ניסוי מהפכני |

תערובת חדשה תוזיל את הדלק ב-40 אגורות לליטר

בתחנת דלק קטנה במפרץ חיפה מבוצע בחודשים האחרונים ניסוי במסגרתו מתודלקות מדי יום 10 מכוניות במתנול מגז טבעי ■ המטרה: להוכיח שמכוניות יכולות לנסוע על תערובת של בנזין עם מתנול

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתי טרילניק

לצפייה בסמאראטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

<<תחנת הדלק של Ten במפרץ שמן שבחיפה נראית לכאורה תמימה: ארבע עמדות משאבה, כשבכל אחת אקדח תדלוק לבנזין ולסולר. 500-600 כלי רכב עוברים דרכה מדי יום ומתדלקים כ-15 אלף ליטר בממוצע. ואולם לפני חצי שנה ביצעה Ten, בשיתוף דור כימיקלים, שינוי חדשני בתחנה - אחד ממיכלי הבנזין של התחנה רוקן, ולתוכו הוזרמה תערובת דלק חדשה של 85% בנזין ו-15% מתנול (M15), שמחירה נמוך בכ-50 אגורות לליטר ביחס לבנזין שנמכר בתחנה.

שני אקדחי תדלוק חוברו למיכל התערובת המיוחד. על האקדחים נתלו מנעולים, והמפתחות לפתיחתם נמסרו לידי עשרה נהגים, שעבורם רכשו החברות עשר מכוניות חדשות מדגם פולקסווגן ג'טה, טויוטה קורולה וסקודה אוקטביה. המטרה - לערוך ניסוי תקדימי שיבחן אם מכונית פרטית סטנדרטית מסוגלת לנסוע לאורך תקופה על תערובת של בנזין ומתנול, ומה יהיו ההשלכות המכאניות והכלכליות של שימוש שכזה. זאת, כדי לקדם את ענף התחבורה העולמי לעידן מופחת תלות בנפט, שיציע כבונוס גם דלק מוזל.

"בשלב השני של הפיילוט, הייתי שמח כבר לתדלק מאות מכוניות", אומר מנכ"ל Ten, דני בן-נר. "נחדיר את המתנול לכל תחנות הדלק שלנו. תחילה במינונים נמוכים יחסית של 15%, אבל אני מאמין שבעתיד גם בשיעור גבוה יותר. 15% מתנול בתערובת בנזין יכול לחסוך לישראל 15 מיליארד שקל בשנה ביבוא נפט ותזקיקי נפט, ולחסוך למשק 7 מיליארד שקל בהוצאות הדלק".

דלק בתחנת טן

"גם חיסכון של 5% בדלק חשוב"

מחיר הדלק בעולם נהפך בשנים האחרונות לתנודתי במיוחד, ותלוי באופן הדוק בנסיבות פוליטיות ובפעילות ספקולטיווית בסחר בנפט. הפתרון שעליו הכריזה ישראל לבעיה שיצר מחיר הנפט בתחום התחבורה הוא הפחתת התלות בו. אחת האפשרויות לכך טמונה במשאב שהתגלה בשנים האחרונות לחופי ישראל - הגז הטבעי. כלומר, לעשות שימוש בגז כתחליף לתוצרי הנפט (בנזין וסולר) בכלי הרכב.

אלא שהגז לא יכול לשמש מכוניות, שמנועיהן תוכננו למשל לשרוף בנזין נוזלי. כדי להשתמש במנועים אלה בגז, יש להמיר אותו קודם לנוזל - והנוזל המוצע לשם כך הוא מתנול.

מתנול הוא אלכוהול שניתן להפיק בתהליך פשוט יחסית מגז, ומשמש כיום בעיקר את בתי הזיקוק לייצור תוסף הדלק MTBE (בנזין באוקטן גבוה של 120) ואת חברת טבע, למשל, עבור שימוש באמוניה ופורמלדהיד. למתנול יתרון סביבתי, מכיוון שבשריפתו נפלטים פחות חלקיקים רעילים לאוויר, והוא מתפרק מהר יחסית במקרה של דליפה לקרקע. עם זאת, נצילותו של המתנול נמוכה יותר לעומת הבנזין, אם כי גם מחירו נמוך יחסית למחיר בנזין. בענף האנרגיה בישראל העריכו באחרונה כי מחיר התערובת M15 לצרכן יוכל להיות זול בכ-50 אגורות לליטר ממחיר בנזין 95 אוקטן.

מפעל דור כימקלים

"לקחנו 13 מכוניות: עשר מתוכן נוסעות על M15 ושלוש משמשות לבקרה, ונוסעות על בנזין", מתאר יוסי אנטורג, מנהל הניסוי מטעם דור כימיקלים. "מטרת הניסוי היא להראות שאין בעיה להשתמש ב-15% מתנול בבנזין. לקחנו מכוניות שקיימות בשוק, לא עשינו בהן שום שינוי, והן נוסעות על התערובת. בחלק מהמכוניות פירקנו את כל המנוע כדי להשוות את ממדי החלקים השונים בתחילת הניסוי ובסופו. בנוסף אנחנו בודקים את יציבות התערובת, כדי לראות שהיא מחזיקה מעמד ולא נפרדת למרכיביה. אנחנו בודקים שבכל החלקים של המכונית אין בעיה של קורוזיה כתוצאה מהשימוש ב-M15 - וכן את רמת הפליטות מהמנוע".

אם הניסוי יוכתר כהצלחה, ויוכח כי לשימוש ב-M15 אין השפעה שלילית על מנוע המכוניות, ניתן יהיה להתקדם לשלב הבא בניסוי, בהשתתפות צי רכב בן כמה עשרות עד מאות מכוניות. ואולם, יש החוששים כי החיסכון שיושג בזכות השימוש החלקי במתנול הזול יחסית, יקוזז בנצילות הנמוכה יחסית של המתנול לעומת הבנזין.

בדו"ח שהכינה באחרונה חברת הייעוץ פארטו עבור מינהלת תחליפי נפט במשרד האנרגיה צוין כי הטענה שלפיה שימוש ב-M15 בישראל עשוי להפחית את מחיר הדלק בכ-50 אגורות לליטר לא לקחה בחשבון את העובדה כי הערך האנרגטי של המתנול נמוך יותר לעומת הבנזין, ולפיכך צריכת הדלק במכונית זו תגדל. כיצד תשפיע עובדה זו על המחיר לצרכן?

"מתנול זול מבנזין, וגם ערכו לקלוריה זול מבנזין, ולכן הנהג ייהנה מדלק זול יותר", משיב אנטורג. "ברור שכשמוסיפים רק 15% מתנול, שיעור החיסכון לא יהיה גבוה. אבל גם אם נחסוך 5%-7% ממחיר הדלק, זה חשוב מאוד", הוסיף.

בנוסף, השימוש בתערובות מתנול צפוי להגדיל את עלויות האחזקה לרכב. לפי הדו"ח, עלות אחזקת כלי רכב שמונע בתערובת מתנול עשויה להיות גבוהה ב-9% משל אחזקת כלי רכב מונע בנזין. לפיכך, הכדאיות הכלכלית בתערובת מתנול בשיעור קטן היא גבולית, ולעתים אף שלילית.

לפי הדו"ח, עלות מחזור חיי רכב המתדלק בשיעור מתנול של 15% (M15) גבוהה ב-400 שקל ביחס לרכב בנזין רגיל. העלות ברכב M30, המתדלק ב-30% מתנול ו-70% בנזין, תהיה גבוהה ב-100 שקל. כך, גם פער של 50 אגורות במחיר ליטר בנזין לעומת M15 עדיין ידרוש סבסוד של 12-17 אגורות לליטר, כדי לכסות על קיצור חיי הרכב ועלויות האחזקה העודפות.

עם זאת, מחיר ליטר M85 (85% מתנול ו-15% בנזין) כבר נמוך ממחיר הבנזין ב-62 אגורות (בשקלול הערך האנרגטי), כך שהעלות הכוללת של רכב M85 נהפכת לזולה לבעליה ב-1,500 שקל. דו"ח פארטו המליץ, לפיכך, לקדם בישראל שימוש בתערובת מתנול של 37.5% ויותר. עוד המליץ, לחייב יבואני רכב לייבא לפחות 15% מהמכוניות בתקן "דלק גמיש", המאפשר תדלוק בשיעורים גבוהים של מתנול, ואף לחייב את מינהל הרכש הממשלתי לקנות 20% מהרכב בתקן זה (ראו מסגרת).

הסינים לא אספו נתונים

התועלת המשקית מחדירת תערובת M85 שתיוצר בישראל נאמדה בדו"ח ב-140 מיליון שקל בשנה. אלא שנכון להיום, שימוש במתנול בשיעור 85% בדלק לתחבורה קיים רק בסין, וגם משם לא התקבלו עד כה נתונים מהימנים על השפעת התערובת על המנוע או על איכות הסביבה. לכן מעורר הניסוי שמבוצע בימים אלה בחיפה עניין בינלאומי, עקב השלכותיו מרחיקות הלכת על ענף התחבורה בעולם.

באשר לישראל, עד כה לא הושלמו שלבי הניסוי הכרוכים במדידה מדויקת של שחיקת המנוע. עם זאת, ניסויי מעבדה שבהם נחשפו חומרים שונים שקיימים במנוע לשני סוגי הדלק לא הראו בינתיים שוני בקורוזיה.

שאלה נוספת, שמטרידה את הנהגים, היא נושא הביצועים. האם שילוב מתנול פוגע בתאוצה ובמהירות? כאן מתברר שהתשובה נמצאה - והיא שלילית. שלושת דגמי המכוניות שבניסוי נלקחו למכון בדיקה כדי לבחון זאת בדינמומטר. בניסוי התגלה כי כשמשווים מכונית מונעת בבנזין וב-M15 - הפערים בכוח ובמומנט זניחים בכל טווח סיבובי המנוע. כלומר, ביצועי המנוע זהים למעשה. בדגם סקודה אוקטביה, ביצועי המכונית המונעת ב-M15 היו אף גבוהים במקצת מהמכונית המונעת בבנזין.

ואולם, שיווק דלק מסוג חדש מחייב בדיקה לא רק של השפעתו על מכוניות, אלא גם על מערך ההפצה עצמו. כלומר, לוודא אם שילוב המתנול לא יפגע במערך האחסון והמשאבות שבתחנות הדלק, ואם תחזיק התערובת מעמד במכלים התת-קרקעיים שבתחנה לאורך כמה ימים.

כדי להשיב על תהיות אלה, ניסוי המתנול מתבצע בשיתוף תחנת דלק של Ten, הסמוכה למפעל דור-כימיקלים. המכוניות בניסוי מתדלקות במשאבה שהוקצתה לניסוי בתחנה, ובסוף השלב הראשון יפורקו לבדיקה גם החלקים השונים ששימשו לניפוק הדלק בתחנה, כולל אקדח התדלוק. "הניסוי בוחן את כל מה שבא במגע עם M15", מסבירה ד"ר לאה כרמל-גורן, יועצת מדעית בניסוי מטעם חברת Ten. "כל גורם שחשוף לחומר נבדק גם לטווח הארוך".

"כל מה שציפינו אכן מתממש"

את ניסוי המתנול בחיפה יזמה דור כימיקלים, יבואנית המתנול לישראל ולשעבר, יצרנית מתנול. זאת, במטרה להוכיח היתכנות ביקושים למתנול בענף התחבורה בישראל, באופן שיצדיק הקמת מפעל שהיא מתכננת להקים ברמת חובב לייצור מתנול - שיתבסס על הגז הטבעי שהתגלה לחופי ישראל.

משרד האנרגיה ומשרד ראש הממשלה פרשו חסותם על הניסוי - במסגרת התוכנית הלאומית לפיתוח תחליפי נפט לתחבורה. חברת Ten נרתמה אף היא לניסוי מתוך עניין באפשרות להוזיל את מחיר הדלק הקמעוני שהיא מוכרת בתחנותיה. "אנחנו מאמינים שהמתנול הוא מוצר מאוד מעניין, כי הוא מיוצר מגז טבעי, ולכן קיים סיכוי כי הוא יוריד את המחיר ללקוח וגם ישמור על הסביבה", אומר מנכ"ל החברה, דני בן-נר. "אנחנו מאמינים שבסופו של יום, המתנול יוריד את מחיר ליטר דלק לציבור הנהגים ב-30-40 אגורות, ותוצאות הניסוי עד כה מראות שכל מה שציפינו אכן מתממש. אין לנו בעייה בציוד שלנו בתחנה".

אז מתי נדע אם נוכל לתדלק קצת יותר בזול? "אני מאמין שבמהלך 2013 נקבל תשובה סופית", אומר אנטורג. "ועדות התקינה יכינו תקן מתאים לתדלוק בתערובות מתנול, ואני רוצה להאמין שבטווח של שנה מהיום, כולנו נזכה לנסוע ב-M15".

בקרוב: ניסוי בתדלוק מתנול בשיעור של 85%

שילוב 15% מתנול בדלק זו אולי התחלה מבטיחה, אך זהו שיעור נמוך מדי מכדי לשנות את תמהיל הדלקים בתחבורה באופן מהותי. כדי לייצב את מחיר הדלק, במינהלת תחליפי הנפט במועצה הלאומית לכלכלה מאמינים שצריך ליצור אפשרות לצרכן לבחור בין כמה סוגי דלקים, או לשלב את המתנול בשיעור גבוה יותר בבנזין. זאת, כאשר בעבור תערובת של יותר מ-15% מתנול נדרש כבר מנוע מותאם.

בעולם מייצרים מכוניות המסוגלות לנסוע על מגוון דלקים, כולל תערובות שבהן שיעור הבנזין מגיע לכ-15% בלבד. כמה דגמים כאלה אף מיובאים לישראל, אך הצרכנים אינם מודעים לאפשרות לתדלק בדלקים אחרים, וגם אם היו מודעים לכך - אין להם את הבחירה.

מכוניות בעלות כושר הנעה בשיעור גבוה יותר של דלק תחליפי מכונות "כלי רכב בדלק גמיש" (Flex Fuel Vehicles). הן פופולריות בעיקר בברזיל וארה"ב, ומונעות בתערובות המגיעות עד כדי 85% אתנול - אלכוהול שמופק בעיקר מקנה סוכר (בברזיל) ומתירס (בארה"ב).

בניסוי אחר, שיחל בחודשים הקרובים, יגיעו לישראל חמש מכוניות FFV לניסוי, שבו יתודלקו בתערובות המכילות 57%-85% מתנול. הבדיקה דרושה למרות השימוש הנרחב בעולם במכוניות אלה, שכן בברזיל וארה"ב התערובות מכילות אתנול ולא מתנול.

ח"כ עינת וילף (עצמאות) הגישה בפברואר הצעת חוק, שלפיה עד 2014 יחויבו 50% מהמכוניות המיובאות להיות מכוניות FFV, וכי עד 2017 יחויב יבוא 95% מהמכוניות החדשות מסוג זה. עם זאת, הצעת החוק לא התגבשה לכדי הוראה מחייבת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker
הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר