משרד התחבורה חושף |

איזו חברת אוטובוסים נותנת את השירות הטוב ביותר לנוסעים?

בעקבות פנייה לבית המשפט, פורסמו נתוני הבקרה על התחבורה הציבורית ■ חברת עילית של קווים, הפועלת בביתר עילית, מעניקה את השירות הטוב ביותר - ואילו תושבי נצרת מקבלים את השירות הגרוע ביותר ■ רמת השירות בתל אביב, בירושלים ובחיפה נמוכה מהממוצע

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

>> התנועה לחופש המידע היתה צריכה לפנות לבית המשפט כדי שמשרד התחבורה יחשוף את נתוני הבקרה של תחבורה ציבורית, המשקפים את טיב השירות שמקבלים נוסעי האוטובוסים. מהנתונים עולה כי תושבי הערים החרדיות זוכים לשירות אמין יותר, והחברות הפרטיות החדשות מעניקות שירות טוב יותר מאשר אגד ודן.

הבדיקה מצאה כי תושבי ביתר עילית מקבלים את השירות הטוב ביותר מחברת עילית, השייכת לחברת קווים. החברה קיבלה ציון של 0.9 בלבד - המשקף שיעור חריגות נמוך יותר ממדדי השירות שנבדקו. מדדים אלה כוללים עמידה בזמנים, הקפדה על המסלול, אדיבות הנהג ועוד. בביתר עילית, רק 0.4% מהאוטובוסים לא עומדים בזמנים, ו-2% לא מקפידים על עמידה בתחנות לאורך המסלול.

איפה האוטובוס נוח יותר?

במקום השני, בפער קטן, נמצאים תושבי יקנעם וטבעון, שמקבלים שירות מחברת אומני אקספרס מקבוצת עפיפי. במקום האחרון נמצאים תושבי נצרת, המקבלים שירות מחברת ג'י.בי.טורס, שקיבלה ציון של 5.2. נמצא כי 7.3% מהאוטובוסים של החברה מאחרים ביותר משש דקות או לא מגיעים כלל, וב-32.3% מהנסיעות שנדגמו היו חריגות במסלול או אי עצירה בתחנות.

במטרופולינים בתל אביב, בירושלים ובחיפה נמצא כי התושבים מקבלים שירות טוב פחות מהממוצע (ציון של 2.3). חברת דן, הפועלת באזור תל אביב, קיבלה ציון של 2.6, ונמצא כי 3.7% מהאוטובוסים שלה לא עמדו בזמנים ו-7.3% לא הקפידו על המסלול. בירושלים, אגד מקבלת 2.5, עם 3% אי עמידה בזמנים ו-8.6% אי עמידה במסלול או אי עצירה בתחנות. בחיפה, אגד מקבלת ציון גרוע יותר של 2.7, עם 8.6% חריגות מהמסלול.

ניתן לציין לטובה את השירות שניתן בתחבורה הציבורית בנתניה, בטבריה וברהט. ברשימת האזורים עם הציונים הגרועים אפשר למצוא את הנגב והערבה, אלעד ואשקלון. בדירוג החברות זוכה אומני אקספרס הקטנה במקום הראשון. מבין החברות הגדולות יותר, זוכה קווים בבכורה, עם ציון ממוצע של 1.46 (כולל הקווים של עילית). למטרופולין ציון של 1.6, לוואוליה 1.9, וסופרבוס מקבלת 2.19 בממוצע. דן ואגד נמצאות בתחתית הרשימה, עם ציון של 2.6 ו-2.67 בממוצע.

נתונים חלקיים וחסרים

החדשות הטובות הן שמדד החריגה נמצא בירידה מתמדת. ב-2005 היה הממוצע הארצי 4.9, וכיום הוא 2.3. במחצית השנייה של 2011 היתה עלייה במדד החריגה - מ-2.1 ל-2.5. משרד התחבורה מסביר כי העלייה נבעה מארגון מחדש של התחבורה הציבורית בגוש דן ומהרחבת הבקרה על האוטובוסים של אגד.

הבקרה התפעולית נעשית בידי חברת ריב"ה, ומקיפה 30 פרמטרים שנבדקים בארבע סוגי בדיקות - בתחנת המוצא, לאורך מסלול הנסיעה, בתשתיות (תחנות ושילוט) ודיווחי המפעיל. בסוף כל מחצית, מחושב שיעור החריגה בפרמטרים השונים, הכוללים גם את ניקיון האוטובוס, השילוט בתחנות והצפיפות בנסיעה. מדד החריגה הוא שקלול של כל אותן חריגות. ב-2011 נדגמו 49,101 נסיעות מלאות באוטובוסים, לכל אורך הקו, ונבדק זמן היציאה של 371,880 נסיעות מתחנת היעד. משרד התחבורה קונס את החברות על החריגות, אך יש להן זכות ערעור - אם החריגה נבעה מפקקים חריגים או גורמים שאינם תלויים בהן. בשנה שעברה הסתכמו הקנסות ב-17 מיליון שקל.

דירוג השירות במפעילות התחבורה הציבורית

עם זאת, הנתונים שפירסם משרד התחבורה הם חלקיים וחסרים. ללא ידע מוקדם, קשה לדעת לאיזה אשכול תחבורה ציבורית שייך קו מסוים. במקום חלוקה לאשכולות, מוטב לפרסם נתונים המתייחסים לאזורים גיאוגרפיים מוכרים יותר. בנוסף, חברת ריב"ה בוחנת את הביצוע, ולא את התכנון. פרמטרים כמו המרחק בין התחנות למקומות המגורים והעבודות, משך הנסיעה באוטובוס והתדירות של הקווים כלל לא נבחנים, וייתכן כי במקרים מסוימים, הביצוע הוא טוב, אך היעדים נמוכים - ושירותי התחבורה הציבורית באזור מסוים לוקים בחסר. פרט לכך, הדו"חות לא פורסמו מתוך רצון טוב, אלא כהיענות לעתירה שהגישו התנועה לחופש המידע יחד עם תנועת מגמה ירוקה.

עו"ד אלונה וינגורד, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, אמרה בתגובה לפרסום כי "לכאורה, הציבור צריך לשמוח על פרסום בדיקות איכות השירות של משרד התחבורה, אך זהו מידע חלקי שמפורסם מאוחר מדי, ואל לו לציבור להסתפק במידע זה. באוגוסט 2011 לפני מעל לשנה, הגישה התנועה לחופש המידע באמצעות עו"ד אוריה ירקוני, בקשת חופש מידע לקבלת דו"חות הבקרה והאיכות (דוחות ריב"ה) של משרד התחבורה במלואם. התנועה לחופש המידע לא תשקוט ותפעל למיצוי מלא של כל ההליכים המשפטיים העומדים לראשותה עד שהמידע יובא במלואו לעיני הציבור. בעידן שלאחר החלטת בית המשפט בעניין פרסום ציוני המיצ"ב על פי חתך בית ספרי, על הרשות להסביר לציבור מדוע אינה מפרסמת את המידע תוך פירוט שמות חברות התחבורה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט