אושרה הגדלת המכסות הסולאריות - שר האוצר יערער

ועדת השרים לאנרגיות מתחדשות אישרה להעביר 300 מגה-ואט מהמכסות המשוריינות למתקני אנרגית רוח לטובת מתקנים סולאריים, אך באוצר מתנגדים למהלך משיקולי עלות

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

ועדת השרים לאנרגיות מתחדשות אישרה הבוקר (א') ברוב קולות את הצעת שר האנרגיה עוזי לנדאו להגדיל ב-300 מגה-ואט את המכסות לייצור חשמל פרטי באנרגיה סולארית - על חשבון קיצוץ המכסות המשוריינות לייצור חשמל באנרגיית רוח.

לטענת משרד האנרגיה, ההצעה נועדה לאפשר את העמידה של ישראל ביעד הביניים להטמעת אנרגיות מתחדשות במשק החשמל - 5% עד 2014 - בזכות ההקמה המהירה יחסית של מתקנים סולאריים, לעומת פרויקטי הרוח המדשדשים. ואולם במשרד האוצר וברשות החשמל התנגדו להצעה, בטענה כי עלויות הסבסוד הגבוהות יחסית של הייצור הסולארי, ישיתו על הציבור עלויות עודפות של 1.6 מיליארד שקל ב-25 השנים הבאות.

לוחות סולארייםצילום: בלומברג

חרף התנגדותם, אושרה ההצעה. ואולם שר האוצר יובל שטייניץ הודיע בפתח הישיבה כי במידה שההצעה תתקבל, הוא יגיש עליה ערר לממשלה, וכך אמנם יעשה עד מחר. משמעות המהלך היא דחיית יישום ההחלטה עד לדיון נוסף שיתקיים בקרב חברי הממשלה כולה, שלאחריה יצביעו על הסוגיה כלל השרים.

מהלך זה גרר כצפוי את זעמם של היזמות הסולארית. "האוצר והעומד בראשו חוסמים את התחום על מנת לקדם את משק הגז בישראל וכדי שהמרווח בתעריף החשמל, אשר ייווצר עם הגעת הגז הטבעי מתמר – ייעוד להחזר חובות חברת החשמל, על חשבון ייצור חשמל סולארי וירוק", טען מנכ"ל איגוד חברות אנרגיה מתחדשת, איתן פרנס.

בנוסף, דנו חברי ועדת השרים בהצעת לנדאו לאשר גיבוי ממשלתי למימון פרויקטים סולאריים ביהודה ושומרון. זאת, מחשש גופי המימון להעמיד מימון ארוך טווח למתקנים באזור זה - שעשויים לעבור בעתיד פינוי. ההצעה המקורית של המשרד ביקשה לאשר ערבות ממשלתית לפרויקטים בהיקף 40-20 מיליון שקל בשנה. ואולם בעקבות התערבות משרד המשפטים, שונה הסעיף כך שיורה על האוצר רק לגבש מתכונת לסיוע מימוני זה, ולא לאשרה כעת - ולהגיש את המתכונת המוצעת לאישור הוועדה רק לאחר הבחירות.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"