המשבר בבטר פלייס: משה קפלינסקי עוזב; המנכ"ל החדש - אלן גלמן

(עדכון) קפלינסקי עוזב את החברה חודש אחרי שי אגסי, המייסד שלה, ואחרי שקודם בעצמו לסמנכ"ל התפעול בעולם ■ המנכ"ל הפורש במכתב לעובדים: בטר פלייס תמשיך להוביל את המהפכה העולמית

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

המשבר בבטר פלייס נמשך: חודש אחרי עזיבתו של שי אגסי, מייסד החברה, עוזב גם האדם השני ששימש כפנים של בטר פלייס. משה קפלינסקי, סגן הרמטכ"ל לשעבר, המנהל את בטר פלייס ישראל מאז 2007, הודיע היום כי הוא מסיים את תפקידו. אלן גלמן, מנהל הכספים הראשי של בטר פלייס העולמית, יחליף את קפלינסקי. גלמן שימש עד לאחרונה כמנהל הכספים הראשי של חברת בזק וכמשנה למנכ"ל.

במכתב לעובדי החברה, כתב קפלינסקי: "לפני כחמש שנים, לאחר 32 שנים של שרות המדינה, פשטתי את מדי הצבא, והתגייסתי לשורות בטר פלייס. במפגש ההכרות שהיה לי עם עידן עופר ועם שי אגסי - הוצג בפני חזון מרתק, והזדמנות חד פעמית להיות חלק מצוות אשר מוביל מהלך של שינוי עולמי. בנוסף, קסמה לי הידיעה שממדינת ישראל ברוכת הכשרון ינבע ויובל שינוי עולמי. אני גאה להיות חלק מהמסע ההסטורי של חברת בטר פלייס, ומודה ליו"ר הדירקטוריון, עידן עופר, על האמון והתמיכה בי לאורך הדרך.

מנכ"ל בטר פלייס אוון תורנלי ומשה קפלינסקי

"אני מתבונן בסיפוק רב על ההישגים שלנו במהלך חמש השנים האחרונות ושמח על ההחלטה שקיבלתי בשלהי שנת 2007. הקמנו ארגון למופת אשר עמד במשימות העיקריות שלו. בימים אלו נוסעות בחופשיות ברחבי המדינה מאות מכוניות חשמליות - והחזון הפך למציאות. דבר זה לא היה קורה ללא הכשרון, ההשקעה, היצירתיות, המחויבות וההרתמות של כולכם למשימה.

"אכן, עוד רבה הדרך. המסע עדיין לא תם. אך אני מאמין כי בנקודה בה אנו נמצאים, ולאחר סיום הפרק של הקמת התשתית והפריסה הרחבה, נכון להעביר את שרביט הפיקוד לדור חדש של מנהלים. מזה זמן שקלתי את המשך צעדי בחברה, אך הרגשתי חובה ניהולית וערכית להשאר בתפקידי עד כניסתו של אוון לתפקיד והשלמת שלב ההכרות שלו עם הארגון. כעת, משהושלם פרק הלמידה הודעתי על החלטתי לסיים את תפקידי.

"במהלך השבועות הקרובים אשאר בתפקידי ואנהל תהליך חפיפה עם אלן גלמן, ה-CFO של החברה, אשר באופן זמני יקבל אחריות על ניהול בטר פלייס ישראל. אני מאמין באוון ובאלן, וביכולת שלהם להצעיד קדימה את הארגון.

"אני בטוח שנדבר עוד רבות בימים הקרובים. יחד עם זאת, חשוב לחשוב לי לומר לכם בעת הזו: תודה רבה על השותפות. אני בטוח שחברת בטר פלייס תמשיך להוביל את המהפכה העולמית. אני מבטיח להמשיך להיות שגריר נאמן של חזון החברה".

הערכות: אי הסכמות עם היו"ר עידן עופר והמנכ"ל החדש

המנכ"ל החדש של בטר פלייס, אלן גלמן

לפי הערכות, העזיבה נובעת מאי הסכמות עם עידן עופר, יו"ר החברה, והמנכ"ל החדש, אוון ת'ורנלי. בבטר פלייס עשו מאמץ לשמור על קפלינסקי בחברה כדי לשדר יציבות ולחזק את ההנהלה החדשה, ולכן קידמו אותו לפני כחודש לתפקיד סמנכ"ל התפעול של בטר פלייס העולמי (COO), זאת, במקביל לתפקידו כמנכ"ל בטר פלייס ישראל.

לפני חודש נשא קפלינסקי במסיבת עיתונאים בתל אביב דברים אופטימיים לגבי עתידה של החברה, והבטיח כי ימשיך להוביל אותה. קפלינסקי היה אחראי לפרישה של תשתית הטעינה בישראל, ולתחילת השיווק של המכוניות החשמליות. באחרונה, עזבו את בטר פלייס שי אגסי, מייסד בחברה, וגם אחיו הצעיר, טל אגסי, שהיה אחראי על תשתיות הטעינה למכוניות החשמליות.

לקראת הבחירות לכנסת, הזמינו גורמים פוליטיים שונים את קפלינסקי להצטרף למפלגות, ולהתמודד בבחירות, אך לא ידוע האם זה הכיוון אליו מכוון האלוף במילואים.

בשבועות האחרונים, נזקקה בטר פלייס להזרמת מזומנים דחופה של 100 מיליון דולר, אחרי שכילתה את הממון שבקופתה בקצב מוגבר מהצפוי ברבעון השלישי של 2012. בטר פלייס הפסידה 132 מיליון דולר במחצית הראשונה של 2012 לבדה, וסיימה את הרבעון השני כשבקופתה מזומנים ושווי מזומנים בסך 131 מיליון דולר, כתוצאה מגירעון של 104 מיליון שקל בתזרים המזומנים מתחילת 2012, לפי הערכות.

הידלדלות המזומנים בקופתה בחודשים האחרונים הביאה את החברה לנסות לגייס 200 מיליון יורו מגופים מוסדיים. משכשלה בכך, ביקשה מבעליה להזרים עוד 150 מיליון דולר לקופתה, לאחר שגייסה עד כה 750 מיליון דולר. ואולם רק 100 מיליון דולר הוזרמו, והחברה לישראל נאלצה להזרים יותר כסף מחלקה בחברה (67% מהעברת הכספים האחרונה, כאשר היא מחזיקה 28% מחברה). הסיבה לכך, כנראה, היא סירובם של בעלי מניות אחרים להמשיך ולממן את בטר פלייס.

ההפסדים הכספיים הביאו להדחתו של שי אגסי מתפקיד המנכ"ל, ולהחלפתו באוון ת'ורנלי האוסטרלי, וגם לירידה במכירות של בטר פלייס, שהסתכמו ב-33 מכוניות בלבד בחודש האחרון. החברה מצפה למכור 4,000 מכוניות עד יוני 2013, אך מסרה עד כה רק 490 מכוניות, כ-12% מהיעד השנתי שלה.

בבטר פלייס אישרו כי קפלינסקי סיים את תפקידו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר