דיווח: אף קבוצה ישראלית לא זכתה במכרזי הגז הטבעי בקפריסין

הקבוצות הזוכות בשלב הביניים הן ENI האיטלקית ו-KOGAS הדרום קוריאנית בבלוקים 2-3, קבוצה משותפת לטוטאל הצרפתית וגזפרום הרוסית בבלוק 9 וטוטאל לבדה בבלוק 11

כלי תקשורת קפריסאים מדווחים כי בתום סבב המכרזים על רישיונות קידוח הגז במים הכלכליים של קפריסין, זכו שלוש קבוצות בארבעה רישיונות ("בלוקים"), אף לא אחת מהן בשותפות עם חברה ישראלית.

ENI האיטלקית ו-KOGAS הדרום קוריאנית זכו בבלוקים 2-3. קבוצה משותפת לטוטאל הצרפתית, גזפרום הרוסית, ולנובטק (Novatec), יצרנית הגז השנייה בגודלה ברוסיה שבה מחזיקה גזפרום ב-29% - זכו בבלוק 9 וטוטאל לבדה בבלוק 11. לאחר בחירת הזוכות בבלוקים השונים בקפריסין, תעבור הממשלה למו"מ נפרד עם כל אחת מהזוכות על תנאי הזיכיון.

מסוק של נובל אנרג'י אוסף עובדים בדרכם לאסדת הקידוח, היום

חלק מהזוכות והמתמודדות במכרז הוזכרו בעבר כמועמדות פוטנציאליות לרכוש חלק משמעותי ממאגר לויתן, המוחזק כיום בידי קבוצת דלק (45%), נובל אנרג'י (40%) ורציו (15%). דלק הודיעה בעבר כי מתנהל מו"מ למכירת עד 30% מהזכויות במאגר, כאשר הצפי הוא שהחברה לשותפות תידרש להוכיח איתנות פיננסית ולניסיון טכני מוכח בתחום הנזלת גז טבעי לייצוא.

בכשליש מהקבוצות שהתמודדו במכרזים, 15 בסך הכל, היו נציגות ישראליות. על פי הדיווחים למכרז, כללה רשימת הנציגות הישראליות במכרז את קבוצת דלק (שחברה לחברות אדיסון ו- ENEL האיטלקיות, כמו גם לוודסייד האוסטרלית), דור אלון, הכשרה אנרגיה, מודיעין, דור כימיקלים והזדמנות ישראלית.

חברת נובל אנרג'י, המפעילה והבעלים החלקיים של מאגרי תמר ולוויתן, בלטה בהיעדרותה. נובל מפעילה גם את "בלוק 12" בקפריסין בו התגלה מאגר גז משמעותי, שזכה לשם "אפרודיטה". על פי הערכות בשוק, החליטה נובל להתמקד בפיתוח הרישיונות הקיימים שלה ולא להתמודד על רישיונות נוספים.

בפברואר השנה החל סיבוב שני של רישוי שטחי אקספלורציה ליד קפריסין הכוללים 12 בלוקים. החברות שהגישו בקשות להיתר ריכזו עניין סביב 3 הבלוקים הקרובים לבלוק 12 אשר בו כבר נמצאו מאגרי גז ונפט. בדצמבר 2011, העריכה חברת נובל אנרג'י האמריקאית את גודל המאגר של בלוק 12 בכ-8-5 TCF גז טבעי (230-140 BCM).

במקביל, ישנה מחלוקת בין ישראל לקפריסין בשאלה למי שייכים מאגרי הגז שהתגלו. בלוק 12 גובל עם רישיון ישי, המכונה גם פלאג'יק, שבשטח המים של ישראל. לקראת סוף השנה צפוי להתחיל קידוח בשטח ישי אשר יבוצע ככל הנראה על ידי AGR הנורבגית. גם הקפריסאים מתכננים קידוח נוסף בשטח אפרודיטה בתחילת השנה הבאה, כך שייתכן כי מדובר בשיתוף פעולה ישראל-קפריסין בקידוח באזור זה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918