סופרבוס עותרת נגד זכיית קווים במכרז התחבורה במודיעין

סופרבוס, שהפעילה את קווי האוטובוס באזור מודיעין עילית לפני קווים, טוענת בעתירה כי "ההצעה הזוכה היא תכססנית" ■ קווים: "קיבלנו את הניקוד הגבוה ביותר בהתבסס על תנאי המכרז"

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

>> חודשיים אחרי הזכייה של קווים במכרז להפעלת אוטובוסים באשכול חשמונאים (מודיעין, מודיעין עילית, רמלה ויישובים נוספים), מגישה סופרבוס, הפועלת בחלק ניכר מהאזור כיום, עתירה עם טענות חמורות לבית הדין לעניינים מנהליים.

בכתב העתירה ארוך ומפורט, טוענת כי משרד התחבורה התרשל במכרז, וקווים, הזוכה, הגישה הצעה "תכססנית". סופרבוס זכתה במקום השני במכרז, בפער זעום, 90.26 נקודות לעומת ,91.72 ולכן לטענתה כל טעות בתנאי המכרז, מנעה ממנה את הניצחון.

הטענה המרכזית מול משרד התחבורה היא שתנאי המכרז שונו אחרי פתיחת המעטפות. בכמה סעיפים מהותיים, התקשו חברי ועדת המכרזים להחליט מיהו הזוכה, ולכן קבעו מתודולוגיה לבחירתו אחרי שראו את פרטי ההצעה. בכך יש, לפי העתירה "פתח (רחב) להטיית המכרז". לטענת סופרבוס, הדבר נוגד את דיני המכרזים. אם אמות המידה היו נותרות כפי שהוגדו במסמכי המכרז המקוריים, סופרבוס טוענת כי היא היתה זוכה.

ההצעות למכרז הוגשו בשתי מעטפות, אחת הוקדשה להצעה הכספית, והשנייה להצעה האיכותית, ואסור היה לפתוח את ההצעה האיכותית כשחברי ועדת המכרזים מודעים לגובה ההצעות הכספיות (כדי שהציון בחלק זה לא יושפע מנושאי תקציב), אך בפועל, לפי העתירה, הדבר לא נעשה, וחברי הוועדה בחנו את ההצעה האיכותית כשהם מודעים להצעות הכספיות.

סופרבוס טוענת בנוסף כי ההצעה של קווים צריכה היתה להיפסל, לפחות בחלקה, בשל נתונים בלתי סבירים וההצעה נתפרה לזכייה במכרז. ההצעה של קווים, נטען, אינה כלכלית ובחלקה אינה ניתנת לביצוע. כך למשל, משערת קווים כי הביקוש לנסיעות באוטובוסים יעלה ב-41% בין 2009 ל-2013, שעה שהגידול באוכלוסיה הוא 2% בלבד.

קווים הציגה תחזיות לנסיעה בכמה קווים, שנמשכות כעשר דקות כולל משך עליית הנוסעים. לפי התחשיבים שערכה סופרבוס, אם מפחיתים מתחשיב זה את הסריקה שעורך הנהג, ואת עליית הנוסעים, מסלול של קילומטרים אחדים יתבצע תוך שתי דקות בלבד, בהן צריך האוטובוס גם לעצור בכמה תחנות. סעיף אחר במכרז ביקש מהחברות לרשום כמה שעות ביממה יהיו עמדות הטעינה לרב-קו פתוחות, וסופרבוס קובלת על כך שקווים זכתה לציון המירבי למרות שהציעה שעות פתיחה של 19 שעות ביממה, לעומת 24 שעות שהציעה סופרבוס. המכרז של אשכול חשמונאים הוא חשוב במיוחד עבור משרד התחבורה, והוא הראשון בסדרה של מכרזים חדשים בהם מובטחת רמת שירות גבוהה יותר עבור הנוסע.

במסגרת האשכול יופעלו 350 אוטובוסים. לפי נתוני משרד התחבורה, התדירות תעלה ב-35% בממוצע. המכרז כולל קווים עירוניים ואזוריים במודיעין, רמלה ומודיעין עילית וקווים בין-עירוניים מרמלה וממודיעין לתל לאביב. לאורך מסלולי האוטובוסים יוקמו יותר מ-200 עמדות לטעינת "כרטיס חכם" (רב-קו) ו-200 שלטים המודיעים בזמן אמת על מיקום האוטובוס ושעת ההגעה שלו. לראשונה בישראל, תופעל מחוץ לאוטובוסים מכונית תיקוף, שתאפשר לנוסעים להיכנס גם מהדלת האחורית.

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "משרד התחבורה משיב לתביעות בהן הוא נתבע, בערכאות השיפוטיות באמצעות הפרקליטות ולא באמצעות כלי התקשורת". קווים מסרה כי "קווים זכתה במכרז באשכול חשמונאים לאחר שהצעתה קיבלה את הניקוד הגבוה ביותר מבין כל החברות שהתמודדו, וזאת בהתבסס על תנאי המכרז כפי שנקבעו על ידי ועדת המכרזים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"