מכרז הבינוי הסודי של צה"ל: "חמש תשיעיות"

משרד הביטחון פירסם מכרז להקמת מתחם תקשוב בדרום בהיקף 300 מיליון שקל. בין הניגשות: שיכון ובינוי, שפיר ואשטרום

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> עם שוך הילולת מכרז הענק להקמת עיר הבה"דים בצומת הנגב, התפנתה מערכת הביטחון להתחיל בקידומו של מכרז זכייני חדש וחשאי יותר. מדובר בהקמת מתחם בדרום הארץ, שאליו יועתקו כמה ממערכי התקשוב, חוות השרתים והמערכות האלקטרוניות הרגישות של צה"ל, שפזורים כיום בבסיסים במרכז. המכרז אף זכה לכינוי "חמש תשיעיות" - מונח שנועד לתאר אמינות ויציבות של מערכת העובדת בלא תקלות ב-99.999% מהזמן.

המכרז שפירסם משרד הביטחון מורכב משני שלבים. בשלב הראשון, יבוצעו במקום עבודות תשתית ובינוי בהיקף משוער של כ-300 מיליון שקל. למכרז זה, שנסגר שלשום, ניגשו לפי הערכות לפחות ארבע מחברות הקבלן הגדולות בענף: שיכון ובינוי, דניה סיבוס, שפיר הנדסה ואשטרום.

במקביל, פירסם משרד הביטחון את מסמכי המיון המוקדם (P.Q) במכרז הזכייני שישלים את הפרויקט. מדובר בפרויקט B.O.T שבו יממן הקבלן את העבודות, יתפעל את המתחם ויתחזק אותו למשך 25-30 שנה, תמורת תשלום שוטף מהמדינה. היקפו הכספי של מכרז זה מוערך במיליארד שקל, והוא משקלל את העלויות הכרוכות בביצוע עבודות גמר, התקנת ציוד והתפעול.

הי דרומה

למכרז זה צפויות לגשת חברות הקבלן בשותפות עם חברות תקשוב - בדומה למכרז עיר הבה"דים למשל, שבו זכה קונסורציום משותף לחברת מנרב הנדסה ולקבוצת רד-בינת.

פרויקט זה מצטרף לתוכנית האב להעתקת בסיסי צה"ל לדרום, שבה אמור משרד הביטחון לבצע בעשור הקרוב ארבעה פרויקטי בינוי גדולים. הראשון שבהם, המכונה "עיר הבה"דים", יצא כבר למכרז שבו זכו לפני חצי שנה מנרב ורד-בינת, בהיקף כולל של כ-8.5 מיליארד שקל.

מדובר בפרויקט B.O.T שבמסגרתו יממנו, יקימו ויתפעלו הזוכות מתחם בשטח 250 אלף מ"ר (הדרכה ומגורים), שישתרע על פני 1,600 דונם באזור צומת הנגב, ויאכלס החל ב-2011 11 אלף חיילים דרך קבע.

בהמשך, אמור משרד הביטחון לצאת במכרז להקמת קריית התקשוב בבאר שבע. קריה זו תוקם בפארק המדע בבאר שבע, סמוך לאוניברסיטת בן גוריון - גם כן במתווה זכייני. היקף פרויקט זה (בשקלול שנות התפעול) מוערך ב-8 מיליארד שקל, והשלמתו צפויה ב-2018.

לאחריו, צפוי להתפרסם מכרז הענק להקמת קרית המודיעין בהיקף הקמה ותפעול של 10-12 מיליארד שקל, שיושלם רק בסביבות 2018-2020. מכרז נוסף שאמור להתפרסם, אך טרם נקבע לו מועד, הוא להקמת מרכז האספקה, שירכז בדרום כמה בסיסי לוגיסטיקה מרחבי הארץ והיקפו המשוער נע בין 3 ל-4 מיליארד שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר