סין שוברת את השוק: ייצור פאנלים זולים מוחץ את החברות הסולאריות הגדולות בעולם

שש יצרניות ענק של פאנלים סולאריים קרסו בארה"ב ובגרמניה בתוך שנה, ומניות החברות הסולאריות הגדולות בעולם צנחו ב-72% ■ הסיבה: הצפת השוק בפאנלים זולים מסין, שגררה תחרות מחירים אכזרית ■ "במקום לפתח את השוק הסולארי התפתחה מלחמה שגורמת להרס שלו"

איתי טרילניק
איתי טרילניק

יצרנית הפאנלים הסולאריים האמריקאית אבאונד (Abound Solar) הכריזה לפני כשבועיים על פשיטת רגל. לא מדובר בסתם חברה, אלא בכזו שנחשבה לאחת המבטיחות בשוק האמריקאי, וכבר קיבלה מידי ממשלת ארה"ב הבטחה לערבויות בסך 400 מיליון דולר. אלא שגם אבאונד לא יכלה להתמודד עם הצפת השווקים בפאנלים הזולים מסין, והצטרפה לשורה ארוכה של יצרניות פאנלים מערביות שקרסו בשנה האחרונה בזו אחר זו.

אבאונד ייצרה פאנלים פוטו-וולטאיים דקים וקלים יחסית (Thin Film), שמחירם היה אמור להיות נמוך מזה של הפאנלים המסורתיים מבוססי הסיליקון. ואולם, הירידה הדראסטית במחירי הסיליקון בעולם וצניחת מחירי הפאנלים, כתוצאה מכניסה מאסיבית של יצרניות סיניות מתחרות לענף הסולארי, שברו את החברה. כך קרסה גם לפני שנה גם חברת סולינדרה האמריקאית, לאחר שמענקים וערבויות בסך 528 מיליון דולר לא סייעו לה. כך הודיעה בשבוע שעבר גם חברת הסולאר הגרמנית שוט (Schott) כי תפסיק לייצר פאנלים מבוססי סיליקון עד סוף השנה, ותתמקד מעתה בפיתוח פאנלים דקים ובייצור רכיבים לתעשייה התרמו-סולארית.

"חיסכון של 70%"צילום: רויטרס

שוט לא היתה החברה הגרמנית היחידה שנפגעה. ענקית הפאנלים הגרמנית Cells-Q הודיעה בתחילת אפריל על פשיטת רגל, לאחר שהפסידה 846 מיליון יורו ב-2011 - ונדרסה על ידי הפאנלים הזולים מאסיה. שמה של Cells-Q התווסף לשורת יצרניות אירופיות אחרות שנפלו קורבן לתחרות העזה במחירי הפאנלים הסולאריים, כמו חברת סולון הגרמנית, שהכריזה על חדלות פירעון בדצמבר 2011.

אלא שהירידות החדות במחירי הפאנלים הסטנדרטיים פגעו גם בטכנולוגיות המתחרות. חברת קונארקה, שפיתחה תאים פוטו-וולטאיים שמודפסים על יריעות גמישות ודקות מאוד, שאפשר יהיה להדביקן על חלונות בניינים למשל, פשטה את הרגל במאי.

המגמה לא פסחה גם על הטכנולוגיה התרמו-סולארית. פרויקטים תרמו-סולאריים גדולים בארה"ב הוחלפו באחרונה בטכנולוגיה הפוטו-וולטאית משיקולי כדאיות כלכלית. רכישת חברת הציוד התרמו-סולארי הישראלית סולל על ידי קונצרן סימנס הגרמני תמורת 418 מיליון דולר (280 מיליון יורו) התבררה בתוך שלוש שנים ככישלון שחייב את סימנס למחוק 200 מיליון יורו מהשקעתה. במקביל נכשלה הנפקת אג"ח בארה"ב של חברה ישראלית-אמריקאית אחרת בתחום, ברייטסורס אנרג'י.

"כל הייצור יהיה בסין, כמו בטקסטיל"

"זוהי מגמה מתגברת שהחלה ברגע שהסינים התחילו להציף את השוק בפאנלים פוטו-וולטאיים", מסביר רו"ח איתן גלזר, ראש תחום אנרגיה וקלינטק בפירמת PWC. "מרגע שמחירי הפאנלים צנחו ב-70%, כל החברות נכנסו לבעיה, היות שההכנסות מהמכירות לא החזירו את השקעת המיליארדים בהקמת מפעלי ייצור הפאנלים. לסינים קל יותר כי הם קיבלו מימון זול יחסית מהממשלה הסינית, אבל גם חברות סיניות נכנסו לבעיות".

בחודשים האחרונים דווח כי יצרניות כמו בוש וסולאר-וורלד פנו לרשויות באירופה ובארה"ב בדרישה להטיל היטלי היצף על הפאנלים הסיניים. במקביל, מדד החברות הסולאריות של בלומברג, העוקב אחר 17 החברות הגדולות בעולם בתחום, רשם ירידה של כ-72% בשנה החולפת.

אלא שהבעיות של ענף ייצור הפאנלים אינן מסתכמות בסינים: "משבר האשראי בעולם פגע בעיקר ביצרנים האירופיים והאמריקאיים", מזכיר גלזר. "אם בעבר הם יכלו לגייס הון ולהחזיק מעמד עד יעבור זעם, כיום קשה מאוד לגייס, והם נכנסים להקפאת הליכים".

עם זאת, גלזר טוען כי השוק הסולארי ממשיך להתרחב, ומציין כי מדינות כמו יפאן, ארה"ב וגם סין פירסמו באחרונה תעריפי עידוד ליזמים המייצרים חשמל באנרגיה סולארית.

"בסין ובארה"ב יש עלייה בהיקף ההתקנות, והצפי הוא להמשך עלייה, אבל ברגע שמוכרים ומפסידים זה לא עוזר. צריך להפחית את עלויות הייצור. לכן יצרנים עושים מהלכים כדי לצמצם את ההפסדים, וחלקם פשוט דוחים השקעות, כמו ג'נרל אלקטריק למשל שדחתה כוונה להקים מפעל לפאנלים דקים בארה"ב בגלל מצב השוק. לעומתם, חלק מהיצרניות מבצעות אינטגרציה אנכית ומתמזגות עם קבלני הקמה כדי ליצור מערך יעיל יותר".

המצוקה העולמית של יצרניות הפאנלים אינה נחלת העולם בלבד, והיא מגיעה גם לישראל, שבה מחזיקות חלק מהיצרניות בנציגויות ובלקוחות בקרב יזמי ההתקנות.

"המצב לא פשוט. החברות הסיניות ממשיכות להוריד מחירים בצורה דרסטית. המחירים בשוק הם מתחת לעלויות ייצור, והחברות המערביות מתקשות לעמוד בתחרות", מודה מנכ"ל שוט סולאר בישראל, אביעד לוי. "די מייאש לראות שהמחירים יורדים ובסופו של דבר כל השוק סובל, כי אין הרבה מקורות רווח. גם הלקוח הסופי אגב, שמתקין את הפאנלים, נפגע, כי התעריף המתמרץ שהממשלה גוזרת ממחיר הפאנלים יורד. במקום לפתח את השוק נוצר מצב שמלחמה בין יצרנים גורמת להרס שלו".

עם זאת, מתברר שחלק גדול מהחברות האירופיות מייצרות כבר כיום במזרח הרחוק. בעבר דווח כי אפילו Cell-Q ייצרה כ-60% מהפאנלים שלה במלזיה. כיצד לפיכך מצליחות החברות הסיניות לפתוח פערי מחיר כאלה מהמתחרות המערביות?

"זה לא הפער בעלויות אלא בהתנהלות מאחורי החברות", משיב לוי. "אם יש לך גיבוי ממשלתי במיסוי, במחירי הקרקע להקמת המפעל, בהחזרי מס וכדומה - אז גם אם אתה מפסיד, זה שונה מחברה מערבית שצריכה לשרוד בלי סובסידיות. ההפרשים בעלויות הייצור לא כל כך גבוהים, אבל מועד הפרישה מהמרוץ שונה בין חברות במערב לבין חברות במזרח הרחוק".

גם הממשלות המערביות תמכו בתעשיות המקומיות.

"בצורה עקיפה. איטליה נתנה תעריפים גבוהים יותר למי שייצר חשמל באמצעות מוצרים אירופיים. בארה"ב הטילו מס של 30% על המוצרים הסיניים, אבל היבואנים מצאו דרכים יצירתיות לעקוף את זה. בסופו של דבר, בכל מקום שבו ניסו להגן על הייצור המקומי היו שהצליחו לעקוף זאת, ולקבל אישורים מהרשויות גם לפאנלים מיובאים".

אז לאן מועדות פני התעשייה?

לוי: "הגדולים ישרדו. בארה"ב החברות יסתדרו כי יש להן השוק שלהן. באירופה יהיו מיזוגים ויעבירו חלק מהייצור לסין. אנחנו נמשיך לתמוך בפאנלים שמכרנו בישראל. בכל מקרה, ב-2013-2014 נגיע לגריד פאריטי (איזון בין עלויות החשמל הסולארי והסטנדרטי), והממשלות לא יצטרכו עוד לסבסד את הייצור. זה ישחרר איזה פקק, והביקוש למוצרים יגדל מאוד. עם זאת, בסופו של דבר כל הייצור יהיה בסין, כמו בשוק הטקסטיל".

גלזר: "באופן כללי, יש קונסנסוס שלא תהיה ירידה בהתקנת המערכות הסולאריות, ואפילו תהיה עלייה. גם ההצפה של היצרנים הסיניים תצטמצם ותלך לקראת 2014. כשעודף ההיצע יירגע, השוק יחזור לאט לאט לשיווי משקל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות