למרות הגירעון: ברכבת מצאו מיליונים לתשלום קנס לבומברדייה


הרכבת מתקשה לשלם לספקים כמו פז וחברות היסעים - אך חויבה לשלם 6 מיליון שקל קנס על ביטול חוזה התחזוקה עם יצרנית הרכבות הקנדית

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

>> התרגיל של הנהלת רכבת ישראל במהלך המשא ומתן מול העובדים עלה לקופת המדינה כמעט 6 מיליון שקל. זאת לאחר שרכבת ישראל נאלצה לשלם לחברת בומברדייה 1.2 מיליון יורו, בשל ביטול חוזה התחזוקה שנתחם עמה.


ההסכם המקורי עם בומברדייה נחתם בפברואר האחרון, בהוראת שר התחבורה ישראל כץ, לאחר שוועד עובדי הרכבת וההסתדרות סירבו להמשיך במשא ומתן עם הממשלה, בשל אולטימטום שהוכרז לסיום המגעים. לפי ההסכם, בומברדייה היתה אמורה לתחזק יותר מ–130 קרונות שרכשה הרכבת מהחברה, ונציגי החברה הגיעו לסיורים והחלו לתכנן את הקמתו של מוסך.


הסכם רכישת הקרונות הדו קומתיים מבומברדייה

ואולם, בסוף מארס נתחם הסכם עם העובדים שמבטל את ההסכם עם בומברדייה, ושהצריך מכרז חדש על מיקור חוץ דווקא של קרונות ישנים. ברכבת חשבו אז כי ניתן יהיה להימנע מתשלום הקנס לבומברדייה על ידי הכנסתו למשא ומתן על "המנה השלישית" - רכש של 72 קרונות נוספים מבומברדייה. לאחר שלא הצליחו בכך, הועברו באחרונה לבומברדייה 1.2 מיליון יורו. ייתכן שסכום זה יגולם בתשלום על הקרונות החדשים.


ייתכן כי הסכום שימש לזירוז המשא ומתן עם העובדים, אך לא ברור כיצד משרד האוצר אישר הוצאת סכום לא מבוטל לצורכי מיקוח בלבד.


רכש הקרונות הנוספים, שנרשם כאופציה בהסכם המקורי עם בומברדייה שבמסגרתו נרכשו כבר 150 קרונות, צפוי היה להיות מבוטל. יצרנית הרכבות טענה כי עליה לפרק את פס הייצור ולהתפנות לייצור רכבות עבור לקוחות אחרים, אך בשבועות האחרונים מתנהלים מגעים מתקדמים בין רכבת ישראל לבומברדייה כדי להשלים את העסקה, שמוערכת ב–600 מיליון שקל.


מקורבים למשא ומתן טוענים כי הרכבת מנסה לכלול בעסקה גם מרכיבים נוספים, כמו השבחה של קרונות ישנים והקמת סדנאות בישראל, ולכן העסקה עדיין לא התמששה. הקרונות החדשים יוכלו להיות מוסבים להפעלה בחשמל, לקראת המעבר של כל רכבות הנוסעות להינע חשמלי.


הרכבת גיבשה באחרונה תוכנית פיתוח רב־שנתית מקיפה, בשווי של כ–8 מילארד שקל, הכולל הקמת מרכז תפעול ארצי באזור לוד, הארכה של רציפי תחנות, הקמת תחנות חדשות והחלפת מערכות האיתות לכאלה שיאפשרו ניצול טוב יותר של המסילות. בתוכנית נכללים גם רכש של קטרים וקרונות חשמליים.


השבוע נחשף ב–TheMarker כי הרכבת נמצאת בגירעון תקציבי ולא מסוגלת לשלם לעובדים ולספקים, בהם חברת פז וחברות היסעים המספקות אוטובוסים לחיילים בימי ראשון. האוצר הזרים לרכבת 60 מיליון שקל בדחיפות לכיסוי הגירעון וצפוי להזרים 100 מיליון שקל נוספים. הגירעון ייפתר בעזרת הסכם סובסידיה חדש, שיאפשר תקציב גדול יותר לפעילות השוטפת של הרכבת וגם בעזרת גיוסי הון בבורסה, באמצעות הנפקת אג"ח של הרכבת.


ברכבת ישראל אישרו את הפרטים.


מבומברדייה נמסר: "אכן היתה פנייה מצד רכבת ישראל בעניין 72 הקרונות הנוספים. המשא ומתן בעיצומו ואנו מקווים להשלימו בהקדם. הפיצוי שניתן לבומברדייה ישולב בהוזלת העסקות הבאות של רכבת ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט