בלעדי |

בכיר במשרד האנרגיה: חברת החשמל הסכימה לשלם לשותפות תמר 30 מיליארד שקל יותר מדי

ערב ההכרעה על פתיחת חוזי הגז של תמר, חבר מליאת רשות החשמל מטיל פצצה: "חברת ייעוץ ששכרה ועדת הפיקוח על המחירים קבעה כי מחיר הגז יכול היה להיות נמוך ב-40%. הכרה בחוזה תהיה אות קין במצח הרשות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

התפתחות דרמטית ערב ההכרעה על פתיחת חוזי הגז הטבעי של שותפות מאגר תמר במשק: כלכלן מינהל החשמל במשרד האנרגיה, דורון אהרן, חשף במכתב ששיגר אל שורת גורמים בענף האנרגיה כי ועדת הפיקוח על המחירים הזמינה דו"ח מחברת הייעוץ הלוי־דוויק, שלפיו חברת החשמל הסכימה לשלם לשותפות תמר מחיר גז מוגזם, שיסב לציבור צרכני החשמל עלות מיותרת של כ-30 מיליארד שקל עד 2025.

יובל שטייניץצילום: אמיל סלמן

לפי הדו"ח, מחיר הגז במשק, אם היה מוכנס לפיקוח, היה מסתכם ב-3-3.5 דולרים למיליון BTU, לעומת מחיר של 5.04 דולרים למיליון BTU בחוזה שנחתם בין חברת החשמל לתמר. סכום ההפרשים, מהוון עד 2025, הוא כיום 7.8 מיליארד דולר. בנוסף, לפי חישובי חברת הייעוץ, שיעור התשואה השנתי של פרויקט תמר היה מסתכם ב-54.5% במידה שמחיר הגז היה 4.5 דולרים ‏(בהנחת שיעור הון עצמי של 30%‏). כלומר, שהתשואה שאותה יגרפו השותפות במאגר תסתכם בשיעור גבוה אף יותר.

אהרן, המכהן גם כחבר מליאת רשות החשמל - אשר אמורה לדון היום בפתיחת החוזה - קרא במכתב לחבריו למליאה שלא לאשר את מחיר הגז שהסכימה חברת החשמל לשלם: "אנו עומדים בפני החלטה כבדת משקל, שלה השלכות מכריעות על מחירי החשמל, יכולת הייצור והתפתחות התחרות במשק", כתב אהרן. "בכדי לשמור על עצמאותה של רשות החשמל ועל מקומה במשק החשמל, עלינו לשקול את השיקולים הנכונים למשק החשמל בלבד, בהתעלם מסיכומים והבנות שעשו גורמים כאלה ואחרים. החלטה שגויה בהכרה בעלויות הנגזרות מהסכמי הגז שלפנינו תהא אות קין במצחה של רשות החשמל במשך למעלה מעשור".

אהרן טוען כי הכניסה הפוטנציאלית של ספקי גז נוספים בשנים הבאות, לא תביא בהכרח לשבירת המונופול של תמר. "גם אם ייכנס ספק גז נוסף ב–2018 ואילך, הרי שבשלב זה שותפות תמר סיימה להחזיר את השקעתה, והעלות השולית לייצור גז הינה נמוכה מאוד, כ–1.5 דולר למיליון BTU, כך שללא פיקוח לא ניתן יהיה להתחרות בתמר".

המחיר יוכפל, הציבור ישלם

נוכח נתונים אלה, אמורה מליאת רשות החשמל להצביע על אישור הצעת החלטה, שלא מטילה על חברת החשמל לשנות את מחיר הגז שהסכימה לשלם לשותפות תמר, אלא רק לשנות את מנגנון ההצמדה שנקבע לו, במסגרת האופציה להגדלת רכש הגז מ–4.7 ל–5.4 דולרים בתוך שנתיים.

חברת החשמל חתמה לפני חודשיים עם שותפות תמר - נובל אנרג'י האמריקאית ‏(36%‏), קבוצת דלק ‏(31.25%‏), ישראמקו ‏(28.75%‏) ואלון גז ‏(4%‏) - על הסכם לרכישת 78 מיליארד מ"ק ‏(BCM‏) גז, בהיקף כספי שמוערך ב–10–16 מיליארד דולר. מדובר ברכש של 3.5 BCM לשנה בחמש השנים הראשונות של החוזה, שיפחתו לאחר מכן ל–2.5 - BCM כשבידי החברה אופציה להגדלת הרכש ל–5 BCM בשנה.

מחיר הגז בעסקה היה 5.04 דולרים למיליון BTU, ואולם מנגנון ההצמדה שנבחר ‏(מדד אמריקאי ‏+ 1%‏) הביא כבר להאמרתו ל–5.35 דולרים. לפי הערכות, תבקש רשות החשמל לאשר כי הסכם הבסיס שעליו חתמו הצדדים לא ישונה. ואולם ממחיר הגז באופציה תנוכה העלות העודפת של מנגנון ההצמדה הבעייתי ‏(כחצי מיליארד דולר‏), וזה יוצמד ב–30% בלבד למדד. כך או כך, מחיר זה גבוה מהותית מהמחיר שעליו סיכמו הצדדים בהסכם העקרונות לפני שנתיים, אז הוא היה כ–4.7 דולרים למיליון BTU בלבד.

גם תג מחיר זה הפתיע בזמנו, משום שהתעלם מהיתרון הגלום ברכש גדול יותר של גז, ומהרווחיות הגבוהה פי כמה של מאגר גז גדול כמו תמר, הגדול פי שמונה מתגלית מארי–B של ים תטיס. הפער נומק במשך הזמן שעבר מאז החתימה על הסכם העקרונות, ובשקלול ההצמדה שנכללה בו. זאת, אף שחברת החשמל הסכימה להכפיל בינתיים את כמות הגז שתרכוש מהמאגר - מתוך תקווה כי שותפות תמר ירככו בעקבות זאת את דרישותיהן בחוזה. בנוסף, מחיר זה גבוה משמעותית ממחיר הגז שעליו ביססה ועדת ששינסקי את חישוביה לגבי הרווחיות הנאותה של יזמי הגז. מחיר זה היה 4.5 דולרים למיליון BTU בלבד ‏(עם הצמדה של כ2%- לשנה‏), ולפי חישובי הוועדה די היה בו כדי להבטיח ליזמים תשואת פרויקט של 19% לפחות במאגר דוגמת תמר.

אורית פרקש-הכהןצילום: יעל צור

כפי שנחשף ב–TheMarker, רשות החשמל הזמינה שתי חוות דעת, מחברת ייעוץ איטלקית וישראלית, שקבעו כי מחיר הגז שאותו הסכימה חברת החשמל לשלם לשותפות גבוה מכפי שיכולה היתה לשלם.

העלויות הביאו לחישוב שלפיו תשואת פרויקט תמר תגיע לטווח 25%–30%. למרות דו"חות אלה, החליטה רשות החשמל שלא להתערב במחיר הבסיס שהסכימה חברת החשמל לשלם בעבור הגז מתמר - אלא רק לדרוש את ביטולו של מנגנון ההצמדה. זאת, אף שלפני שנה וחצי החליטה כי לא תכיר לחברת החשמל בעלות גז גבוהה מזו הנהוגה כיום במשק.

בעקבות זאת, אמר לפני שבועיים יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ כרמל שאמה־הכהן ‏(ליכוד‏), כי שניים מבין חברי רשות החשמל טענו באוזניו כי "ניתן היה בוודאות להוריד את מחיר הגז שבחוזה", וקרא להכנסת מחיר הגז לפיקוח. בנוסף, התייחס אהרן במכתבו להשלכות הקיבולת המוגבלת של צינור הגז היחיד למשק, על יצרני החשמל הפרטיים, בעוד שהוא מוחזק בידי שותפות תמר.

"קיבולת הגז הקיימת ומערכת הסכמי הגז הנוכחיים לא מאפשרת שילוב של יצרני חשמל פרטיים שעתידים להיכנס באמצע וסוף 2013 ‏(תחנות הכוח של OPC ודוראד‏). המשמעות היא פגיעה קשה באספקת החשמל ובקידום התחרות במשק החשמל", כתב.
קיבולת הצינור מוגבלת כיום ל–40 אלף יחידות אנרגיה ‏(מיליון BTU‏) בשעה.

אהרן מציין כי תמר הציעה להתקין מדחסים, שיגבירו את הספק מעבר הגז בצינור ל–50 אלף יחידות, ואפשרות נוספת של שימוש במאגר ים תטיס המדולדל לצורכי אגירה בשעות השפל בצריכת הגז, שתגדיל את הקיבולת ל–60 אלף יחידות. עם זאת, פרק הזמן הנדרש ליישום הפתרונות, כ–30 חודשים, לא יפתור את בעיית מצוקתם של יצרני החשמל הפרטיים האמורים להתחיל ולספק כבר ב–2013. בנוסף, טען, אם חברת החשמל תחליט לממש את אופציית ההרחבה לחוזה הגז שעליו חתמה, לא ייוותר כמעט גז ליצרני החשמל הפרטיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה