נמל אילת: הממונה על ההגבלים התערב - משפחת לבנת פרשה מהמכרז

קבוצת תעבורה חויבה לקבל את אישור הרשות להגבלים עסקיים כדי להשתתף במכרז. ברשות עמדו לא לאשר את התמודדותה - ותעבורה הודיעה על פרישתה, "בשל משך הבדיקה". כיל, שנדרשה אף היא לפנות לרשות, סירבה לשתף פעולה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> קבוצת תעבורה של משפחת לבנת הודיעה בסוף השבוע האחרון לרשות החברות הממשלתיות כי החליטה לפרוש מהמכרז הבינלאומי להפרטת חברת נמל אילת. זאת, שלושה שבועות לפני מועד הגשת ההצעות הכספיות של המתמודדות. בפברואר חויבה תעבורה לפנות אל הרשות להגבלים עסקיים כדי לקבל אישור מקדמי (פרה-רולינג) עבור המשך השתתפותה במכרז. זאת, מחשש לפגיעה בתחרות במשק בעקבות אחזקותיה הצולבות של הקבוצה בענף הלוגיסטיקה, וברוח המלצות ועדת הריכוזיות.

המתמודדים על מכרז נמל אילת

תעבורה ניגשה למכרז באמצעות חברת הלוגיסטיקה ממ"ן שבשליטתה (68%). ממ"ן היא מונופול בתחום האחסון והלוגיסטיקה בנמלי התעופה, ואשתקד זכתה גם במכרז להפעלת המסוף הלוגיסטי בנמל אשדוד. משפחת לבנת מחזיקה גם בצי המשאיות הגדול בישראל, ומשמשת קבלן השינוע היבשתי הדומיננטי כיום מנמל אילת (נתח שוק של כ-70%). משכך, החליטה הממשלה באפריל כי תקופת הבלעדיות שממנה נהנה נמל אילת ביבוא מכוניות מהמזרח הרחוק תישמר למשך שלוש שנים בלבד מיום חתימת הסכם הזיכיון הפרטי להפעלת הנמל.

אם היתה זוכה, משפחת לבנת, שעל הנייר שותפה עדיין בקונצרן אי.די.בי, אמורה היתה להפעיל את נמל אילת בשיתוף מפעילת נמל עקבה, APM ההולנדית. ואולם, בדיקת רשות ההגבלים העסקיים התמשכה בחודשים האחרונים, כשלפי הערכות נטו ברשות שלא לאשר את השתתפות ממ"ן במכרז, ולחלופין לאשר את ההשתתפות בתנאים מגבילים. ואמנם, בפגישה שקיימה בימים האחרונים הנהלת ממ"ן ברשות ההגבלים הועבר לה מסר זה.

מתמודדת נוספת במכרז שנדרשה לפנות אל הרשות היא קבוצת החברה לישראל, שבשליטת עידן עופר. הקבוצה ניגשה למכרז באמצעות החברה הנכדה תובלה, מקבוצת כיל דשנים. החברה לישראל היא גם בעלת השליטה בחברת הספנות צים וכן בקונצרן כימיקלים לישראל (כיל), המפעיל בשטח הנמל מסוף פרטי לשינוע כימיקלים ומחצבים בתפזורת. ואולם כיל סירבה עד כה לפנות אל רשות ההגבלים, והמשיכה בהליך המכרזי מבלי להיענות לדרישה, ומבלי שהממונה על ההגבלים או ועדת המכרזים ינקטו נגדה בכל סנקציה.

לפי הערכות, גם כיל עשויה לפרוש מהמכרז בעתיד, לאחר שתבטיח את האינטרסים של מסוף הכימיקלים שאותו היא מפעילה בסמוך לנמל. ואולם גם גיבוש הסדר פשרה עם המדינה להסדרת פעילות הנמל החדש לצד מסוף הכימיקלים, לא הביא עד כה לנסיגת הקבוצה מהמכרז.

לפני כשנה הודיעה רשות החברות למתמודדות במכרז כי ייתכן שתידרש לשנות את צו ההפרטה שפירסמה. זאת, בהתאם למסקנות ועדת הריכוזיות, שקבעה כי משרדי הממשלה יוסמכו מעתה להתחשב בשיקולים של תחרות ענפית ומניעת ריכוזיות במסגרת מכרזי הפרטה וחלוקת זיכיונות עתידיים, כדי למנוע את העברת השליטה בתשתיות מדינה לידי מעטים.

המלצות ועדת הריכוזיות עדיין לא אושרו בכנסת, ואולם במכתב ששיגרה אז הרשות לקבוצות, היא הזכירה כי "מניעת ריכוזיות נמנית עם האינטרסים שהשרים רשאים להוציא צו להגנתם, בהתאם לחוק החברות הממשלתיות".

מממ"ן נמסר בתגובה: "מאחר שטרם התקבלה תשובת הרשות להגבלים עסקיים, ונוכח כניסת ההליך המכרזי לשלבים מחייבים, נאלצה החברה להודיע על פרישתה מהמכרז".

נמל אילתצילום: מורי חן

הערכות: מאבק קשה בין נקש לבין שמלצר ופוגל

פרישתה של תעבורה מהמכרז מותירה במרוץ לרכישת הזיכיון להפעלת הנמל ארבע מתמודדות. זאת, לאחר שאת ההליך המכרז פתחו בשנה שעברה 17 קבוצות. פרט לכיל, מדובר בקבוצת גולד בונד של שלמה שמלצר ושלומי פוגל, המחזיקה גם בנמל מספנות ישראל הסמוך לחיפה; וכן חברת גדות מיכליות של איש העסקים יוסי מימן, המחזיקה בשני מסופי כימיקלים במפרץ חיפה, ועומדת לפני רכישת זיכיון להפעלת מסוף שלישי באשדוד. קבוצות אלה המשיכו לפי שעה בהליך המכרזי - אף שזה שולל הפעלת נמל בידי מי שמחזיק כבר ברישיון להפעלת נמל.

המתמודדת הרביעית במכרז היא חברת פפו ספנות של האחים נקש, בעלי השליטה בחברת התעופה ארקיע וברשת מלונות אורכידיאה - שיבקשו למנף את פעילותה הדומיננטית של חברת התעופה בקו לאילת, וכן את פעילות הנדל"ן של הקבוצה באילת. כל הקבוצות הפקידו בשלב זה ערבות בנקאית בסך 15 מיליון שקל.

בשלב הגשת התוכניות העסקיות, הפתיעה דווקא משפחת נקש בהגשת ההצעה הנרחבת ביותר - כלומר, הצעה שגילמה את תזרים ההכנסות המשוער הגבוה יותר, ומכאן את הפוטנציאל להגשת הצעה כספית גבוהה יותר. הליך ההתמחרות במכרז יתבצע בסוף החודש. לפי הערכות, ייאבקו פפו ספנות וגולד בונד על הזכייה, מתוך הנחה כי זכייה של כיל תגרור מהלך לפסילתה.

במכרז שהוציאה הרשות במאי אשתקד מתמודדות הקבוצות על קבלת זיכיון להפעלת הנמל למשך 15 שנה עם אופציה לעשר שנים נוספות. מימוש האופציה יותנה בעמידה ברף מינימלי של תנועת מכולות בשלוש השנים האחרונות לבעלות.

רשות החברות ציינה במכרז כי אינה מתחייבת לקבל את ההצעה הזולה ביותר, אלא עשויה לשקול גם שיקולים איכותיים. זאת, במטרה לתעדף מתמודד זר בעל ניסיון בהפעלת טרמינלים ימיים בינלאומיים, שיוכל למנף את פעילות הנמל בעולם הספנות. ואולם, בשל החשש כי המכרז לא ימשוך משקיעים אסטרטגיים זרים רבים, צפוי סעיף הניסיון הנמלי המוכח להעניק עדיפות בניקוד ההצעות, אך לא להוות תנאי סף. בנוסף, רשות החברות נקבה בהערכת שווי נמוכה יחסית של 140-160 מיליון שקל.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?