ראיון TheMarker |

"אם ייכפו על שותפות תמר שינויים בחוזה - הרווחנו; אבל תמר גם יכולה לא לדבר איתנו"

בתחילת השנה חתמה אדלטק על הסכם לרכישת גז ממאגר תמר ב-1.2 מיליארד דולר ■ "יחסית למונופול - ההתנהלות של השותפות היתה הגונה", אומר מנהל הפרויקטים של החברה, דורון עזרא, אך לא מסתיר ממי הוא חושש בעקבות הכוונה לפתוח את החוזים: "אם ייכפו על השותפות במאגר לשנותם - הרווחנו; אבל תמר גם יכולה להגיד לי שלא בוער לה לדבר אתי"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> ההמולה סביב החלטת הרגולטורים לפתוח את חוזי רכישת הגז הטבעי במשק התמקדה בשבוע שעבר סביב חוזה הענק של שותפות תמר עם חברת החשמל. אלא שבצד חוזה עוגן זה, "זכו" דווקא החוזים שעליהם חתמה השותפות עם יצרני החשמל הפרטי להתערבות העמוקה יותר.

מחשש כי חוזים אלה מהווים הסדרים כובלים, תוך התקשרויות ארוכות טווח שנועדו לחסום תחרות עתידית בשוקי הגז והחשמל, הודיעו רשויות החשמל וההגבלים העסקיים כי בכוונתן להורות על מתן אופציות להגבלת ההתקשרויות לשבע שנים בלבד (במקום 15-17 שנה) - ולצמצום עתידי של החוזים ב-50%.

בשורה זו התקבלה ודאי באהדה בקרב צרכני גז פוטנציאליים שעדיין לא חתמו עם תמר על חוזי גז - והיו נתונים תחת לחץ כבד לחתימה מהירה על הסכמים. מנגד, הביאה ההודעה את הלקוחות שכבר חתמו על חוזי גז למצב בעייתי. מצד אחד, הם זכו לשיפור אפשרי של תנאי החוזה ולהגדלת כוח המיקוח שלהם מול המונופול; ומצד שני, הם נקלעו לאי וודאות לאחר שכבר ביססו את הסגירות הפיננסיות הקרובות שלהם על סמך החוזים הנתונים.

"אנחנו נמצאים במצב שבו הזמנו כבר ציוד והשקענו הון עתק - ושתי הרשויות, עם מלוא הכוונות הטובות, מעכבות את העסק" - אומר בראיון ל-TheMarker מנכ"ל פרוייקטי תחנות הכוח של אדלטק, דורון עזרא. "יש לנו התחייבויות מול הלקוחות שלנו, אנחנו מצויים ערב סגירה פיננסית - והדבר מאוד מטריד. אני לא מעביר על הרגולטורים ביקורת. עולה הפעם תחושה חיובית של מהלך מתואם בין כל הצדדים, אבל אני חושש שזה עלול לצאת מכדי שליטה, ובאיזשהו מקום לשפוך את התינוק עם המים. כלומר, יהיו חוזי גז - אבל לא פרויקטים. לכן חשוב לסכם את הנושא בדחיפות".

דורון עזרא

אדלטק מצויה בימים אלה ערב סגירה פיננסית בהיקף של כמיליארד שקל מול בנק לאומי, לצורך הקמת תחנת הכוח בקו-גנרציה (ייצור משולב של חשמל וקיטור) בשטח מפעל מכתשים אגן ברמת חובב (110 מגה-ואט) ואגן כימיקלים באשדוד (55 מגה-ואט). זאת, לאחר שחתמה בינואר על חוזה לרכישת 0.33 BCM גז טבעי בשנה ממאגר תמר למשך 16 שנה, בהיקף כולל של כ-1.2 מיליארד דולר.

"התחלנו במשא ומתן עם שותפות תמר לאחר שהבנו שההסכם הקודם שחתמנו מול EMG המצרית לא יכול לשרת אותנו", מסביר עזרא. "לאחר הפיצוצים בצינור, אגב, הספק המצרי דיבר על כך שהוא יעלה את מחיר הגז - ולראיה, ייקר את הגז לירדן. לכן עולה השאלה מהי נקודת הייחוס הנכונה של תמר מול המתחרים.

"בהסכם מול תמר יש כל מיני סעיפים שאינם מובנים מאליהם, כמו הצמדת מחיר הגז לרכיב הייצור או התחייבות לאספקת כל הגז. לצדם, יש גם סעיפים שפועלים לרעתנו. אין ספק שגם לספק יש מגבלות, כמו נושא הסווינג (תנודתיות בהזרמה - א"ב) שנהפך לקשה יותר, או הקיבולת המוגבלת בצינור. לכן, נכון היה מבחינתו ליצור כמה תנאים קשיחים יותר כדי להבטיח שהוא ממקסם את הצינור".

כלומר, תנאי החוזה הוטו בגלל כשל השוק?

"יש עליהום מסוים על תמר. בהינתן המצב והיותם מונופול - ההתנהלות היתה הגונה, גם אם במקרים מסוימים יכולנו לקבל תנאים טובים יותר".

אם כך, המדינה פועלת למעשה לטובתכם.

"נשמח לקבל נקודות יציאה בחוזה, אבל אני חי טוב עם המצב, כי בהצמדה לרכיב הייצור של חברת החשמל, המחיר שלי ממילא יירד אם החברה תוזיל את הגז שהיא רוכשת. רשות ההגבלים נשענת על ההנחה שיצרני חשמל פרטי יאפשרו הכנסתם של ספקי גז נוספים לשוק. אבל מי שעוסק במימון פרויקטים מבין שאני יכול לצאת לספק אחר רק כשהוא ודאי, והוא לא יכול להישען עליי כדי לפתח את המאגר שלו. המטרה טובה, אבל לא המהלך הזה יפתח את השוק. מעבר לכך, פרויקטים קטנים יחסית לא מקימים ספק גז נוסף, ואני לא בטוח שאותה רשות תתיר לכמה צרכנים קטנים להתאגד מול ספק".

"צריך לדעת שאנחנו שולטים במשחק"

תחנות הכוח המתוכננות של אדלטק

"המהלך של הרשויות אמנם עוזר לי - אבל חתמתי על חוזה שהוא בסדר", מדגיש עזרא, ומציין כי הניסיון לקבוע תנאי משחק חדשים עשוי שלא להיות הגון כלפי תמר. זאת, לאחר שהמדינה נמנעה עד כה מלהתערב בשוק הגז, בין אם בקביעת מחיר מפוקח ובין אם בקביעת מחיר כניסה אחיד (Border Price).

אתה חושב שהוא בסדר כי אתה מגודר, אבל בפועל נבנית כאן פירמידה במימון ציבורי על מחיר בסיס שרירותי.

"הבעיה של גז טבעי היא שהוא לא קומודיטי. יש את יפאן, שמשלמת עבורו מחירים מטורפים, ומצד שני ארה"ב - שם הגז במחירי שפל. אני לא יודע אם להצדיק או לא את המחיר. אבל להסתכל רק על המחיר זה די עקום. יש פרמטרים מסחריים בעלי משקל כלכלי הרבה יותר גבוה, כמו הסווינג למשל".

בשוק תחרותי, המחיר לא היה יורד ל-4 דולר למיליון BTU?

"אני לא יודע מה התשואה הראויה לענף. אני חושב שהמחיר לא היה יורד ל-4 דולר, וגם האלטרנטיבה המצרית היתה מעל 4 דולר, כך שתמר דווקא סובלים מהעדר הבנצ'מארק המצרי".

ואיזה מחיר היתה קובעת המדינה במשטר פיקוח?

"אני לא יודע אם זה היה מגיע ל-5 דולר - אבל לא נראה לי שהיה מתקרב ל-4 דולר".

בשורה התחתונה, אם יאושרו הוראות הרשויות, באיזה מתווה תבחרו: קיצוץ בזמן או בכמות?

"הבנק לא מוכן לשמוע על מצב שבו הסכם גז הוא לשבע שנים. תרחיש שכזה לא קיים במימון פרויקטים". אבל מתן אופציה חד צדדית ללקוח רק משפרת את מצבו.

"יש כאן הסכמות מסחריות, יש כאן שני צדדים. השאלה היא אם תמר מוכנה או לא ואתה יכול להבין אותם. אם תכפה עליה - אז ייצא שכרנו. אבל תמר יכול להגיד לי שלא מתאים לה להתקשר איתי ושלא בוער לה לדבר איתי. צריך לדעת שאנחנו יודעים לשחק את המשחק ושולטים בו. שלא יתפזר וייצור אי-וודאות". ומה אתה שומע מכיוון תמר?

"אני יודע שתמר מעוניינת לסיים את הסאגה הזו במהירות, אני מניח שבגלל שיקולי מימון. המדינה צריכה לשבת אתם ולהגיע למסקנות במהירות. הדיון הוא לא באמת בינינו לבין המדינה, אלא עם תמר. אני יכול לומר שתמר הסכימו לאמץ חלק מהמלצות הממונה - כמו למשל הסרת המגבלות על מכירת גז שלא נוצל לצד ג' - וכרגע מחכים להחלטה סופית".

למרבה האירוניה, בעת שאדלטק, בכובעה כיזמית תחנות כוח תעשייתיות, משוועת לשחרור החוזים עם תמר - אדלטק בכובעה כשותפה (18.75%) במיזם תחנת הכוח הפרטית הגדולה בישראל, דוראד, לא ממש מבכה את ההתערבות הממשלתית האחרונה. זאת, לאחר שנותרה עד כה מחוץ למצבת הלקוחות של שותפות תמר - והיא חוששת להיוותר מחוץ לסבב העסקות, משום קיבולת הצינור המוגבלת של תמר לחוף.

"דוראד תהיה כאן כדי לקנות גז ב-2013, תמר תרצה אז למכור גז - ולכן אני לא רואה מצב שלא תהיה עסקה", מרגיע עזרא, ומפתיע בתשובתו לשאלה כיצד תקבל דוראד גז, אם תחנות כוח מתחרות כמו זו של דליה אנרגיות למשל, הקדימו אותן כבר בתפיסת המקום בצינור. "כוחות השוק יבטיחו את אספקת הגז, ואני לא רואה תרחיש שתמר לא תמכור גז ב-2013 בגלל מחויבות ל-2015", משיב עזרא.

אתה רומז שתמר תעדיף את דוראד על פני חוזה עם דליה?

"לא. אני אומר שהיא תעשה כל שנדרש על מנת לספק גז ב-2013, ולאחר מכן תבצע את כל ההתאמות הטכניות הנדרשות כדי לספק גז לדליה וללקוחות אחרים שיקומו לא לפני 2015".

למעשה, אתה מכיר בכשל השוק שנוצר בגלל קיבולת הגז המוגבלת של המונופול. האם התערבות הממשלה לא נדרשת?

"התמריץ הכלכלי מכתיב את המהלכים, ואני לא רואה אפשרות ש-OPC (תחנת הכוח המוקמת של החברה לישראל- א"ב) ודוראד לא מייצרות חשמל בגז ב-2013, כי התמריץ של תמר למכור להן גז גבוה מדי. אני בטוח גם שהחבר'ה היצירתיים בתמר ימצאו את הפתרון ל-2015, כי זה יהיה כלכלי להם".

המדינה צריכה לחייב את תמר להניח צינור נוסף?

"אני לא מאמין שהמדינה יכולה, כי אם הספק לא ירצה - הוא ייתקע. זה לא שהמדינה לא יכולה לנסות, אבל אם זה לא יהיה כלכלי - היזם ימצא את הדרך לעשות את הדברים בקצב שלו. המהלכים לא צריכים להיעשות בכפייה - אלא תוך יצירת תמריץ כלכלי".

ומה יקרה אם חברת החשמל תידרש לגז נוסף?

"אני חושב שהמדינה לא יכולה להרשות שחברת החשמל, או כל גוף אחר, ישתלט על שוק הגז, ואם יש סוגיה של הגבלים עסקיים - אז זוהי העיקרית".

כלומר, ההתערבות בהיקף רכש הגז של החברה ובתנאי הרכש היתה ראויה?

"הגבלת רכישת הגז היתה נכונה. מעבר לזה, לא ראיתי התערבות בכמויות. ההערה העיקרית היתה בנושא ההצמדה של מחיר הגז, והאחוז שנוסף למדד (מדד המחירים האמריקאי ועוד 1% - א"ב). המדינה לא יצאה נגד מחיר הבסיס שנקבע בחוזה, ואם כל מה שעומד על הפרק זה האחוז הנוסף - אז אנחנו נמצאים במקום סביר יחסית, ואני מרשה לעצמי שלא להתערב בסוגיה הזו".

יהיה אם כך הסכם גז?

"אני רוצה להאמין שהמצב ייפתר. אני לא יודע עד כמה ישפיע ביטול הצמדה על הסגירה הפיננסית של תמר, ואם כן, אז צריך לחשוב לשנות את ההחלטה. לא נראה לי שעל זה צריך ליפול ההסכם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה