הדירקטור שהתפטר מחברת החשמל: "העם שבוי בידי מונופול"

שמעון אקהאוז, דירקטור חברת החשמל עד לאחרונה ומי שהתנגד למתווה חוזה הגז שנחתם עם שותפות תמר והורחק מהדיונים בחברה, לא הופתע מהכוונה לפתוח את החוזה: "חברי הדירקטוריון התקשרו אלי אתמול ואמרו: 'צדקת'. כואב לי כאזרח" ■ ועדת הכלכלה תדון היום בכשלים שהתגלו בחוזה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> "את כל מה שקבעה אתמול רשות החשמל אמרתי מראש. את העקרונות האלה בדיוק דרשתי ליישם, וכשלא התקבלו - התפטרתי" - כך הגיב אתמול שמעון אקהאוז, עד לאחרונה חבר דירקטוריון חברת החשמל, שהתפטר לפני כשלושה חודשים מכהונתו בעקבות אישור חוזה רכש הגז הטבעי שעליו חתמו חברת החשמל ושותפות תמר, בניגוד לעמדתו.

אקהאוז נרעש אתמול בעקבות הודעת רשות החשמל שלפיה תורה על פתיחת חוזי הגז שנחתמו במשק עם שותפות תמר, ועל שינויים בדיעבד. זאת, מחשש כי נחתמו בתנאים קשים, במחיר גבוה לכאורה ולתקופה ארוכה, באופן שעלול להביא להטלת עלויות עודפות על ציבור צרכני החשמל בישראל ולהנצחת המונופול של תמר בשוק הגז.

"הנקודה המהותית ביותר בחוזה הגז היתה שהנציחו את תנאי המונופול של תמר ל-15 שנה, אף שברור היה לכולם שבעוד שבע-תשע שנים הוא כבר לא יהיה מונופול", אמר אקהאוז. זאת, בהתייחס לבחירת חברת החשמל לחתום עם שותפות תמר על חוזה אספקה ארוך טווח, עבור אספקת מרבית הגז הדרוש לחברה. "תאר לעצמך שבעוד שבע שנים יזרום גז מעוד שמונה מאגרים כמו תמר", הוסיף. "זה לא עניין אף אחד, ודירקטוריון חברת החשמל נכנע ללחצים", הוסיף.

שמעון אקהאוזצילום: ניר קידר

אקהאוז סירב להתייחס לזהות הגורמים שהפעילו את הלחץ על הדירקטורים. ואולם, יש לציין, שניים מבין הדירקטורים שהתנגדו נחרצות לחוזה, אקהאוז ואברהם נתן, מצאו את עצמם מורחקים מהדיונים לקראת מועד ההצבעה על אישורו בטענה לניגוד עניינים - ובחרו לבסוף להתפטר מהחברה.

שבעה דירקטורים נפסלו מלהצביע

אקהאוז, מכהן כיו"ר דירקטוריון ומנכ"ל סטרלינג תקשורת מתקדמת. סטרלינג מוחזקת בבעלות של אלרון, הנשלטת (50.46%) בידי דסק"ש, מקבוצת אי.די.בי. זאת, כשאי.די.בי שותפה ברישיונות קידוחי הגז שרה ומירה, שעשויים להתחרות בעתיד בתמר - אם אמנם יתבררו כתגליות גז מסחריות.

ואולם אקהאוז נטל חלק בכל ישיבות הדירקטוריון שעסקו בחוזה הגז, ואף הצביע בעד אישור נוסחו המקורי בדצמבר 2011. רק לאחר שהביע התנגדותו לאישור החוזה המתוקן, ובייחוד למנגנון ההצמדה שנקבע בו, הגיע להנהלת חברת החשמל "מידע" אודות ניגוד העניינים לכאורה שבו הוא נמצא, והוא נדרש לעזוב את חדר הדיונים.

מחמישה דירקטורים נוספים אגב נשללה גם כן האפשרות להשתתף בדיונים עוד לפני כן, מחשש לניגוד עניינים. כך יוצא שבהצבעה על אישור חוזה הגז בפברואר השנה נטלו חלק רק 11 מבין 18 הדירקטורים של חברת החשמל - שמתוכם תמכו בחוזה רק שבעה, והתנגדו לו ארבעה.

"ניסיתי לשכנע את חברי הדירקטוריון בכל כוחי. אמרתי להם: ‘הרי כל העולם יודע שיהיה עוד גז. איך אנחנו לוקחים את עם ישראל, ושמים אותו שבוי בידי מונופול?", מספר אקהאוז, ומתייחס גם למנגנון ההצמדה מעורר המחלוקת שנקבע בחוזה. לפי מנגנון זה, יוצמד מחיר הגז של תמר למדד המחירים לצרכן בארה"ב, כשבשמונה השנים הראשונות לחוזה יתווסף על ההצמדה אחוז נוסף מדי שנה - ואילו בשמונה השנים האחרונות, תופחת ההצמדה באחוז.

מנגנון בעייתי זה הביא עד כה להאמרת מחיר הגז בפועל בכ-6% ועשוי להביא להאמרה עקבית של המחיר עד כדי 50% עד סוף העשור. ברשות החשמל העריכו את הנזק שיסב מנגנון זה לכיס הציבורי בחצי מיליארד דולר.

"עם כל הכבוד לדירקטוריון, אתה תופס את אזרחי ישראל שבויים ואומר להם שלמשך 15 שנה מחיר הגז רק יעלה - לא משנה מה תהיה כמות הגז וכמות המתחרים?", תהה אתמול אקהאוז. לדבריו, בדירקטוריון חברת החשמל היו מודעים לתהייה ולהסכם ההצמדה החריג. "גם חברת החשמל שכרה חברת ייעוץ בריטית לבחינת נוסח החוזה (PDC, א.ב.). ביקשתי מהיועץ שהופיע בדירקטוריון דוגמה אחת לחוזה גז עם מנגנון הצמדה שכזה, והוא הודה שאין כזו. הרי ברור כי מחיר הגז יירד בעתיד, כי אין כיום מתקן הנזלה וגם לא יהיה בעתיד הקרוב", אמר אקהאוז. "כואב לי כאזרח. מאתמול אני מוצף טלפונים, גם מקרב חברי הדירקטוריון, שאומרים לי: ‘צדקת'".

לשאלה כיצד לפיכך הוא מסביר את הצבעת שבעה מחבריו השיב: "אל תתבלבל, חברי דירקטוריון חברת החשמל נבונים ומנוסים מאוד, אך הפעם ההיגיון והעובדות נכנעו ללחצים".

חוזה הגז של תמר וחברת החשמל עמד במוקד מסמך השימוע שפירסמה שלשום רשות החשמל. מדובר בחוזה לרכש שנתי של 2.7 BCM גז טבעי למשך 15 שנה, עם אופציה להכפלת הרכש ל-5 BCM בשנה, שעשויים להביא את היקפו הכספי הכולל ל-16-20 מיליארד שקל.

מחיר הגז הבסיסי שנקבע בחוזה הוא 5.1 דולרים למיליון BTU, וטיפס בינתיים ל-5.4 דולרים למיליון BTU. זאת, לעומת מחיר של 4.7 דולרים למיליון BTU שנקבע בהסכם העקרונות בין הצדדים בסוף 2009. רשות החשמל החליטה שלא להתערב בסוגיית מחיר הבסיס של הגז, אך הורתה לחברת החשמל לבחור באחת משתי חלופות: ביטול מנגנון ההצמדה שהסכימה לו, או ניכוי העלות העודפת ממחיר הגז שתרכוש בעתיד - תוך שמירת אופציה להשתחררות מהחוזה במידה שתתפתח בעתיד תחרות בענף.

בתוך כך, הודיעה אתמול ועדת הכלכלה של הכנסת כי תקיים היום דיון דחוף בכשלים שהתגלו בחוזי הגז של שותפות תמר, ותדון בהשלכות כשלים אלה על ציבור צרכני החשמל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה