שטייניץ על ביטול עסקת הגז: נקדים האספקה מתמר לסוף 2012

שר האוצר: "כדי שנוכל לרסן ולהוריד את מחירי האנרגיה לציבור במדינת ישראל, עלינו לעשות הכל - להתגבר על המכשולים ועל ההתנגדויות כדי שהגז יגיע לישראל כמה שיותר מוקדם"

הילה ויסברג
הילה ויסברג
הילה ויסברג
הילה ויסברג

"צריך לפתור את המכשולים הביורוקרטיים כדי להביא להקדמת אספקת הגז ממאגר תמר לתחנות הכוח" - כך אמר היום שר האוצר, יובל שטייניץ, הבוקר בכנס של משרד האוצר בירושלים. שטייניץ התייחס לביטול הסכם הגז מול מצרים ואמר: "בתוכנית המקורית הגז הישראלי יכול היה להגיע לחופי הארץ כבר לפני כחודשיים. אם נעשה הכל וניתן את העדיפות הראשונה לחיתוך בביורוקרטיה, נוכל לפתור את הבעיות ולייצר נקודת יציאה צפונית למאגר הגז תמר בקרוב, ולהקדים את הגעת הגז כחול לבן למדינת ישראל מאפריל 2013 בכמה חודשים - אולי כבר בסוף השנה הנוכחית 2012".

קידוח תמרצילום: אלבטרוס

מצרים התאפקה שנה; מימן יגייס גורמים מדיניים כדי לחלץ ההסכם

מניית אמפל מתרסקת, האג"ח צונח; "ביטול עסקת הגז - צעד טקטי משפטי"

לדברי שטייניץ, "זה חיוני לעצמאות האנרגטית של מדינת ישראל. כדי שנוכל לרסן ולהוריד את מחירי האנרגיה לציבור במדינת ישראל, עלינו לעשות הכל - להתגבר על המכשולים ועל ההתנגדויות כדי שהגז יגיע לישראל כמה שיותר מוקדם". שטייניץ כיוון את חיצי הביקורת שלו בעיקר לשר האנרגיה, עוזי לנדאו, ולארגונים הירוקים אשר מתנגדים להקמת תחנת כניסה צפונית לגז ממאגר תמר. מאוחר יותר, מחוץ לאולם, אמר שטייניץ לכלי התקשורת כי הוא סבור ששר האנרגיה לא מתנגד להקמת התחנה הצפונית וכי גם לעיכוב הכנסת הגז לישראל יש מחירים סביבתיים: "בכל רגע שבישראל צורכים דלק ולא גז, יש לכך השלכות במונחים של זיהום אוויר".

הכנס שנערך הבוקר במשרד האוצר עסק בהשפעת התקשורת על עולם יחסי העבודה. שטייניץ התייחס לפרישתו של הממונה על השכר באוצר, אילן לוין, מתפקידו בסוף החודש, ולצורך בשמירה על אחריות תקציבית על רקע המשבר הכלכלי באירופה. "אתה תמיד דאגת לאינטרס הציבורי עם המון אנושיות גם כלפי העובדים", אמר שטייניץ על לוין. "גילית הבנה לצד שמולך, לראשי הארגונים וההבנה הזו סייעה לך בסוף למצוא את הפתרונות, לגלות גמישות בצד שמירה על האינטרס הכלכלי. כל בר דעת מבין עד כמה יחסי העבודה במשק והסכמי השכר במשק קריטיים לא רק למצב החברתי בישראל אלא גם למצב הכלכלי".

שר האוצר הדגיש כי "מדינות דרום אירופה - יוון, איטליה וספרד - מצויות במשבר קשה, על סף קריסה כלכלית, וזאת בשל חוסר אחריות וחוסר ניהול והפקרות בתחום של יחסי העבודה. מדיניות של שכר ועבודה מחייבים התייעלות קריטית כלכלית, ולכן אגף השכר הוא עמוד תווך חיוני בכלכלת ישראל".

על הסכם עובדי הקבלן שבין ההסתדרות לאוצר שהביא לסיום השביתה במשק לפני חודשיים, שלפי גורמים בתמ"ת כלל נוסח עדיין באופן סופי ולכן עוד לא הוחל עליו צו הרחבה, אמר שטייניץ כי "מדובר בהישג משותף, תוצאה טובה למדינת ישראל גם כלכלית וגם חברתית".

על שעון הנוכחות לרופאים בבתי החולים הציבוריים, עליו הוחלט בהסכם שהביא לסיומה של שביתת הרופאים לפני כחצי שנה וממשיך לעורר תרעומת בקרב רופאים, אמר שטייניץ: "מערכת הבריאות הציבורית קיבלה נדבך שהוא חיוני, תורם ומשדרג. שנים חלמו עלי שעון כזה אבל זה נראה כחלומות באספמיה. אין לי ספק שהרפורמה הזו בצד הסכם שכר נדיב תיזכר לשנים כהישג משמעותי שיתרום למערכת הבריאות לטובת כל אזרחי מדינת ישראל. הישג זה מיוחס לאילן לוין".

דורון כהן, שמכהן בחודשים האחרונים כממלא מקום מנכ"ל האוצר ובקרוב ימונה לתפקיד, הדגיש כי המטרה המרכזית של אגף השכר והסכמי עבודה בשנים הקרובות יהיה שיפור השרות לאזרח. "על מנת לשפר את השרות לאזרח האתגר העיקרי הוא שינוי של הסכמי העבודה. על מנת לקצר ביורוקרטיה, נדרש שינוי והגמשה של הסכמי העבודה. זה היעד המרכזי של הממשלה בתחום של יחסי העבודה, וזה הדבר המרכזי שנדרש על מנת לשפר את השרות שניתן לאזרחים".

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?