משרד התחבורה: האוטובוסים בשבת - ספין של חולדאי

הדיון בתחבורה הציבורית בשבת מגיע לבג"ץ: מרצ עתרה נגד שר התחבורה בבקשה לאשר הפעלת אוטובוסים בתל אביב ■ במשרד התחבורה מאשימים: "מעולם לא התקבלה פנייה מהעירייה; מדובר בגימיק" ■ עיריית ת"א: נפעל להגשת פניה רשמית ומסודרת

דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

בג"ץ יצטרך להכריע בקרוב האם אוטובוסים יפעלו בתל אביב גם בשבת. מפלגת מרצ עתרה הבוקר לבג"ץ בדרישה להורות לשר התחבורה, ישראל כץ, לאפשר הפעלת ציבורית בשבת.

במשרד התחבורה הגיבו בפליאה על הבקשה. מהמשרד נמסר כי "במשרד התחבורה לא התקבלה כל פנייה מעיריית תל אביב להפעיל תחבורה ציבורית בשבת, ומכאן שגם לא היה כל צורך להשיב על הפנייה. מדובר בגימיק ובספין תקשורתי מבית מדרשו של חולדאי. מצער כי העותרים התבססו בעתירתם על פרסומים תקשורתיים, מבלי שטרחו לבדוק את אמיתות העובדות במשרד התחבורה לפני הגשת העתירה לבג"צ".

רון חולדאיצילום: דן קינן

העתירה של מרצ הוגשה חודשיים אחרי שמועצת העיר תל אביב אישרה החלטה עקרונית לתמיכה בהפעלה של תחבורה ציבורית בשבת, אותה הגישה מרצ. כבר באותו ערב הודיע משרד התחבורה כי לא יאפשר את מימוש ההחלטה כדי שלא להפר את הסטטוס-קוו. במרצ טוענים כי שר התחבורה נמנע מלשקול אל כלל השיקולים, לפני קבלת החלטה כזו, ולכן היא "לוקה בחוסר סבירות קיצוני". בתקנות הרישוי לאוטובוסים, שמובאות בעתירה, מותר להפעיל תחבורה ציבורית בשבת אם היא משרתת נוסעים לבתי חולים, ליישובי ספר, לישובים לא-יהודיים או מסיבה כללית- קו חיוני, לדעת הרשות, לקיום תחבורה ציבורית.

לטענת מרצ, תל אביב עונה לכמה מהקריטריונים האלה. במרצ אומרים כי העובדה של-40% מתושבי תל אביב אין מכונית פרטית, מצריכה תחבורה ציבורית כדי לאפשר חלוקת משאבים צודקת. עוד נטען בעתירה כי יש לקחת בחשבון מתווים נוספים לתחבורה ציבורית בשבת, כמו אלה שנהוגים בחיפה ובאילת, כמו גם להפעלת מוניות השירות ברחבי הארץ, שנעשה באישור משרד התחבורה.

תמר זנדברג, חברת סיעת מרצ במועצת העיר, שהגישה את הצעת ההחלטה המקורית אמרה: "העתירה מוגשת כיוון שמרצ חושבת שלא סביר ולא עומד באמת מידה משפטית וציבורית ששר התחבורה נמנע מלשקול הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, שהיא בעלת חשיבות גדולה ומרכזית לחיינו, בגלל מחסום סף של סטטוס קוו שאינו בר תוקף ואיבד מזמן מהרלוונטיות שלו".

צילום: ניר קידר

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "הגשת העתירה לא נעשתה על ידי עיריית תל אביב יפו ולא תואמה עם גורמי העירייה. לאורך 13 שנות כהונתו השמיע ראש העירייה את עמדותיו בנושא פעמים רבות, אך כפי שהדגיש בישיבת המועצה ולאחריה, הסמכות במדינת ישראל להפעלת תחבורה ציבורית בשבת נתונה בידי משרד התחבורה, ועל כן, כפי שהוחלט במועצה, העירייה תפעל להגשת פניה רשמית ומסודרת בנושא למשרד התחבורה".

בית המשפט העליון קבע שעל משרד התחבורה להגיש את תשובתו עד ה-31 במאי השנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות