חברת החשמל ושותפויות תמר חתמו על הסכם הגז הגדול בתולדות המדינה

(עדכון) ההסכם בהיקף 10-16 מיליארד, המשקפים מחיר גז של כ-5.2 דולר למיליון BTU ■ מדובר בנוסח החוזה המתוקן, ממנו הושמטו שני תנאים שנתקלו בהתנגדות מצד הממונה על ההגבלים העסקיים

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתי טרילניק

חברת החשמל ושותפות תמר חתמו היום (רביעי) על הסכם רכישת גז טבעי ל-15 שנה, בהיקף 14-23 מיליארד דולר. מדובר בכמות שנתית של 2.8-6.6 BCM. הכמות תיקבע באופן סופי עד אפריל 2013. כעת יעבור ההסכם לאישורם של רשות החשמל, רשות החברות הממשלתיות, ורשות ההגבלים העסקיים. האישור נדרש תוך 45 יום, על מנת שההסכם ישאר בתוקף.

מדובר בכמות חוזית של 78 BCM. לחברת החשמל אופציה לשנות את הכמות עד למינימום 42.5 או מקסימום של 99 BCM. מועד ההחלטה הוא בסמוך למועד ההגעה הצפוי של הגז מתמר לישראל, אפריל 2013. לפי הערכות, נכלל הסעיף על מנת שתוכל החברה לבחון את האפשרות לרכוש גז גם מספקיות אחרות, לאור הקידוחים הרבים המתוכננים לשנה הקרובה.

בהסכם נכללות שתי תחנות, אשר ניתן לשנות בהן את המחיר. בחלוף שמונה שנה יוכל המחיר להשתנות בטווח של 25% מהמחיר שבחוזה. בתחנה השנייה, בחלוף אחת עשרה שנים, יוכל המחיר להשתנות בטווח של 10% נוספים. אם לא יגיעו הצדדים להסכמה על המחיר החדש בתחנות היציאה, תועבר ההחלטה לבוררות בחו"ל.

הסכם עקרונות בין חברת החשמל ושותפות תמר נחתם עוד בדצמבר 2009, בתקופה בה סופק הגז המצרי לישראל. אז הסכימו הצדדים על מחיר של כ-4.7 דולר למיליון BTU, עם הצמדה למחירי הנפט. עם זאת, המגעים הוקפאו בשל תחילת פעילות וועדת ששינסקי, שבחנה את מדיניות הכנסות המדינה מתגליות הגז. המגעים המשיכו בשנת 2011, ונוסח ראשוני אושר על ידי דירקטוריון חברת החשמל בחודש דצמבר. אז דובר על מחיר גבוה יותר, כ-5.2 דולר למיליון BTU, והצמדה למדד מחירים אמריקאי. בנוסף, כלל הנוסח שני תנאים אותם דרש דירקטוריון חברת החשמל. הראשון, סעיף MFN, המבטיח לחברת החשמל את המחיר המיטבי מבין לקוחותיה של תמר. השני, סעיף המבטיח כי במקרה שיוטל פיקוח על מחירי הגז הטבעי, ירד המחיר שבהסכם למחיר המפוקח.

שני התנאים, ובעיקר הראשון, עוררו התנגדות מצד הממונה על ההגבלים העסקיים, דיוויד גילה. זאת, מכיוון שמדובר בקביעת מחיר רצפה לגז הטבעי עבור כל הלקוחות העתידיים, הן עבור לקוחות תמר, והן עבור לקוחות של ספקי גז אחרים, אם וכאשר יגיעו לשוק. לפיכך סבר הממונה כי הסעיפים יפגעו בתחרותיות בתחום הגז, כמו גם בתחום אספקת החשמל. זאת, משום שהם עשויים להקשות על יצרני החשמל הפרטיים לספק מחירים תחרותיים. לזה של חברת החשמל. יו"ר החברה, יפתח רון-טל, התייחס היום לסעיפים אמר כי "הסעיפים המדוברים לא פוגעים בתחרות שלא קיימת. דירקטוריון חחי עשה ככל יכולתו כדי שיובטח המחיר הזול ביותר. בסוף מי שקונה את החשמל מאיתנו הוא האזרח הקטן. נראה לכם הגיוני שהוא ישלם יותר ביוקר? לכן דרשנו את הסעיפים".

לאור התנגדות הממונה, המשיך הדירקטוריון בדיונים, ואישר את עקרונות החוזה הסופי לפני כחודש. לאחר החתימה על החוזה, נדרש תוך 45 יום אישור העסקה על ידי רשות החשמל, רשות החברות הממשלתיות, ורשות ההגבלים העסקיים.

קידוח תמר. רוב הגז מהמאגר מועבר לישראלצילום: אלבטרוס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית