החשמל הסולארי בנגב הדביק את תעריף חברת החשמל

סאן אדיסון וכלל זכו במכרז הבינלאומי להקמת תחנת הכוח הסולארית באשלים בהיקף של 350 מיליון שקל - לאחר שהציעו למכור למדינה חשמל סולארי ב-54 אגורות לקווט"ש - רק 8% מעל תעריף חברת החשמל כיום

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> שלוש שנים לאחר שיצא לדרכו - הסתיים אתמול המכרז הבינלאומי להקמת תחנת הכוח הפוטו-וולטאית (P.V) באתר אשלים שבנגב. ועדת המכרזים הבין-משרדית באוצר הכריזה על קבוצת אשלים סאן כזוכה במכרז להקמת התחנה ולהפעלתה למשך 25 שנה (B.O.T).

אשלים סאן מוחזקת בבעלות חברת האנרגיה הסולארית האמריקאית סאן אדיסון ושותפות כלל סאן, שבשליטת כלל תעשיות מקבוצת אי.די.בי (50%), לצד קבוצת L.R ופועלים שוקי הון. הקבוצה תקים תחנת כוח בהספק 30 מגה-ואט בהשקעה שנאמדת ב-300-350 מיליון שקל. במכרז הציעה הקבוצה למכור למדינה את החשמל שתייצר תמורת 53.65 אגורות לקילו-ואט שעה (קווט"ש) בלבד (50.7 אגורות בשקלול ההצמדות).

צניחה של 22% במחירי הפאנלים הסולאריים

המחיר שבו נקבה הזוכה עורר אתמול תדהמה בשוק האנרגיה. מדובר במחיר הנמוך ב-39%-45% מתעריף החשמל שמבטיחה רשות החשמל ליזמים שיקימו תחנות כוח דומות שלא בהליך מכרזי (ברישיונות) למשך 25 שנה.

התעריף שרשות החשמל מציעה הוא 98 אגורות לקווט"ש כיום, ו-88 אגורות מ-2013. במלים אחרות, ההליך המכרזי חסך על הנייר כ-900 מיליון שקל מהתקבולים שהיתה המדינה נדרשת לשלם ליזמים במתווה הרישיונות למשך הפרויקט (בערכים לא מהוונים). למעשה, התעריף הזוכה רחוק רק ב-8% מתעריף חברת החשמל הכללי במשק (49.63 אגורות לקווט"ש) - ערב ייקורו ב-7% לפחות.

אם לא די בכך, גם יתר שלוש ההצעות שהוגשו במכרז מצד הקבוצות המפסידות היו נמוכות מהתעריף המובטח כיום ליזמים בתחום. הקבוצה שסיימה שנייה במכרז, סופר סולאר מקבוצת גרנית הכרמל, הגישה הצעה למכירת חשמל ב-60 אגורות לקווט"ש. שיכון ובינוי שבמקום השלישי הציעה 66 אגורות, ואילו EDF הצרפתית סיימה אחרונה במכרז עם 81.8 אגורות לקווט"ש.

תוצאות אלה הן תולדה של הצניחה במחירי הפאנלים הסולאריים בעולם, שצללו ב-22% רק ברבעון האחרון של 2011. למעשה, התחרות על המחיר במכרז הנדיר הביאה לעדות ראשונה לעידן "הגריד פאריטי" - עידן שבו תשתווה עלות ייצור החשמל באנרגיות מתחדשות לזו של החשמל הקונבנציונלי.

החשיפה של הזכיינים לעלות הקרקע הגבוהה עבור מערכות סולאריות כמעט נוטרלה: הם יחויבו ב-1,700 שקל לדונם בלבד, לעומת 180-230 אלף שקל לדונם במכרזי הקרקע האחרונים של מינהל מקרקעי ישראל בדרום. עם זאת, הזכיין יהיה חשוף למחויבויות אחרות, כמו פינוי נפלים, ערבויות בסך 30 מיליון שקל וקנסות בגין אי אספקה.

לאחר הודעת הזכייה תידרש אשלים סאן בחתימה על הסכם מימון בתוך שנה - ובהקמת התחנה בתוך 28 חודשים. תחנת הכוח ב-P.V, מהגדולות מסוגה בעולם, תוקם בצד שני תאי שטח שבהם אמורות להיבנות שת תחנות כוח תרמו-סולאריות בהספק 110 מגה-ואט כל אחת. ועדת המכרזים בראשות סגן בכיר לחשבת הכללית, גיל שבתאי, מנהלת את הליכי המכרז של תחנות אלה מול שני ספקים יחידים: ברייטסורס אנרג'י וקבוצת משותפת לשיכון ובינוי ולסימנס. עבודת הוועדה מרוכזת על ידי אגף הפרויקטים בחברת ענבל, בראשות עוזי לוין.

החשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, בירכה את הוועדה: "המחיר שהושג במכרז, לצד הרמה הגבוהה של תחנת הכוח המתוכננת, מוכיחים את יעילותם של שיתופי הפעולה בין המגזר הציבורי לפרטי בהקמתם של פרויקטי תשתית מורכבים, במודל B.O.T".

אדם הווארד וטל מונד, מנכ"לים משותפים בכלל סאן, אמרו: "תוצאות המכרז מוכיחות כי פרויקטים פוטו-וולטאים גדולים נותנים את המענה הטוב ביותר, במחיר תחרותי מאוד, לפיתוח מקורות אנרגיה חלופיים בישראל, תוך הפחתת התלות של ישראל בדלקים פוסיליים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו