שר התחבורה הודיע על פיצול הרכבת לשלוש חברות בנות; עיני: זו הפקרות

(עדכון) החלוקה תהיה לחברות למטענים, לנדל"ן ולתחזוקה ■ כץ: "אם נראה השבתות בעקבות ההחלטה - לא יהיה מנוס מסגירת החברה" ■ עיני: "כץ זורה חול בעיני הציבור"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עם תום השבועיים שהקצה בית הדין לעבודה למו"מ בין הנהלת הרכבת ונציגי משרדי התחבורה והאוצר לבין ההסתדרות ועובדי הרכבת, הכריז אתמול שר התחבורה, ישראל כץ, כי לא הושג הסכם בין הצדדים וכי תהליך הארגון מחדש של הרכבת ימשיך.כץ שיבח את יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, ואמר: "יו"ר ההסתדרות עשה רבות למען השגת פשרה, אך יו"ר הוועד הטילה וטו". עיני הכחיש כי הגיע להסכמות עם השר.

לצפייה בסמארטפונים וטאבלטים לחץ כאן

כץ הכריז במסיבת העיתונאים שקיים בתל אביב כי הנהלת הרכבת תמשיך ליישם את ההסכם למיקור חוץ שנתחם עם בומברדייה, וכי "יוקמו שלוש חברות בנות, בשיתוף המגזר הפרטי - לתחזוקה, לפיתוח עסקי ונדל"ן ולמטענים". לדבריו, "מתפקידנו להחזיר את השליטה ברכבת לציבור, ולא נוכל לאפשר לרכבת להיות בת ערובה של קומץ קטן של עובדים".

ישראל כץצילום: טלי מאייר

הקמת שלוש החברות הבנות תועלה להכרעת הממשלה בשבועיים הקרובים, וכץ ציין כי הוא "זוכה לגיבוי מלא של ראש הממשלה".

לפי המתווה שהציג אתמול שר התחבורה, תפעול הקרונות והשירות לנוסעים יישארו בידי הרכבת, וכן פיתוח התשתית לרכבות חשמליות. זאת, בניגוד לעמדת האוצר שרצה להקים חברה בת לחשמול הרכבת. לדברי כץ, "לוח הזמנים הוא מיידי, ויישום ההסכם עם בומברדייה מתחיל היום. אם נראה פגיעה מתמשכת בנוסעים בשביתות פראיות, לא אהסס לסגור את הרכבת ולפתוח מחדש".

אורי יוגב, יו"ר הרכבת, הסביר כי "תחום הציוד הנייד יטופל בשתי זרועות. הציוד הוותיק יטופל בחברה בת בשיתוף חברת פרטית (49%), והזרוע השנייה, ציוד חדש, במיקור חוץ. בתוך שלושה חודשים עובדי בומברדייה יטפלו בקרונות החדשים". בתחילה עובדי בומברדייה יעבדו במוסכים הקיימים אך במשמרות שונות, כדי לא לעבוד לצד עובדי הרכבת. בתוך שנה וחצי ייפתח עבור החברה מוסך משלה.

שאול מרידור, סגן הממונה על התקציבים באוצר, אמר ל-TheMakrer בעקבות ההחלטה של כץ כי "הממשלה נחושה להעמיד רכבת שתביא שירות פתוח ואמין לנוסעים. למרות מו"מ אינטסיבי וארוך, העובדים לא הסכימו להצעות מרחיקות לכת של הממשלה".

לשאלה אם לא היה מוטב לתת למו"מ עוד כמה ימים, עד שייחתם הסכם, השיב מרידור: "אנחנו קרובים כבר הרבה זמן להסכם, אבל הוועד חייב לקבל החלטה. אנחנו נעשה כל מה שצריך כדי לפתח את הרכבת, אם בהסכם ואם בהפעלת סמכויות הממשלה. בכל מקרה, זה יקרה". מרידור הוסיף כי "אנחנו לא בורחים מההצעות שהגשנו במו"מ, והן עדיין על השולחן. צר לי שהעובדים לא מנצלים את עשרות מיליארדי השקלים שמושקעים ברכבת. במקום ליהנות מפירות המהלך, העובדים בוחרים להנציח את המצב".

מחברת בומברדייה ישראל נמסר בתגובה: "חברת בומברדייה תמשיך להשקיע מאמצים כדי ליישם באופן היעיל ביותר את ההסכם עם רכבת ישראל לטובת הציבור. אנו תומכים בהחלטות שהתקבלו על ידי הנהלת הרכבת ושר התחבורה ובטוחים שהצעד יביא לשינוי לטובה ברכבת ישראל".

עופר עיניצילום: אלון רון

עיני: "לא ניפול למלכודת של כץ"

כץ טען כי הוועד סירב למתווה הפשרה שהתקבל מול יו"ר ההסתדרות. "הממשלה נהגה ביד רחבה וניסתה לפצות את העובדים", הצהיר כץ. "יו"ר ההסתדרות הסכים לשני מתווים של פשרה, ויו"ר ועד הרכבת לא הסכימה. אנחנו מושיטים יד, והם מאגרפים את היד ומכים בציבור. אני מקווה שלא אראה פגיעה בציבור, כי אז לא תיוותר ברירה אלא לארגן מחדש את הרכבת כחברה ממשלתית, במבנה אחר".

כץ המשיך ותקף את ועד עובדי הרכבת. לדבריו, "העובדים סירבו כי הפתרון לא טוב לוועד, כי כך הוועד לא יכול לשלוט בהם. יש כאן פשוט מאבק על שליטה, ובשל כך הם מוכנים למנוע את ההתפתחות שלה. לא ראיתי נכונות למנוע התפתחות של חברה עבור שליטה של ועד מסוים. כל מענק היה מותנה בשלבי ביצוע של הנוסעים. אני מגיע למסקנה שהוועד לא מתעניין בכל זאת, אלא רק בשליטה. אנחנו מקדמים בעצמנו את השינוי אם אין שיתוף פעולה. אני מצפה שהעובדים לא ינקטו סנקציות. הם מוזמנים לשבת ולדבר על התנאים שלהם".

צילום: ניר קידר

כץ התייחס לתקרית לא נעימה, לדבריו, בבית ההסתדרות בתל אביב ביום חמישי שעבר. "הגעתי לקיים פגישה ולסכם את המו"מ, אבל לא התקיימה פגישה", סיפר השר. "ישבנו בחדר, הוגש כיבוד ושמעתי את הנהגת ההסתדרות מתווכחת עם הוועד בחדר סמוך. אחרי כמה זמן יו"ר ההסתדרות יצא אלינו, התנצל ואמר כי הוא לא מוסמך להגיע להסכמות".

עיני טען כי מעולם לא הגיע להסכמות עם השר. "שר התחבורה עשה צעד שהינו הפקרות לשמה וחוסר אחריות ממדרגה ראשונה כלפי ציבור העובדים והנוסעים ברכבת. כל זאת תוך זריית חול בעיני הציבור ואמירת דברים שלא היו ולא נבראו", אמר עיני.

לדבריו, "שר התחבורה לא הגיע מעולם להסכם אתי. בשבועיים האחרונים ניהלתי, בשיתוף מלא של ועד עובדי הרכבת, מו"מ אינטנסיבי עם הנהלת הרכבת ונציגי האוצר. במו"מ היתה התקדמות ניכרת אולם בשום פנים ואופן לא היה הסכם, ודאי שלא עם שר התחבורה. כך שכל האמירות כאילו הגעתי להסכם אתו, והוועד הוא שטירפד אותו, הינן הבל הבלים ועל אחריותו של השר בלבד".

עיני הוסיף כי "כץ החליט לבצע פרובוקציה באמצע מו"מ שמתנהל ומתקדם. זהו דבר חסר תקדים שאני מתקשה לזכור כמותו בשנים האחרונות ביחסי העבודה. כץ כנראה אינו מחפש את ההסכם אלא את המלחמה עם העובדים לשם מלחמה. הוא רוצה לפתות אותם לשביתה כדי להבאיש את ריחם בעיני הציבור וכדי לצבור נקודות. ההסתדרות אינה מתכוונת ליפול למלכודת של כץ אלא לנהוג באחריות לטובת ציבור הנוסעים ברכבת והעובדים.

"אני קורא לשר לחזור בו מהחלטתו הנמהרת והלא אחראית ולהמשיך את המו"מ המתקדם כדי להגיע להסכם. זאת כדי לא ליצור הסלמה ביחסי העבודה ופגיעה באזרחי מדינת ישראל. במקרה כזה האחריות תהיה עליו בלבד".

למרות ההצהרות הנוקשות, הוועד התחייב שלא להשבית את הרכבת בזמן הקרוב.

בימים האחרונים דחה ועד העובדים של הרכבת את הצעות הפשרה שהוגשו לאישורו בידי משרדי הממשלה וההסתדרות, והמגעים ליישום הרפורמה בחברה הופסקו. אמש הודיעה יו"ר ועד העובדים, גילה אדרעי, כי הוועד לא יסכים גם להצעת הפשרה האחרונה שהוגשו לאישורו - בעלות כוללת של כ-100 מיליון שקל. מדובר בהסכמת משרד האוצר לתוספת שכר גלובלית של 25%, מענק רפורמה של 40 אלף שקל לעובד, התחייבות לאי פיטורים - ואף להגדלת כוח האדם ברכבת.

פרסום הצעת הפשרה הסופית שהגישו משרדי האוצר והתחבורה לעובדי הרכבת גררה בקרב כמה מהם תגובות מעורבות. "כל עובד ישמח לקבל תוספת שכר של 25% ומענק של 40 אלף שקל. תשאל כל אחד ותקבל את אותה התשובה", אמר אתמול אחד העובדים. "ראשי הוועד פוגעים בעובדי הרכבת. תראה איך הידרדר מצבנו בשנתיים האחרונות", הוסיף.

עובד אחר לעומתו דווקא תמך בדחיית ההצעה, אך לא מהסיבות הצפויות. "שיסגרו את הרכבת - ויזרקו את כל המנוולים מפה", אמר בבוטות. "אני צריך את הכסף, אבל שיסגרו כבר את החברה. עובדי הרכבת לא צריכים שכזו מנהיגות תייצג אותם".

סלע המחלוקת: תחזוקת הצי הנייד

סלע המחלוקת במשא ומתן נותר בסוגיית תחזוקת הצי הנייד של הרכבת, ובשאלה אילו ציים של רכבות יועברו כעת ובעתיד לתחזוקה במיקור חוץ, ואילו יישארו בידי עובדי המוסכים ברכבת ישראל. זאת, ברקע חתימת הרכבת עם בומברדייה הקנדית על חוזה לתחזוקת 150 הקרונות הדו-קומתיים החדשים שתספק לרכבת בשנתיים הקרובות.

הוועד הסכים לחלק מההצעות, ובהן העברת הקרונות הישנים (מערכי IC3) למיקור חוץ וטיפול בקרונות החדשים בשיעור של 30% במיקור חוץ, ו-70% בידי העובדים.

במקביל הודיע כץ כי לא יסכים בעצמו להצעה, ודרש להגדיל את שיעור הרכבות החשמליות שיתוחזקו במיקור חוץ ל-50%. העובדים טוענים כי כץ מנסה לטרוף את הקלפים וכי הוא לא מסכים בעצמו למתווה ההסכמות. עם זאת, כץ זוכה לתמיכה של האוצר.

מחלוקת נוספת במשא ומתן היא דרישת הוועד שלא לעבוד עם מכונאי בומברדייה באותם מוסכים, "כתף אל כתף", ולהשהות את תחילת הפעילות של בומברדייה לתחזוקת קרונות עד שתשלים מוסך משלה, בתוך שנה וחצי.

ועד עובדי הרכבת נהנה מרוח גבית מפעילי המחאה החברתית. בזמן מסיבת העיתונאים קיימו פעילים של תנועת המאבק הסוציאליסטי הפגנה מול משרד התחבורה בתל אביב.

גם פרופ' יוסי יונה, ממגישי הבג"ץ נגד שר התחבורה והרכבת בדרישה לחשוף את ההסכם עם בומברדייה, הגיב לכינוס מסיבת העיתונאים: "רכבת ישראל שייכת לציבור הרחב וכך היא צריכה להישאר, אנו דורשים מהשר שיקפיא את תהליכי ההפרטה ברכבת, יפסיק להפיץ שקרים אודות פיצוצים במשא ומתן ולהתחיל להתנהל כשר אחראי ולא איש עסקים מתחיל".

האוצר: הוועד משך את הזמן

בשבוע שעבר הסכימה ההסתדרות למתווה לפתרון המשבר, שלפיו רכבת ישראל תקים שתי חברות בנות. חברה אחת היא חברה בת למטענים, שתוחזק בשליטת זכיין פרטי (51%) לצורך מינוף התשתית ליזמות עסקית מכוונת רווח. עם זאת, החברה תחויב לשכור שירותי תפעול מחטיבת המטענים שתישאר בידי עובדי רכבת ישראל. החברה השנייה תהיה חברה בת לייזום ולפיתוח עסקי בנדל"ן החברה, שתוחזק במלואה (100%) בידי הרכבת - אך תורשה לקשר שיתופי פעולה עם יזמים פרטיים אסטרטגיים.

תמורת הסכמות אלה הציע האוצר להגדיל את תוספת השכר שהוצעה לעובדי הרכבת מ-12% ל-20%. כמו כן, דרש בתמורה התחייבות לשקט תעשייתי בחברה לתקופה ממושכת, וכן הסכמה להגברת הגמישות הניהולית בחברה ולהעברת תקנים בכירים בה לחוזים אישיים. ההסתדרות דרשה הכנסת כמה מעובדי החברה החיצוניים להסכם הקיבוצי החדש שייחתם.

גורמים באוצר מכנים את הטקטיקה של הוועד כ"משיכת זמן", וסבורים כי לא ניתן להגיע לפשרות אמיתיות בסיבוב הנוכחי. לשר התחבורה, אומרים שם, יש אחריות על הרכבת והוא לא יכול לתת למצב להימשך כך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"