חשמול הרכבת בצפון חיפה: "יבריח את כולם ויהרוג את העיר התחתית"

תושבים ובעלי עסקים מוחים על הפשרה בנוגע לתוואי הרכבת ■ יונה יהב לא נכח בהצבעה על המתווה ■ מומחים בתכנון: "רכבת כבדה בעיר יוצרת סלאמס" ■ "רצינו לקנות בית בעיר התחתית, אבל המקום הולך למות"

יעל שנער
יעל שנער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעל שנער
יעל שנער

"החלום שלי ושל בן זוגי היה לפתוח סטודיו בעיר התחתית בחיפה. אנחנו אדריכלים ומצאנו בית שהוא בדיוק מה שרצינו וגם מתאים לכיס שלנו בתור צעירים. רצינו להקים עסק אבל כשהתחלנו לברר פרטים, הבנו שהמקום הזה הולך למות בקרוב בגלל חישמול הרכבת". כך סיפרה ל-TheMarker ניצן קלוש.

לרכבת ישראל יש תוכנית לחשמל את מערכת המסילות הברזל בארץ. מדובר בפרויקט דגל, שאמור להפחית את זיהום האוויר ולשפר את תנועת הרכבות. בתוך הערים מודיעין, יבנה וירושלים הרכבת מתוכננת להיות תת-קרקרעית, פתרון שמותיר את הקרקע פנויה לרווחת התושבים ומטפל במפגעי רעש וקרינה.

הדמייה של התוכניתצילום: קבוצת להשקיע או לשקוע

אך בחלקה הצפוני של חיפה, בעיר התחתית, תוואי הרכבת מתוכנן לעבור על פני האדמה. משמעות הדבר היא עמודי חשמל כל 20-30 מטרים, ועמודים בגובה של 8 מטר שיחצצו בין הים לבין העיר התחתית של חיפה.

קלוש כבר לא תרצה לגור שם. היא ובן זוגה הם בעלי משרד קלוש צ'צ'יק אדריכלים, וחתומים בין היתר על עיצוב מבנה עיריית נתניה, על אתר ההנצחה הלאומי בהר הרצל ועל עוד פרויקטים בינלאומיים וישראליים רבים.

לדבריה, הם דוגמא די יוצאת דופן. "אנחנו לא חיפאים ואין לנו משפחה בחיפה, הגענו לפה בשביל ללמוד בטכניון והתאהבנו בעיר. אבל ירדנו מהרעיון לקנות בית בעיר התחתית בגלל שחישמול הרכבת מצריך גדרות של 9 מטר שיסתירו את הים, עמודי חשמל וסיכוני קרינה".

העיר התחתית

גורמים המעורים בפרטי תוכנית חשמול הרכבת סיפרו ל-TheMarker כי הושגה פשרה בין רכבת ישראל לעיריית חיפה והחברה להגנת הטבע. במסגרת הפשרה הרכבת תשוקע בחלקים הדרומיים של העיר, אבל בעיר התחתית תופעל רכבת חשמלית כבדה מעל פני האדמה.

אמש (ג') אושרה במועצת העיר ברוב קולות הפשרה. דוברות העירייה הוציאה הודעה לעיתונות על הצלחה גדולה ובה צוטט ראש העיר חיפה, יונה יהב אומר כי: "מדובר בהישג היסטורי לתושבי העיר ושוחרי איכות הסביבה". אך לישיבת המועצה אתמול יהב, כלל לא הגיע.

לדברי פעילת סביבה שנכחה בישיבת המועצה אתמול, חברי מועצת העיר ראו לראשונה את חוזה הפשרה בתחילת הישיבה. "בודדים ממועצת העיר שאלו שאלות, סיעת הירוקים עזבה לפני ההצבעה במחאה על כך שמאלצים אותם להחליט בנושא כל כך קריטי מעכשיו לעכשיו. עצם ההודעה על כינוס הישיבה - התקבלה יום אחד לפני המועד וחברי מועצה רבים לא יכלו להגיע.

ראש העיר חיפה, יונה יהבצילום: תומר אפלבאום

סגנית ראש העיר, חדוה אלמוג, שניהלה את הדיון הפגינה חוסר סבלנות בוטה כלפי חברי האופוזיציה וקיצרה בזמנם כאשר רצו לדבר, ומנגד העניקה לחברי הקואליציה שתמכו בפשרה במה מלאה להצגת דעותיהם".

בעיר התחתית בחיפה חיים כיום כ-3,000 תושבים ממצב סוציו-אקונומי נמוך, מרביתם נוצרים ומוסלמים. בעבר היתה העיר התחתית המוקד של חיפה וצפון הארץ, אך היום יש בה מבני תעשייה ומגורים רבים שעומדים נטושים. בשנים האחרונות ניסתה עיריית חיפה להחיות את העיר התחתית על ידי שיפוצים, הקמת קמפוס הנמל ובניית מעונות לסטודנטים במקום.

"לחיפה יש פוטנציאל אבל אי אפשר ללכת איתו למכולת"

גילי פינקוס הוא הבעלים של פאב "העוגן" שנמצא בעיר התחתית, והוקם בימי המנדט הבריטי ב-1942. למרות שהפאב נמצא כ-50 מטר ממסילת הרכבת בעיריית חיפה לא עידכנו אותו בשינויים שצפויים להתרחש. "אף אחד לא דיבר איתנו על זה", הוא אומר. "מספיק שיש לנו בעיר את בעיית האמוניה ואת בז"ן. אנחנו לא צריכים פה עוד מפגע. בכל עיר נמל בעולם אתה יכול להיכנס לנמל, ובחיפה אתה לא יכול לעשות את זה בגלל הרכבת. צריך לשקע אותה, שאנשים יוכלו לרוץ פה ולהגיע לים בלי לפחד. זה יוסיף נופך לכל העיר ויעזור לעסקים".

לפינקוס, שנולד וגדל כל חייו בחיפה יש גם דברים טובים לומר על העירייה. "דווקא ראש העיר יונה יהב באמת משתדל להחזיר עטרה ליושנה בעיר התחתית. הביאו לפה סטודנטים בקמפוס הנמל, המקום עובר שיפוץ מהותי ותיקון של תשתיות. אבל חבר'ה צעירים היום יותר מודעים והם בודקים עיניינים של אלקטרומגנטיקה, הם לא ירצו להיות פה אם תהייה כאן קרינה. זה מגוחך שרוצים לשקע את הרכבת בחלק מחיפה. אם לא משקעים את הרכבת פה, אז שלא ישקעו אותה גם בפארק הכט ובחלקים הדרומיים של העיר".

ליאת ולדמן היא בעלת חנות תכשיטים וסטודיו לצורפות בעיר התחתית. היא מספרת שעד לפני שבועיים היא לא ידעה על השינויים שצפויים להתרחש קרוב לבית העסק שלה. אבל אז ראתה בפייסבוק קבוצה בשם להשקיע או לשקוע.

ליאת ולדמןצילום: ליאת ולדמן

"אני נמצאת פה 10 שנים וזה פשוט חוצפה שאף גורם בעירייה לא אמר לנו כלום, ולמדתי על מה שקורה לידי מהפייסבוק - זה כמו פגע וברח. מדברים על זה שרוצים להשקיע בעיר התחתית, אבל רצונות לחוד ומעשים לחוד. העסק שלי מסתמך על הזמנות באינטרנט כי לא קיימת פה תנועה של אנשים. הקמת רכבת כבדה תחזיר את העיר התחתית אחורה עוד יותר".

עינת קליש רותם, יו"ר עמותת האדריכלים של חיפה ודוקטור בתכנון ערים ומרחב ציבורי, אומרת שהקמת רכבת כבדה בתוך העיר תהייה בכייה לדורות. "בכל מקום בעולם שבו הקימו רכבת חשמלית כבדה בתוך הערים נוצרו שכונות עוני וסלאמס. אני מבינה שבחלקים הדרומיים של העיר, בפארק הכט למשל יותר פשוט לשקע את הרכבת מתחת לקרקע לעומת בתוך העיר התחתית. אבל זאת לא סיבה להפקיר את המרכז ההיסטורי של חיפה. הדבר דומה למישהו שמתכנן לעשות שיפוץ בבית ורואה שהמטבח רקוב ומצריך מאמץ בשביל לשפץ אותו - אז הוא בוחר רק לצבוע את הקיר".

לדברי קליש רותם, "בכל העולם מבינים שבמה שקשור לתשתיות הכבדות של העיר, יש להכניס אותן מתחת לפני הקרקע. היום בחיפה, אין דרך להגיע לים בלי אוטו כי כל החופים חסומים על-ידי הרכבת. אני מאוד שמחה בשביל התושבים בשכונות הדרומיות של העיר שמשקעים את הרכבת באיזור שלהם, אבל העיר התחתית חשובה לא פחות. פה נמצאת קריית הממשלה ובתי המשפט אבל אין פה ים עירוני, כלומר מסעדות על הים שאפשר לשבת בהם לפגישת עסקים עם חליפה".

הגנים הבהאים, חיפה

קליש רותם מוסיפה כי "פוטנציאל זאת המילה הנרדפת לעיר חיפה, חייפאים רואים תמונות שצילמתי בעיר התחתית ושואלים אותי איפה הייתי בחו"ל, מבלי לדעת שכל היופי הזה נמצא מתחת לבית. יש בעיר התחתית פנינות אריכקטטוריות שקיבלנו בירושה מהמנדט הבריטי והשלטון העתומני שעומדות נטושות, אני לא בעד זנות - אבל אפילו הזונות שהיו נמצאות בנמל של העיר כבר לא מגיעות לכאן מרוב שהמקום שומם".

לדבריה, "אי אפשר להאשים רק את הרכבת במצב של העיר התחתית בחיפה, אבל חשמול כבד של הרכבת יקבע עובדות בשטח, יבריח אוכלוסיות צעירות ויהרוג סופית את העיר התחתית".

עיריית חיפה: "יש רצוי ויש מצוי - מדובר בתקדים"

הילה פז, היא סטודנטית בת 25 שהגיעה מאשדוד ללמוד בחיפה. "באשדוד אין לנו שום דבר שחוסם את המעבר לים וכאן יש את הרכבת. אבל עדיין אני נהנית לשבת בעיר התחתית וללמוד - זה מקום נעים. לא שמעתי על כך שמתכוונים לעשות שינויים ברכבת ולהקים עמודי חשמל וגדרות גבוהים עוד יותר. אבל לצערי, זה לא מפליא אותי שהמדינה מאשרת כזה דבר בלי לשתף תושבים וסטודנטים שחיים פה".

מדוברות עיריית חיפה נמסר בתגובה כי "הפתרון האופטימלי הוא שיקוע תחתי בכל תוואי הרכבת בחיפה, אבל יש רצוי ויש מצוי. 60 שנה העיר מחכה לחיבור בין קו הים לעיר ועכשיו בהשקעה של חצי מיליארד שקל, הרכבת תשוקע בחלקים הדרומיים של העיר. תושבים ומבקרים יוכלו לעבור על פני הקרקע וללכת לים. מדובר בתקדים חשוב, מכיוון שבעתיד כאשר מספר המסילות יוכפל יהיה ברור לכולם שהרכבות בחיפה צריכות להיות תחתיות".

עוד נמסר מהדוברות כי "עיריית חיפה משקיעה בעיר התחתית משאבים רבים. בסוכות נערך בעיר התחתית פסטיבל אומנות רחוב והגיעו לכאן 80 אלף מבקרים, כ-6,000 סטודנטים לומדים בעיר התחתית וישנם 700 מיטות שמיועדות לסטודנטים שגרים כאן. התפתחות קמפוס הנמל לא תושפע מהחשמול העילי. נחתמות עיסקות לרכישת בניינים בעיר התחתית כאשר לקונים לא איכפת מחשמול הרכבת. זה שלתושבים יש תלונות נגד עירייה זה טבעי, התהליך של תכנון התוואי נוהל יחד עם החברה להגנת הטבע ועוד ארגונים ירוקים ונחתם בהסכם גישור יחד עו"ד שרית דנה, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה".

סרטון של עיריית חיפה והחברה להגנת הטבע בנוגע לתוואי הרכבת

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו