"אמרו לי שמיידוף ישתחרר מהכלא לפני שמכרז עיר הבה"דים יצליח"

יממה לאחר שקבע זמן שיא בבחירת הזוכה בפרויקט הגדול בתולדות המדינה, מצהיר מנהל פרויקט עיר הבה"דים, תא"ל מהרן פרוזנפר: "כולם צחקו עלינו - אבל עשינו מהפכה; המכרז הזה ישנה את פני המדינה"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> לפני שלוש שנים התייצב יועצו הכלכלי של הרמטכ"ל דאז וראש אגף התקציבים במשרד הביטחון, תא"ל מהרן פרוזנפר, בפני קהל של יזמים, אנשי מימון ויועצים פיננסיים בכינוס אינטימי שערכה חברת הדירוג S&P מעלות בתל אביב. אלה התקבצו לדון בקשיי המימון של פרויקט עיר הבה"דים, ולרטון על התנהלות משרד הביטחון ואי הבהירות סביב מכרז הענק.

בחלוף כמה רגעים, נותרו הנוכחים במקום שמוטי לסת. פרוזנפר הציג בפניהם פטנט צה"לי ראשון לניהול מכרזי זכיינות בשיתוף פעולה ציבורי-פרטי (P.P.P): מכרז הפוך. כלומר, מכרז שבו המשתתפים נדרשים להגיש למזמין העבודה הסכם מימון מלא מול גופים בנקאיים (סגירה פיננסית) - עוד לפני שייבחר הזוכה מביניהם.

הדמיה של עיר הבה"דים

הרעיון המקורי הפך על פיהם את כל המודלים שהונהגו במשך כעשור במכרזי המדינה. מודלים אלה כללו הליך מכרזי שבסיומו הוכרז זוכה, שרק לאחר זכייתו החל לגבש חבילת מימון ולנהל את המשא ומתן הממושך מול הבנק והמדינה. כוונת משרד הביטחון לבטל כליל את פרק הזמן הזה גררה תגובות ספקניות ואף סרקסטיות מהקהל.

"ברנרד מיידוף ישתחרר מהכלא לפני שזה ייושם בישראל", אמר אחד המשתתפים. "אולי הפנסיה התקציבית של משרתי הקבע תוכל להעמיד אשראי לזה", הוסיף אחד המנכ"לים הבכירים בשוק ההון. פרוזנפר שמע - ושתק.

בחודשים שלאחר מכן הוא כיתת רגליו בין הבנקים והגופים המוסדיים במדינה, העלה בפניהם את הרעיון ושמע את הערותיהם. בחלוף שנה, פירסם משרד הביטחון את מסמכי המכרז החדשני של עיר הבה"דים - שהכתיבו לוח זמנים חסר תקדים: הגשת הצעה לתכנון בתוך שמונה חודשים, הגשת הצעה כספית בחלוף שלושה חודשים נוספים, הכרזה על שתי זוכות שיעפילו לשלב Best&Final בתוך חודש בלבד, חצי שנה נוספת לשיפור הצעתן הכספית וחתימה על הסכם מימון (חיתום של 75% לפחות) - ובחלוף ימים ספורים, הכרזה על הזוכה.

ואמנם, שנה וחצי לאחר שפירסם משרד הביטחון את מסמכי המכרז, ויומיים בלבד לאחר שהגישו שתי הפיינליסטיות במכרז: קבוצת מנרב-רד בינת וקבוצת שפיר - את הצעותיהן, פרוזנפר הכריז שלשום על קבוצת מנרב כזוכה.

מעבר מעולם ישן לחדש

"כולם צחקו עלינו, במשרד האוצר גיחכו, הבנקים אמרו 'לא יקום ולא יהיה', אין סיכוי שתושלם סגירה פיננסית בתוך 180 יום, אבל הנה, מה שלוקח לכבישים שנה לפחות - הושג אצלנו במחצית הזמן, וגם המשך התהליך יתרחש בקצב שלא היו מעולם במדינה" - כך אמר אתמול פרוזנפר בראיון ל-TheMarker. "תמיד אמרתי שצה"ל ומשרד הביטחון הם גופים מוכווני ביצוע, מדברים מעט - אבל עושים הרבה, ולמרות הספקנות, את הכסף סופרים במדרגות".

הדמיה של עיר הבה"דים

הסכם הזיכיון עדיין לא נחתם, עוד עשויות להיות הפתעות.

"היתר הבנייה לפרויקט יגיע בתוך זמן קצר, ואין לזה אח ורע במדינה. גם משך הקמת הפרויקט, שהוערך ב-30 חודשים עד הפעלה חלקית ו-42 חודשים בסך הכל, יהיה הרבה יותר קצר. ברגע שיש לקבוצה יזמית תמריץ, וברגע שהיא מחוברת לגוף ביצוע כמו משרד הביטחון - הכל קורה יותר מהר. זה לא סתם מכרז. המכרז הזה ישנה את פני כל מכרזי הזכיינות במדינה".

אתה רואה עוד מכרזי חשכ"ל שיתבצעו במתכונת הישנה?

"לדעתי כל מכרזי ה-P.P.P יבוצעו מעתה בשיטה הזאת. אני רואה בזה מעבר מעולם ישן לחדש. יצרנו ודאות מוחלטת, הגבלה בזמן המכרז ותחרות עד לרגע האחרון - שקיזזה מהותית את ההצעות הכספיות האחרונות. אין כאן סכנה לדאמפינג (הגשת הצעה נמוכה מדי רק כדי לזכות במכרז, א"ב). הבנק כבר בדק עבורנו את ההצעה בשבע עיניים".

יש שיאמרו כי זו לא חוכמה כאשר כל אחד משני הבנקים היחידים במגרש המשחקים לא יכול להרשות לעצמו לאבד את הפרויקט הגדול במשק למתחרה.

"איזה בנק יציג 9 מיליארד שקל בוועדות אשראי מבלי לבדוק את הפרויקט? מעבר לכך, לא ישבנו בשקט בחצי השנה האחרונה. עברנו על ההצעות מבעוד מועד, בדקנו אותן, ויהיה פה רווח יזמי מצוין גם למנרב וגם לבנקים".

מהרן פרוזנפרצילום: דודו בכר

"התכנון של מנרב היה טוב משלנו"

תוצאות מכרז עיר הבה"דים הדהימו כשהותירו מאחור את שתי קבוצות הבנייה הגדולות במשק - אפריקה ישראל ושיכון ובינוי - מחוץ לתמונת הפרויקט. שיכון ובינוי לא ויתרה על המכרז, היא עתרה לבית המשפט נגד ועדת המכרזים - ותביעתה נדחתה. בשוק חוששים כי זו תהיה גם דרכה של שפיר הנדסה, שלא תוותר על זכותה להיעזר בערכאות משפטיות כדי לזכות בחזרה במכרז היוקרתי.

"אני רוצה להעלות כאן ספקולציה, שלפיה לא יהיו שום הליכים משפטיים נלווים", אומר פרוזנפר. "אני מאמין שהם לא יעתרו, כי כל פגישה בשנתיים האחרונות החלה בדברים שהדגישו את שיתוף הפעולה בין כולם. גם אם נגיע לכך, אני לא חושש, וכבר הוכחנו שאנו מסוגלים לנצח בנוק-אאוט".

לגיטימי שמתמודדים יבקשו למצות את זכויותיהם. כיצד תימנעו מעיכוב מהותי של המכרז?

"מעולם לא טענו שאנחנו מלאכים ואף פעם לא טועים. גם אנחנו בני אדם. איפה שגילינו שטעינו - תיקנו. אמרתי לשפיר: 'תחשבו על הפרויקטים שבקנה'. במקום להתמקד בבית משפט ובשטויות - שיחשבו איך לזכות בפרויקט הבא, ויהיו עוד עשרות".

כיצד הצליחו מנרב ורד בינת לקזז מאות מיליוני שקלים מההצעה העוקבת אחריהם?

הי דרומה

"מנרב הגישו תכנון עצמי, ובכך יצרו יתרון משמעותי כי הביאו לאופטימיזציה רבה יותר של התכנון. חיסכון בבנייה, למשל, גורר פחות עלויות הקמה ופחות תחזוקה ל-20 השנים הבאות. בלחש אני יכול לומר לך שהתכנון של מנרב היה פונקציונלי משלנו. פחות בנייה, פחות עלויות, פחות שטח תפוס - ועם ישראל מרוויח".

יש גבול לחדירת היזמות הפרטית למעורבות במוסדות הממלכתיים?

"החוכמה של המגזר הציבורי היא לדעת לשים את הקווים האדומים, ולא להעביר נושאי ליבה לידיים פרטיות. גם בפרויקט הזה שמרנו על נושאים רבים בידי הצבא. אבל צריך לעשות הרבה יותר פרויקטים ב-PPP, ולא רק משרד האוצר - גם הרשויות המקומיות.".

קיצוץ בתקציב הביטחון ישליך על קידום הפרויקט?

"מערכת הביטחון מומחית ביישום תוכניות רב-שנתיות. היות שהפרויקט הוא לא רק צורך מבצעי אלא גם תרומה חברתית אדירה, אני מעריך שהוא לא ייפגע - וכולם יעשו את המאמצים שכך יהיה".

זאת לא חוכמה כשתקציב משרד הביטחון הוא היחיד שמובטחת לו חסינות.

"אני מפנה אותך לדו"ח מבקר המדינה לענף התשתיות. שם תראה כמה כסף השקיעו החברות הממשלתיות בפרויקטים, מה היה האומדן המקורי שלהן, ומה היה בסופו של דבר לוח הזמנים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"

צילומי רחפן מפרץ חיפה

הם חיים על "חבית חומר נפץ", המשקיעים רואים שם פוטנציאל