נורות ליבון ייאסרו למכירה - המשק יחסוך מיליארד קוט"ש בשנה

בהתאם למדיניות משרד התשתיות והחלטת ועדת הכלכלה, מינואר 2012 תיאסר מכירתן של נורות ליבון בהספק של יותר מ-60 ואט

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתי טרילניק

>> מינואר 2012 תיאסר מכירתן של נורות ליבון בהספק מעל 60 ואט, וכך גם ייצור ויבוא שלהן - בהתאם למדיניות משרד התשתיות והחלטת ועדת הכלכלה בכנסת מפברואר.

נורת ליבון

החלפת הנורות צפויה לחסוך עד מיליארד קוט"ש בשנה. בנוסף, המדינה תסייע למשקי בית פרטיים לרכוש מוצרי חשמל חדשים ופחות בזבזניים בחשמל.

נורת הליבון, שעליה רשם תומס אדיסון פטנט, צורכת חשמל כדי לחמם את הסליל שנמצא בתוכה. הסליל מתחמם ופולט קרינה, אך רק חלק קטן ממנה היא אור נראה לעין - יתר הקרינה מתבטא בחום. נורות פלואורסנטיות, המהוות תחליף לנורת הליבון, הן יעילות יותר בהמרת החשמל לאור נראה, ובדרך כלל מאירות בערך פי ארבעה מנורות ליבון, עבור אותו הספק חשמלי. כמו כן, אורך החיים שלהן גבוה פי כמה מאשר נורות הליבון. עם זאת, מחיר הנורות הוא כמה עשרות שקלים, לעומת שקלים בודדים לנורות הליבון. לפיכך עומד משרד התשתיות למכור מארזים של שלוש נורות ב-20 שקל, לתקופה מוגבלת.

תקנות דומות בנוגע לנורות ליבון אושרו בעולם בשנים האחרונות. באירופה נאסר ייצור, יבוא ומכירת נורות ליבון מעל 100 ואט לפני כשלוש שנים - אף שנורות פלואורסנטיות חסכוניות מציבות אתגרים סביבתיים ובריאותיים בעצמן. הנורות מכילות אדי כספית ואמורות להיות ממוחזרות בתנאים מבוקרים כדי למנוע נזק סביבתי וסיכוני בריאות. כמו כן, חוקרים טוענים כי לאור הפלואורסנטי יש השפעה על מנגנונים אנדוקריניים (הורמונליים) בגוף, ודרושים מחקרים נוספים כדי לבחון את ההשפעה של שימוש גורף בנורות אלה.

התקנה עולה בקנה אחד עם הפרויקט להחלפת מוצרי חשמל - ובראשם מקררים - שיחל בקרוב ביוזמת משרד התשתיות. בשל חידושים טכנולוגיים, מוצרים חדשים חסכוניים בחשמל הרבה יותר מהישנים, ולפיכך כדאי ולעתים אף משתלם להחליף אותם. גופים גדולים בעולם מחליפים את גופי התאורה ואת האביזרים הבזבזניים בחשמל (בעיקר מזגנים) כדי לחסוך. ואולם במגזר הביתי - שבו נמצאים רוב מוצרי החשמל הבזבזניים - היד אינה תמיד משגת רכישת מוצרים חדשים. לפיכך מדינות רבות, ובקרוב גם ישראל, מסייעות לתושבים לרכוש מוצרי חשמל חדשים וגורטות את הישנים.

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה