מסתמן: משרד התשתיות ימליץ להוזיל הדלק ב-15 אגורות

בדיון שערכה ועדת הכלכלה עלה כי משרד התשתיות עשוי להמליץ כי מרווח השיווק של חברות הדלק יצומצם ב-15%-25%

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> משרד התשתיות עשוי להמליץ על הוזלת מרווח השיווק שגובות חברות הדלק בשיעור של 15%-25% - כך עולה מדיון שערכה השבוע ועדת הכלכלה של הכנסת. היות שמרווח השיווק כיום הוא 71 אגורות (9.5% ממחיר הבנזין לצרכן), הרי שמשמעות ההמלצה היא הוזלה של 10-20 אגורות במחיר הבנזין לצרכן.

מרווח השיווק נועד לכסות את סל הוצאות השיווק של חברות הדלק הקמעוניות, המבוסס על מרכיבים שאומצו מסל ההוצאות המחושב באירופה. ואולם, סל הוצאות זה מצוי מזה שנה בבחינה מחודשת של מינהל הדלק במשרד התשתיות, שאמור לפרסם החודש את המלצותיו לגבי עדכונו. זאת, נוכח לחץ כבד המופעל על המשרד מצד חברות הדלק הקמעוניות.

מחיר הדלקצילום: TheMarker

ראש מטה שר התשתיות, סמדר בת אדם, הפתיעה השבוע בוועדת הכלכלה כשציינה כי השר ביקש מאנשי משרדו לבחון מחדש את הנתונים שבידיהם לפני הפרסום: "מדובר בניתוח עדין. אנחנו נמצאים בשלב האחרון של בדיקתו, והעבודה נמשכת מעבר למה שצפינו... מתוך גישה אחראית המבקשת להימנע משגיאה בהצגת התוצאות, בחר השר להטיל על העושים במלאכה לבחון שוב את הנתונים שבידיהם, לפני פרסומם לשימוע, כנדרש", הוסיפה.

כל החלטה שתתקבל, תפורסם לשימוע ציבורי - לפני שתאושר. זאת, אף שלחברות הדלק הקמעוני ניתנה האפשרות להגיב לטיוטות החישוב של עלויות השיווק שלהן. לדברי בת אדם, קביעת מרווח השיווק החדש תיעשה תוך התחשבות במורכבות שוק הדלק הקמעוני בישראל: עלויות כוח האדם הגבוהות בתחנות בשירות מלא, לעומת עלויות ההון הנדרשות בתחנות בשירות עצמי; רכבי הליסינג והלקוחות המוסדיים הנהנים מהנחות של עד 35% ביחס ללקוחות המזדמנים, המסבסדים אותם למעשה; והעובדה כי באזורים שונים בפריפריה מחירי הדלק זולים יותר בגין עלויות נמוכות של תפעול תחנות.

עוד ציינה בת אדם, כי במשרד התשתיות בוחנים את האפשרות להחזיר את הפיקוח על מחיר הסולר הקמעוני, אך החלטה בנושא, ככל שתהיה, תתקבל בעוד שלושה חודשים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד