באוויר, בים וביבשה: בעלי ארקיע יתמודדו על רכישת נמל אילת

האחים נקש עשויים לגשת למכרז שישלים את פעילות התעופה והמלונאות שלהם בעיר; משפחת לבנת צפויה להתמודד באמצעות חברת ממ"ן שבבעלותה

>> מתבהרת והולכת רשימת המתמודדים הפוטנציאלים במכרז להפרטת נמל אילת - ובראשה ניצבות הקבוצות בעלות הסינרגיה האפשרית לפעילות הנמלית באילת. ל-TheMarker נודע כי האחים ג'ו, רפי ואבי נקש - בעלי השליטה בחברת התעופה ארקיע, עשויים להתמודד על רכישת הזיכיון להפעלת הנמל הדרומי.

במשך עשרות שנים שימשה ארקיע חברת התעופה הישראלית היחידה בקו שבין תל אביב לאילת, ורק בהמשך הצטרפו לקו זה גם חברת ישראייר, ובאחרונה חברת אל על. כניסתה של אל על לקו לאילת פגעה בפעילותה של ארקיע והיא נאלצה לפטר בחודש שעבר עשרה עובדים בסניף אילת. כמו כן, מחפשת ארקיע קונים לשני מטוסים שלה הפועלים בקו לאילת, כדי לחסוך בהוצאות.

בנוסף, מחזיקים האחים נקש בשני בתי מלון באילת: אורכידאה והריף. בהתמודדות על הפעלת הנמל, הם עשויים להשלים את הסינרגיה לפעילות התיירות הימית שהחלה באחרונה דרך נמל אילת. ב-2010 החל נמל אילת להפעיל מסוף נוסעים, ובשנה זו פקדו את הנמל 10,637 נוסעים - כמות זהה למספר הנוסעים שעבר בנמל בשני החודשים הראשונים של 2011.

חברת נמלי ישראל בוחנת אפשרות להארכת מזח הנמל ב-60 מטר נוספים עבור אוניות הנופש שיפקדו בעתיד את הנמל. זאת, כשחברת נמל אילת בוחנת הקמת שירות שאטלים (הסעות חינמיות) מירדן לאילת, במטרה לעודד את התיירות בעיר ולחסוך מן התיירים המגיעים לירדן את המעבר במעברי הגבול בין המדינות.

משפחת לבנת: משנעת את כלי הרכב מהנמל

בתוך כך נודע כי גם משפחת לבנת עתידה להשתתף במכרז, באמצעות קבוצת הלוגיסטיקה ממ"ן שבשליטתה. ממ"ן היא קבוצת הלוגיסטיקה הגדולה בישראל, ובין היתר מחזיקה במסופי מטען גדולים בשדות התעופה בישראל. ואולם, הזיקה בין משפחת לבנת לנמל אילת נחשבת גבוהה בזכות קבוצת תעבורה, שמחזיקה בצי המשאיות הגדול בישראל, ומשמשת קבלן השינוע היבשתי הדומיננטי כיום מן הנמל למרכז וצפונה. מירב השינוע מבוצע עבור פעילות יבוא כלי הרכב מהמזרח הרחוק, שמהווה 65% מפעילות הנמל. כמו כן, שותפה משפחת לבנת בקונצרן אי.די.בי, שמחזיק בישראייר.

מכיוון שהמכרז להפרטת הנמל עשוי שלא למשוך שחקנים זרים רבים, צפויה הממשלה והממונה על ההגבלים לבחון בקרוב את מדיניותם באשר להתמודדות כמה מחברות האחזקה הגדולות במשק - באמצעות זרועות הנושאות בפעילות סינרגטית לפעילות הנמלית. בין היתר, מדובר גם בקבוצת החברה לישראל של משפחת עופר, בעלת השליטה בחברת הספנות צים ובחברת כיל, המפעילה כיום בשטח הנמל מסוף פרטי לשינוע כימיקלים ומחצבים בתפזורת; או בעלי המניות בחברת מספנות ישראל, שלומי פוגל ושלמה שמלצר. זאת, מאחר שתנאי המכרז שוללים השתתפות של בעל רישיון להפעלת נמל.

שלב הגשת ההצעות להליך מיון המוקדם (P.Q) במכרז אמור להיסגר היום. עד כה הביעו עניין בהשתתפות במכרז כמה קבוצות, אם כי אין ודאות באשר להגשת הצעות מטעמן. מדובר בין היתר בחברת הנמלים הבינלאומית APM, שמפעילה כיום את נמלי פורט סעיד (מצרים) ועקבה (ירדן); חברת יוניון מוטורוס, יבואנית דגמי טויוטה ולקסוס לישראל, שבבעלות איש העסקים ג'ורג' חורש.

מתמודדת משוערת נוספת היא חברת אנגלאינווסט של איש העסקים יעקב אנגל, הפועלת בעיקר בתחום הכרייה באפריקה, ושניהלה בחודש האחרון משא ומתן עם חברות הולנדית וסינית בניסיון לשתף פעולה במכרז. מתמודדים פוטנציאלים נוספים כוללים את קבוצת שיכון ובינוי ודלק רכב.

בשלב ה-P.Q תנאי הסף כוללים הוכחת איתנות פיננסית, והיעדר ניגוד עניינים מול המדינה וחברת הנמל. לאחר אישור המתמודדים, הם ידרשו בהפקדת ערבות בנקאית בסך 3 מיליון שקל ויתחיל שלב בדיקת הנאותות. לאחר מכן יגישו תוכנית עסקית, ולאחריה תוגש הצעת המחיר.

רשות החברות ציינה במכרז כי אינה מתחייבת לקבל את ההצעה הזולה ביותר - אלא עשויה לשקול גם שיקולים איכותיים. זאת, במטרה לתעדף מתמודד זר בעל ניסיון בהפעלת טרמינלים ימיים בינלאומיים, שיוכל למנף את פעילות הנמל בעולם הספנות. ואולם, בשל החשש כי המכרז לא ימשוך משקיעים אסטרטגיים זרים רבים לא צפוי סעיף הניסיון הנמלי המוכח להוות תנאי סף.

מהאחים נקש לא התקבלה תגובה לידיעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?