הממשלה מתכננת להתחיל ביישום מיידי של רפורמה ברכבת

חודש לאחר ששר התחבורה הציב אולטימטום לגיבוש רפורמה מוסכמת ברכבת - ידונו השבוע בממשלה בהכרזה על מהלכים חד צדדיים בשינוי המבני המתוכנן, לאור הקיפאון במו"מ מול העובדים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> ממשלת ישראל מאבדת את הסבלנות לנוכח המשך השיבושים הקשים בפעילות רכבת ישראל - ובוחנת אפשרות להתחיל באופן מיידי ביישום הרפורמה בחברה.

ל-TheMarker נודע כי בממשלה שוקלים להכריז עוד השבוע על מהלכים חד צדדיים ראשונים במסגרת השינוי המבני המתוכנן. המהלך נבחן על רקע סירובו של ועד העובדים בחברה לפתוח במשא ומתן רשמי על מתווה הרפורמה.

בין המהלכים שיידונו - הודעה על הוצאה מיידית של תחזוקת צי הרכבות החדש של רכבת ישראל למיקור חוץ, וכן הפעלת מנגנון פיקוח ואכיפה חדש על כלל עובדי התפעול ברכבת. בכירי משרדי האוצר והתחבורה ייפגשו השבוע לדון במהלכים הראשונים שיידרשו לביצוע.

בחודשים האחרונים הגיעו בממשלה למסקנה כי אין מנוס מביצוע שינוי מבני עמוק בחברת רכבת ישראל. בערב חג הפסח הציב שר התחבורה, ישראל כץ, להנהלת הרכבת ולעובדים אולטימטום: להגיע לתוכנית שינוי מבני מוסכמת ברכבת בתוך ארבעה חודשים, או שיורה על סגירת החברה. ואולם, כפי שפורסם ב-TheMarker, נמנע ועד העובדים מלפתוח במשא ומתן, ודרש להיפגש עם כץ. במקביל פנו כמה חברי מרכז ליכוד מהצפון אל לשכת השר בניסיון לשכנעו לסגת מהמהלך או לצמצם את היקף השינוי הנדרש.

מיקור חוץ לתחזוקה

היקף התקלות הגובר בצי הרכבות והביקורת שהופנתה בעבר נגד יעילות העבודה בחטיבת התחזוקה - הביאו לסימון פיצול מערך התחזוקה מחברת רכבת ישראל והוצאתו למיקור חוץ בידי ספקי הציוד לרכבת כיעד ראשון בכל הליך רפורמה.

בחטיבת התחזוקה של הרכבת מועסקים 350 עובדים (17% מכוח האדם ברכבת) ותקציבה השנתי הוא 186 מיליון שקל, כ-18% מהתקציב השוטף. פתיחת הקווים החדשים בין ראשון לציון לתל אביב ובין לוד ואשקלון לבאר שבע, וכן יישום תוכנית נתיבי ישראל, יגדילו משמעותית את נפח הפעילות ברכבת. אלה יחייבו את הרחבת מערך התחזוקה במאות עובדים.

לפיכך, כתנאי להסכמת משרדי הממשלה לרכש נוסף של קרונות וקטרים בידי רכבת ישראל, חויבה הנהלת הרכבת להעביר את תחזוקת הצי החדש לידי ספקיות הציוד שתזכה במכרז. כך, אמורה הרכבת לחתום עם חברת בומברדייה על הסכם לתחזוקה השוטפת של 150 הקרונות הדו קומתיים שרכשה לפני חצי שנה מהחברה תמורת 1.25 מיליארד שקל. קרונות אלה אמורים להיות מסופקים בהדרגה החל בסוף השנה. זאת, לצד רכש מקביל של 34 קטרים מחברת ווסלו הספרדית בכ-120 מיליון יורו (כ-600 מיליון שקל).

בתחילת השנה פנתה הנהלת הרכבת לעובדים ולהסתדרות בבקשה לפתוח במשא ומתן לביצוע המהלך בהסכמה. צעד זה גרר מיד הכרזה על סכסוך עבודה ואיום בעיצומים. הנהלת הרכבת פנתה לבית הדין לעבודה, וזה קבע בינואר כי עד סוף פברואר תסיים הרכבת את המשא ומתן מול בומברדייה, ובמארס תנהל הרכבת משא ומתן עם ועד העובדים באשר לסיכום שהושג עם בומברדייה. אם משא ומתן זה ייכשל, יהיה כל צד חופשי לפעול כרצונו בהתראה של 24 שעות. ואולם, כך נקבע, הנהלת הרכבת תוכל לחתום על הסכם התחזוקה עם בומברדייה באופן חד צדדי לאחר 1 במאי אם לא יושג סיכום עם העובדים. ככל הנראה תודיע בקרוב הרכבת על חתימת ההסכם מול בומברדייה. אגב, נשיא בומברדייה, פייר בודואין, ביקר בשבוע שעבר בישראל.

בדיקות סמים ואלכוהול לנהגים

מהלך נוסף שאליו תצא ככל הנראה הנהלת הרכבת השבוע הוא הפעלת מנגנון הפיקוח והאכיפה על עובדי התפעול ברכבת. מדובר בקביעת תהליכים מוסדרים למיון, להכשרה ולפיקוח על ארבעה תחומי העסקה ברכבת ישראל: תפעול (נהיגה), פקחות, איתות ואחזקה (ציוד או מסילות).

על ארבעת המקצועות הרגישים האלה יוטל פיקוח הדוק יותר שבמסגרתו ייבחנו הרקע של העובדים, רמתם המקצועית ומידת הכשרתם. הפיקוח יכלול עריכת מבחנים מקצועיים תקופתיים, וכן בדיקת כשירות גופנית - לרבות בדיקות סמים ואלכוהול שגרתיות -על פי כללי הפיקח הנהוגים בעולם.

אגף הפיקוח התפעולי ברכבת נוסד עוד בתחילת 2011, אך עדיין לא הופעל בשל הוראת הוועד בחברה לעובדים שלא לשתף עמו פעולה. בהנהלה יבקשו מדירקטוריון החברה לאשר את הפעלת המנגנון באופן מיידי, מתוך הנחה כי לא נדרש שיתוף של הוועד בהטמעת רגולציה פנים ארגונית הנוגעת להכשרה ולפיקוח שוטף.

כמו כן צפויים משרדי הממשלה לדון בהצעה כי הגוף הרגולטורי החדש שיוקם כדי לפקח על פעילות רכבת ישראל, יהיה חלק מהרשות הארצית לתחבורה ציבורית, שהקמתה מתוכננת, ולא אגף במשרד התחבורה. מדובר בגוף שיקבע בין היתר את רמות השירות הנדרשות ברכבת ואת לוחות הזמנים, ויפקח על העמידה בהם.

במשרד פועלת כבר כיום יחידת רגולציה רכבתית הכפופה לאגף היבשה ואמונה על הבטיחות ברכבת. ואולם, יחידה זו חסרת משקל מהותי. מנגד, קיימות כבר שנים תוכניות בעניין הרשות הארצית לתחבורה, אך מועד הפעלתה לא נראה באופק.

שלושת המהלכים האלה הם חלק מן הצעדים המיידיים שיישומם יידון בממשלה. זאת, לצד הפעלה מיידית של אמצעי הבטיחות והבקרה הנדרשים ברכבת. מדובר בהפעלת מערכות האיכון של הרכבות (GPS בקטרים). מערכות אלה הותקנו במרבית קטרי הרכבת כבר לפני כשנה, אך בהוראת ועד העובדים בחברה נמנעת הפעלתן. כמו כן מדובר בהתקנת שתי מצלמות בקרה - חיצונית ופנימית - בקטרים. זאת, לשם תיעוד תנאי הדרך, ובעיקר לשם מעקב ובקרה על הנעשה בקטר בזמן הנסיעה.

הליך רפורמה מדורג

כל אלה מהווים קדימון למתווה הרפורמה הכולל אשר נדון בחודשים האחרונים בין משרד האוצר למשרד התחבורה. כפי שנחשף ב-TheMarker, מתווה זה יציע הליך רפורמה מדורג אשר יישען על התחלופה הטבעית של הידע, הציוד הנייד וכוח האדם בחברה.

לפי מתווה זה, תקים רכבת ישראל חברה בת לחשמול אשר תופקד על התוכנית לחשמול 90% ממסילות הרכבת בעשור הקרוב - לרבות גיוס כוח האדם לפעילות, רכישת הצי החשמלי ופיתוח התשתיות. חברה זו תשאב בהדרגה את פעילות החברה האם של הרכבת ואת עובדיה. באופן שכזה, תתאפשר למעשה בנייתה מחדש של חברת הרכבות הממשלתית בלי צורך במהלכים קיצוניים הכרוכים בפיטורים.

במקביל תפוצל חטיבת המטענים מחברת רכבת ישראל ותיהפך לחברה בת. חטיבת המטענים של הרכבת מעסיקה כ-300 עובדים, מהם 230 נהגים ועוזרי נהג. הכנסותיה נאמדות ב-140 מיליון שקל בשנה - ואולם זו רושמת מדי שנה הפסד של 20-30 מיליון שקל. לפי תוכניות רכבת ישראל, יוצא ניהול מערך רכבות המטענים של הרכבת לחברה בת אשר תשכור שירותי תפעול מהרכבת, ותוכל לפעול כזרוע מסחרית חופשית יחסית לצורך מינוף הפעילות ליזמות עסקית מוכוונת רווח.

במסגרת התוכנית לא צפויים פיטורים של עובדי החטיבה, אבל בשנים הבאות צפויה החברה הבת לעבור הליך הפרטה חלקית כדי לשלב בה שותף אסטרטגי מן הענף. ועד עובדי החברה, בגיבוי ההסתדרות, מתנגד מן הסתם למהלך שכזה והשבית בשבועות האחרונים לסירוגין את פעילות החטיבה.

פעילות נוספת שאותה מבקשת הממשלה לפצל מחברת רכבת ישראל במסגרת הרפורמה המבנית המתוכננת היא זו של הפיתוח העסקי, ובעיקר הייזום הכושל בנדל"ן המניב שברשות החברה.

רכבת ישראל מחזיקה בעתודות קרקע בהיקף 1,360 דונם, הזמינות לבנייה למטרות מסחר, משרדים או מגורים. הנהלות הרכבת ניסו משך שנים למנף קרקעות אלה, כמו גם את השטחים במתחמי תחנות הנוסעים, לפעילויות ייזום אשר יניבו לחברה הכנסות נוספות. ואולם ביורוקרטיה ממשלתית, קשיים שהערים מנהל מקרקעי ישראל וניהול לקוי ברכבת עצמה הביאו לבזבוז נכס זה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"