תנועת הרכבות חודשה בהדרגה בעקבות שחרור העובדים ממעצר

(עדכון) משרד התחבורה הפעיל את תוכנית החירום שהכין במקרה של שביתה ממושכת ברכבת: תגבור של 120 אוטובוסים פרטיים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

(עדכון) 10 עובדי הרכבת אשר נעצרו אתמול בהפגנה מול ביתו של אורי יוגב ברעות - שוחררו הצהריים בתנאים מגבילים בבית משפט השלום ברמלה. בעקבות השחרור שבו עובדי הרכבת לעבודה ותנועת הרכבות חודשה בהדרגה החל מ-14:00.

בעקבות השבתת הרכבת, הפעיל משרד התחבורה את תוכנית החירום שהכין למציאת אמצעי הסעה ציבורית חליפיים - במקרה של שביתה ממושכת ברכבת. במסגרת ההיערכות, תוגברו היום קווי האוטובוסים שלאורך קווי הרכבת המושבתים ב-120 אוטובוסים מחברות הסעה פרטיות במטרה לצמצם את הנזק לנוסעים. משרד התחבורה קורא לציבור נוסעי הרכבת המעוניין לנסוע ליעדו להגיע לתחנות המרכזיות של האוטובוסים, ולא לתחנות הרכבת שהושבתו.

בין תחנות האוטובוסים המרכזיות שתוגברו הבוקר נכללות התחנות בחדרה, כפר סבא, אשקלון, מודיעין, לוד , אשדוד, נהריה, בנימינה, נתניה ותל אביב.

לקראת שעות הצהריים יתוגברו קווי האוטובוסים הבינעירונים בתחנות המרכזיות, עד כ- 200 אוטובוסים, בעיקר לטובת חיילים היוצאים מבסיסם לחופשות סוף שבוע.

תחנת הרכבת תל אביב מרכז - סבידור

בתוך כך, פנתה הנהלת רכבת ישראל לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בבקשת ביזיון בית משפט, ובדרישה לאכוף בקנסות כספיים על ההסתדרות ועל חברי וועד העובדים את הציות להחלטת בית הדין להשיב את תנועת הרכבות לסדרה.

באמצעות עורכי הדין גדעון רובין, אלון עזרא ומאיה צחור ממשרד רובין-שמואלביץ', טוענת הרכבת, כי למרות צווי המניעה הברורים והחד-משמעיים שהוציא בית הדין לעבודה רק הבוקר, המצווים על השבת תנועת הרכבות לסדרה באופן מלא, מסרבים הוועד והעובדים להחזיר תנועת הרכבות לסדרה עד שישוחררו ממעצר חברי הוועד שנעצרו אתמול אחר הצהריים. הרכבת טוענת, כי בכך מבזים ההסתדרות והוועד את הצווים ובית הדין מתבקש לקבוע דיון מיידי על מנת לאכוף את הצווים שנתן הבוקר.

בית הדין לעבודה בת"א הורה הבוקר לעובדי הרכבת לשוב לעבודה סדירה - ויקיים ביום שני דיון בנוכחות ראשי הועד שנעצרו. ואולם, למרות ההחלטה מסרבים עובדי הדרום (לוד) של הרכבת לשוב לעבודה וגורמים להמשך ההשבתה. ברכבת שוקלים הגשת תביעות אישיות נגד העובדים ופנייה לערכאות בטענה לביזיון בית משפט.

אורי יוגב

הלילה בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב הוציא צו מניעה זמני נגד השביתה ברכבת, והורה לעובדי החברה לשוב לעבודה.כמו כן, קבע כי בשעה 7 בבוקר יקיים דיון במעמד כלל הצדדים סביב הכרזת הפתע של העובדים אמש על שביתה. הסתדרות העובדים קראה הלילה לכל עובדי הרכבת לשוב לעבודה כסדרה אך נכון לרגע זה, מושבתת כל תנועת הרכבות.

ועד העובדים של רכבת ישראל הודיע אמש על השבתת הרכבות עד להודעה חדשה על רקע רפורמות המתוכננות ברכבת.

אתמול אחר הצהריים הגיעו כ-150 מעובדי הרכבת צבאו היום אחר הצהריים על ביתו של יו"ר דירקטוריון החברה, אורי יוגב, בישוב רעות, במסגרת הפגנה סוערת שארגן במקום ועד העובדים בחברה.

יוגב הספיק להוציא מן הבית מבעוד מועד את בני משפחתו. הנהלת הרכבת הציבה בפתח הבית מאבטחים, אשר גובו בכוח שיטור קטן שהוצב במקום. ואולם, מה שהחל בקריאות "יוגב גנב", ובהנפת שלטים בנוסח "יוגב מפריט את החברה לחברים שלו" - התדרדר עד מהרה לקטטה המונית שפרצה בין ועד העובדים של החברה לבין השוטרים שניסו להרחיקם מן הבית.

כוחות יס"מ אשר הוזעקו למקום עצרו בתום חילופי מהלומות תשעה מעובדי הרכבת, בהם יו"ר ועד העובדים גילה אדרעי וסגניה. העצורים הובלו לתחנת המשטרה במודיעין, כשחלקם אף אזוקים. שמונה מן העצורים חשודים בהתקהלות אסורה, ואחד מהם חשוד אף בתקיפת שוטרים. החשודים מיוצגים בידי משרד עוה"ד בני כהן ושות'.

גורמים בועד איימו בתגובה כי ישביתו את תנועת הרכבות ברחבי הארץ אם ראשי הוועד לא ישוחררו. בוועד הבטיחו להמשיך בפעולות המחאה גם בימים הבאים. מרכבת ישראל נמסר בתגובה כי "הוועד פועל באופן מניפולטיבי וללא הפסק, כדי להסיח את דעת הקהל מנושא הבטיחות. הניסיון של יו"ר הועד להציג את הרפורמות להן נצרכת רכבת ישראל כהפרטה, ולנתקן מנושא הבטיחות, היא הטעיית הציבור". דירקטוריון הרכבת גינה את גלויי האלימות של "קומץ פורעי חוק" כלשונם.

שר התחבורה, ישראל כץ, גינה את אלימות העובדים נגד הנהלת הרכבת וקרא להם "לשוב באופן מיידי לשולחן המשא ומתן מול ההנהלה לצורך גיבוש לשיפור הבטיחות הנדרשת בדחיפות לנוכח אירועי הבטיחות האחרונים שאירעו ברכבת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"