יוגב נכח במו"מ לרכישת קרונות לרכבת - אך הושמט מהפרוטוקול

מסמכים שהגיעו לידי התנועה לאיכות השלטון חושפים: אורי יוגב, שמכהן כדירקטור ברכבת, השתתף בפגישה המכרעת שבה נדונה הצעתה הכספית של בומברדייה לרכבת - אף שלא נמנה עם צוות המו"מ העסקי. ואולם יוגב לא הופיע בפרוטוקול הפגישה שכתבו אנשי הרכבת

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

<< התהיות סביב עסקת הענק שעליה חתמה רכבת ישראל לרכישת קרונות מחברת בומברדייה הקנדית מקבלות השבוע תפנית מעניינת ותמוהה לא פחות. עיון בפרוטוקולים שתיעדו את המו"מ העסקי שניהלה הרכבת מול הספקית הזרה, העלה את שמו של משתתף מפתיע בפגישות שניהלו הצדדים בניסיון לסכם על תנאי העסקה - מדובר בלא אחר מאשר אורי יוגב, יועצו הכלכלי לשעבר של ראש הממשלה והיו"ר המיועד של הרכבת.

מתברר כי יוגב נטל חלק בפגישה המכריעה שקיימו הצדדים בברלין שבגרמניה, שבה הוצגה הצעתה הכספית האחרונה של בומברדייה לרכש הקרונות, זאת אף שאינו נמנה על צוות המו"מ. אלא ששמו היה עד כה חבוי מן העיניים שבחנו את מהלכי העסקה, משום שהוא נעדר משום מה מן הפרוטוקול שערכה הרכבת לתיעוד אותה פגישה מכריעה.

רכבת ישראל יצאה בסוף 2009 למכרז ענק לרכש 74 קרונות דו-קומתיים עבור צי הרכבות המצומצם שלה. ואולם הגבלת ההשתתפות במכרז ליצרניות רכבות המוכרות קרונות באירופה בלבד, הביאה לכך שבמכרז נטלו חלק רק שתי ספקיות. פסילת אחת מהן בשל אי עמידה בתנאי הסף, הותירה במכרז מתמודדת אחת בלבד: חברת בומברדייה הקנדית, שהיא גם ספקית הקרונות הדו-קומתיים הנוכחית של רכבת ישראל.

אורי יוגב

כפי שפורסם ביום שישי, מסמכים שתיעדו את הליך המו"מ שהתנהל בין הרכבת לבומברדייה והגיעו לידי התנועה לאיכות השלטון, חשפו כי שישה ימים בלבד לאחר שנפתחה הצעתה הכספית של בומברדייה למכרז, החליטה ועדת המכרזים העליונה של הרכבת לשנות את תנאי המכרז. מדובר היה בהפחתה מהותית של איכות המפרט הטכני שעמד בבסיס המכרז, לאחר שהרכבת הסכימה לסגת מדרישתה לספק קרונות בתקן אירופי מתקדם (EU), ובנימוק של צורך מיידי שהתגלה באספקה של קרונות נוספים, היא הסתפקה בקרונות שנבנו לפי תקן איגוד הרכבות הבינלאומי (UIC) הישן יחסית. בצירוף מקרים, נבנו גם 147 הקרונות שסיפקה בומברדייה לרכבת ישראל ב-2002-2006 על בסיס תקן זה. כך שלמעשה תספק בומברדייה לרכבת קרונות שבנויים לפי המודל הישן - עם שינויים נדרשים מסוימים.

המודל שונה - והמחיר הוזל

בסוף ספטמבר נערכה בברלין תערוכת הרכבות הבינלאומית - האינוטראנס. תערוכה זו נערכת אחת לשנתיים ומושכת את כלל הפעילים בענף התחבורה המסילתית מרחבי העולם. רכבת ישראל לא חסכה כמובן תערוכה זו מאנשיה, ומימנה הטסת משלחת גדולה של עובדיה. אלא שבין דוכן מציגים להרצאה, התפנו כמה מבכירי המשלחת הישראלית לסיור שנערך להם במפעל בומברדייה שבגרליץ. מהמסמכים עולה כי במפעל זה - כמו גם בכמה אתרים נוספים כמו מלון וסטין בברלין - המשיכו הצדדים את המו"מ על חתימת החוזה לרכישת הקרונות.

צילום: שמוליק רחמני

ב-24 בספטמבר קיימו הצדדים פגישה דרמטית במיוחד. בפגישה הציגה בומברדייה את הצעתה הסופית למכירת הקרונות לרכבת ישראל (BAFO). הצעה זו כבר לא עסקה במכירת 74 קרונות, אלא במכירת 78 קרונות בשלב א', במחיר מוזל בכ-18% של 132.2 מיליון יורו. העסקה כללה אופציה למכירת 72 קרונות נוספים תמורת 114.8 מיליון יורו בשלב שני, שעליו תצטרך הרכבת לסכם עם בומברדייה לאחר כמה שבועות; ואופציה שנייה למכירת 72 קרונות נוספים תמורת 117.8 מיליון יורו, בתנאי שהרכבת תתחייב לכך בתוך ארבעה חודשים.

לוחות הזמנים לאספקת הקרונות הוקדמו, ומחיר הרכישה הוזל ביחס להצעה המקורית של בומברדייה. ואולם תנאים מיטיביים אלה התאפשרו כאמור בזכות העובדה שהקרונות לא התבססו על דגם חדש, כפי שאמורים היו להיות ביציאה למכרז, וייוצרו בקווי ייצור שממילא קיימים. אלא שבפגישה שבה הוצגה הצעת בומברדייה, הטרידו את אנשי הרכבת פרטים אחרים לגמרי.

ביקור פרטי בתערוכה בגרמניה

בפגישה שנערכה בין הצדדים נכחו מצד רכבת ישראל המנכ"ל יצחק הראל, סמנכ"ל צי נייד סמי כהן, סמנכ"ל הכספים אמיר שביט, מנהל אגף הנדסת נייד עקיבא רום, מנהל הפרויקטים בחטיבה אריה גרייסרו ומנהל מחלקת רכש בינלאומי גיא טבק. מן העבר השני נכחו בכירי בומברדייה, לרבות ראשי שלוחת החברה בישראל. סדר הדברים בפגישה תועד בפרוטוקול שערכו שני הצדדים למו"מ. אלא שבפרוטוקול שנכתב באנגלית בידי בומברדייה, הופיע בצד הישראלי משתתף נוסף - הדירקטור אורי יוגב. שמו לא צוין בפרוטוקול המקביל, שנערך בידי הצוות הישראלי של הרכבת.

יוגב נחשב אחד מחסידי התשתית המסילתית, והיה מי שדחף לאישור תוכנית הפיתוח הראשונה של הרכבת בימיו באוצר, ולאישור תוכנית "נתיבי ישראל" בממשלה לפני כשנתיים. לפני כשנה, בעקבות האירועים שליוו את המכרז השערורייתי למינוי מנכ"ל רכבת ישראל החדש, מונה יוגב לדירקטור ברכבת. זאת מתוך כוונה כי יתפוס את מקומו של יעקב אפרתי כיו"ר החברה, עם פרישתו בסוף 2010 מן התפקיד (ראו מסגרת). יוגב, כך מתברר, נסע לתערוכת אינוטראנס על חשבונו, כמבקר פרטי. אלא שמשום מה מצא את דרכו אל חדר המו"מ, שאמור היה להתנהל בידי הגורמים המקצועיים של רכבת ישראל.

אף שאינו נמנה על גורמים אלה, נטל יוגב חלק בפגישה המכריעה במו"מ בין הצדדים. במהלך הפגישה הציגה בומברדייה את הצעתה הטובה והסופית לרכבת ישראל, אך התנתה זאת בכך שהרכבת תאשר את ההצעה עד 1 באוקטובר, ולשם כך תחתום מולה על מסמך כוונות (LOI) עד אז. מתיעוד המו"מ עולה כי אנשי הרכבת הסכימו לקבל את הצעת בומברדייה, בתנאי שתאשר בה כמה שינויים. כך למשל, טען הראל בדיון כי בומברדייה הבהירה במהלך המו"מ כי היא תישא בעלות הפחתת הגובה של המושבים מ-1.855 מטרים ל-1.7 מטרים. בומברדייה טענה מנגד כי ייתכן שהיתה אי הבנה, אך הסכימה לבחון את הבקשה.

בנוסף, ביקש הראל לפצל את המקדמה לתשלום עבור רכישת הקרונות לשני תשלומים, בערך של 15% משווי העסקה - במקום תשלום אחד בערך 30% משוויה. בומברדייה הסכימה לבקשה זו. לאחר מכן, ביקש הראל כי ייקבע מנגנון קנסות בגין אי עמידה במועדי אספקת הקרונות, ובומברדייה השיבה כי תשקול את הבקשה. מנגנון שכזה מחויב המציאות בחוזי הרכש של הרכבת. באשר לרכש ההמשך עם מימוש האופציות, תהתה הרכבת כיצד ייתכן כי האופציה השנייה לרכש 72 קרונות יקרה מהאופציה הראשונה לרכש של אותה הכמות. בומברדייה השיבה כי המחיר הוצמד לשיעור האינפלציה המשוער, בהתאם לתאריכי האספקה המשוערים.

בסיום הפגישה, סוכם בין הצדדים כי משלחת מהנדסים מטעם בומברדייה תגיע לישראל לשם סגירת הפרטים הטכניים של הקרונות, שיסופקו ב-5 באוקטובר. זאת כשכזכור, החברה דרשה כי הרכבת תחתום עמה על הסכם העקרונות ארבעה ימים לפני כן. המסמך אמנם נחתם, וכבר ב-17 באוקטובר הוצג ההסכם לאישור מליאת דירקטוריון הרכבת. בדיון זה הוצגו פרטי העסקה גם בפני הדירקטור יוגב. ואולם עיון בפרוטוקול הישיבה, העלה כי יוגב לא ציין בדיון כי נכח בפגישה המכרעת שהתקיימה בגרמניה, ובה נדונה ההצעה.

מדוברות רכבת ישראל נמסר אתמול בשמו של יוגב כי נכח בפגישה אחת או שתיים בלבד, לבקשת הצדדים כדי לחוות את דעתו, מאחר שנכח בתערוכה באופן פרטי. "לא נכחתי בשום חלק נוסף של המו"מ, וכדירקטור עודכנתי בלבד בפרטי המו"מ ולא התערבתי בו", מסר יוגב.

התנועה לאיכות השלטון: לעכב את מינוי אורי יוגב ליו"ר הרכבת

התנועה לאיכות השלטון פנתה אתמול לרשות החברות הממשלתיות ואל עו"ד טנה שפניץ, יו"ר הוועדה לאישור מינויים במגזר הציבורי, בבקשה לדחות את הדיון במינויו של אורי יוגב לתפקיד יו"ר דירקטוריון רכבת ישראל. לטענתה, יש לעשות זאת עד לבירור הטענות העולות נגד מעורבותו לכאורה במו"מ העסקי שהתנהל מול חברת בומברדייה לרכישת קרונות מתוצרתה.

בתנועה לאיכות השלטון דרשו כבר בשבוע שעבר מהממשלה להורות על הקפאת העסקה ואף על ביטולה, בטענה לליקויים לכאורה שנפלו בניהולה, משום השינוי הרטרואקטיבי של תנאי המכרז מול מציע יחיד. לטענת התנועה, יוגב היה מעורב בעסקה מעוררת המחלוקת כדירקטור, אך היה גם מעורב לכאורה במו"מ שהתנהל מול בומברדייה בגרמניה.

"לאור היקפה העצום של העסקה וחומרת הפגמים שנפלו בה, הרי שגם אם יתברר כי יוגב לא היה שותף פעיל לפגמים המדוברים, עצם העובדה שכדירקטור לא היה ער לפגמים אלה, לא התריע מפניהם ולא ביקש חוות דעת על שינוי תנאי המכרז - יש באלה כדי להעלות ספק בדבר התאמתו לתפקיד יו"ר הדירקטוריון", נכתב בפנייה.

עם זאת, בתנועה הדגישו כי "התנועה אינה טוענת בשלב זה כי מר יוגב אינו ראוי לכהן כיו"ר הדירקטוריון, אלא כי בטרם תתקבל ההכרעה בעניין זה יש למצות את בדיקת הטענות בדבר הפגמים החמורים שנפלו במכרז ובירור האחראים להם - ובכללם מידת מעורבותו ואחריותו, ככל שהיתה, של יוגב בפרשה במסגרת תפקידו כדירקטור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"