שירת הברבור של הנדל: ינסה להוריד את מחירי הטלפון הקווי ב-40% - מניית בזק צונחת

משרד התקשורת קובע כי לבזק יש הכנסות עודפות של 400 מיליון שקל בשנה מהטלפוניה הקווית ■ המשרד יערוך שימוע לחברה, שתעריפיה לא עודכנו במשך 17 שנה

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר התקשורת, יועז הנדל
שר התקשורת, יועז הנדלצילום: אלכס קולומויסקי

יש לכם טלפון קווי בבית? אתם משתמשים בו? הרבה לקוחות בישראל עדיין מחזיקים טלפון נייח, משלמים עליו חשבון חודשי, אבל לא משתמשים בו. משרד התקשורת מפרסם כעת שימוע שנועד להוריד את מחירי הטלפון בישראל. מחיר הטלפון של בזק מפוקח על ידי משרד התקשורת ולטענת המשרד, הפחתת התעריפים יכולה לחסוך למשק כ-400 מיליון שקל. בעקבות ההודעה של משרד התקשורת צונחת מניית בזק בכ-14%. 

בתוך כך קובע משרד התקשורת כי יש לבזק רווחיות עודפת בטלפון: "לאחר 17 שנים שבהן לא עודכנו תעריפי הטלפוניה של בזק, הגיעה לסיומה עבודת מטה ממושכת ובעקבותיה החליט שר התקשורת, יועז הנדל, לפרסם שימוע לטובת הפחתת תעריפי שירות הטלפון הביתי הנייח ברשת בזק, וזאת כחלק מעדכון מנגנון הפיקוח וגובה התעריפים המפוקחים בעד שירות זה", נמסר בהודעה לעיתונות.

לטענת משרד התקשורת, המהלך יפחית את התשלום החודשי של מנויי הטלפון בכ-40% מ-60-50 שקל בממוצע (כולל מע"מ) ל-40-30 שקל והוא צפוי להוזיל את התשלום שמשלם משק בית עבור השירות במאות שקלים בשנה. לפי משרד התקשורת, "עדכון התעריפים המוצע צפוי להביא להקטנת הוצאות השימוש בטלפון הביתי הנייח של מנויי בזק ולחסוך לציבור כ-400 מיליון שקל בשנה".

עדכון התעריפים מבוסס על חוות דעתם הכלכלית של פרופ' ראובן גרונאו וד"ר עופר רז-דרור, סמנכ"ל כלכלה במשרד התקשורת, שמצביעה על רווחי יתר לחברת בזק מתחום הטלפון הנייח ומפחיתה את התעריפים על בסיס עלויות השירות.

טלפון חוגהצילום: Ranbar

אלא שיש לזכור שמדובר רק בשימוע, וכלל לא בטוח שזו ההחלטה שתתקבל בסופו של דבר, בעיקר על רקע פיטוריו של השר הנדל והכניסה הצפויה של שר חדש למשרד בימים הקרובים. יש לציין שכבר ב-2017 פירסם משרד התקשורת שימוע דומה ודבר לא יצא ממנו.

מבזק נמסר בתגובה: "עצוב לראות שדווקא ערב השקת רשת הסיבים האופטיים של בזק, פרויקט התקשורת הגדול והשאפתני ביותר שנעשה אי-פעם בישראל בעלות של מיליארדי שקלים, מפרסם משרד התקשורת שימוע קיצוני ולא מידתי, הנשען על הנחות עבודה לא מבוססות, ומציב את ישראל כמדינה היחידה בעולם המפקחת על שירותי טלפוניה קמעוניים במאה ה-21. שירותי הטלפוניה של בזק ניתנים במחירים הנמוכים ביותר, לצד רמת השירות הגבוהה ביותר, בהשוואה לכל חברות התקשורת בעולם. צר לנו כי דווקא שירותים אלה, המסופקים לכל אזרח ובכל נקודת יישוב בישראל, הופכים לכלי במשחק פוליטי מיותר, תוך שימוש ברגולציה בולשביקית שחשבנו שכבר עברה מן העולם. אנו מקווים שהשימוע בעניין ייעשה בלב פתוח ונפש חפצה, באופן שיביא לתיקון חד במתווה המוצע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker