אין רפורמה בנמל אשדוד - וכהונתה של הוזמן-בכור עשויה להתארך

כהונתה של יו"ר דירקטוריון נמל אשדוד - המקורבת לסילבן שלום - עומדת להסתיים בקרוב, אך השרים אמסלם ורגב אינם מתאמצים למצוא מחליף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורנה הוזמן בכור

עובדי נמל אשדוד שהגיעו השבוע לעבודה, גילו כי הנמל כוסה שוב במאות שלטים בגנות ההסתדרות הכללית והרפורמה שעדיין לא נחתמה.

הרוחות בנמל לא נרגעות מאז הגיעה שרת התחבורה, מירי רגב, לביקור לפני כשבוע, והודיעה כי השארת רציפים 24 ו-25 בידי הנמל הוותיק לא תתאפשר. זו אחת הדרישות המרכזיות של עובדי הנמל. חלק מהם מסרבים לחתום על הרפורמה הנדרשת לייעול הפעילות, מול התחרות שייצר הנמל החדש הנבנה בסמוך ויחל את פעילותו במאי 2021. 

נמל אשדודצילום: אילן אסייג

לא לחינם מתעקשת ההנהלה לחתום על ההסכם עד סוף שנה זו. בסוף דצמבר  מסתיימת הארכת כהונתה של יו"ר הדירקטוריון אורנה הוזמן-בכור. הכהונה הוארכה במארס על ידי שר התחבורה הקודם, בצלאל סמוטריץ, ועל ידי שר האוצר שפיקח אז על רשות החברות, משה כחלון. כמו כן, הוארך תפקידה של הוזמן-בכור כדירקטורית עד מארס 2023.

בעוד כהונתה של הוזמן-בכור הוארכה בתשעה חודשים, כהונתו של אשל ארמוני, יו"ר נמל חיפה (שם נחתם הסכם הרפורמה כבר לפני שנה), הוארכה בשנה - עד אפריל 2021. כמו כן, הוארכה בשלוש שנים כהונתו כחבר דירקטוריון.

שרת התחבורה, מירי רגבצילום: תומר אפלבאום

מכיוון שההתנגדויות להסכם הרפורמה עדיין רבות, צפוי נמל אשדוד להגיע לחתימת ההסכם ההיסטורי ללא יו"ר דירקטוריון. בחירת יו"ר חברה ממשלתית היא תהליך ארוך, מפני שהיא דורשת מינוי שיהיה מקובל על שני השרים הרלוונטיים. במקרה זה: השר  שקיבל אחריות על רשות החברות, דודי אמסלם, ושרת התחבורה, רגב.

מינוי כזה הוא תמיד מינוי פוליטי, המאפשר לשרים להכניס לתפקידים בכירים את אנשי שלומם. רק אחרי הסכמה משותפת על אדם אחד, נדרש המינוי לעבור את ועדת גילאור לבדיקת מינויים בכירים ורק אז לקבל את אישור הממשלה.  

שר הדיגיטל, דודי אמסלםצילום: עופר וקנין

ממשרד התחבורה נמסר אמנם ל-TheMarker כי "המשרד פועל למציאת יו"ר חדש". ואולם ככל הידוע הוא אינו עושה זאת. הוזמן-בכור היא אדם ידועה כמי שמגיעה ממחנה סילבן שלום. בזמנו התגאתה כי היא חלק מה"סילבניה" - מספר מצומצם של אנשים המקיפים את שלום והולכים אתו שנים רבות. 

בשל קוצר הזמן, תזכה ככל הנראה הוזמן-בכור להארכה נוספת לכהונתה, מה שיאפשר הן חתימה שקטה של הרפורמה, והן פרק זמן נוסף לחיפוש אנשי שלומם של אמסלם ורגב, לתפקיד החשוב הזה.   

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker