ערן אזרן

חברת האנרגיה היוונית אנרג'יאן, המחזיקה במאגרי כריש, תנין וכריש צפון, רשמה היום (ד') נקודת ציון מרכזית בדרך לשיווק מלוא קיבולת ההפקה בפרויקט כריש. אנרג'יאן ניצחה בהליך המכרזי את לווייתן ותמר ותספק גז טבעי לתחנת הכוח המופרטת ברמת חובב, שבבעלות שיכון ובינוי ואדלטק, ולתחנות כוח נוספות של שתי החברות, בתמורה ליותר מ-2.5 מיליארד דולר.

אנרג'יאן מחזיקה ב-70% מהזכויות במאגרי כריש, תנין וכריש צפון, לצד קרן קרוג'ן קפיטל (30%). המאגרים כוללים גז בכמות של מעל 100 מיליארד מ"ק (BCM), בערך שליש מתמר, שצפויה להספיק לשנים רבות, בנוסף לרישיונות אקספלורציה ומבנים פוטנציאליים נוספים שמכילים גז. מניית אנרג'יאן מזנקת בתגובה ב-15%. לאחר העלייה, שווי החברה עלה ל-4.7 מיליארד שקל, שהוא נמוך בכ-50% ביחס לערכו בתחילת השנה.

שיכון ובינוי ואדלטק זכו לפני כשלושה חודשים במכרז לרכישת תחנת הכוח ברמת חובב, לאחר שהציעו 4.26 מיליארד שקל לחברת החשמל – מחיר שהיה גבוה מההערכות המוקדמות. שיכון ובינוי ואדלטק – שמחזיקות בתחנה בחלקים שווים - גברו על 5 קבוצות אחרות. אדלטק ושיכון ובינוי הגישו הצעת מחיר גבוהה, בין היתר, בשל הערכתם כי יצליחו להשיג מחיר נמוך יחסית לרכישת גז, באמצעות הליך מכרזי מעמיק בין שלושת המאגרים בישראל.

המחיר הזול בישראל

ואכן, המחיר בחוזה עם אנרג'יאן הוא הנמוך ביותר בישראל – פחות מ-4 דולרים ליחידת חום. המחיר משקף את ירידת מחירי הגז בעולם, שמחלחלת בהדרגה גם לשוק בישראל, שמתאפיין במיעוט שחקנים; וכן לאור התחרות הגוברת בין המאגרים, השוק המצומצם והביקושים המוגבלים בישראל, וברקע לכך שאין יעדי יצוא אלטרנטיביים. אנרג'יאן הצליחה לזכות בחוזה לאחר שהסכימה למודל תמחור גמיש עם מנגנון Take or pay נמוך – שיאפשר לבצע התאמות עתידיות במחיר הגז.

החוזה עם אנרגיאן כלל שני הסכמי מכר, לאספקה של 1.4 BCM בשנה. בהסכם הראשון אנרג'יאן תספק גז בכמות של 0.7-1 BCM בשנה, לתחנת הכוח ברמת חובב, לתקופה של 20 שנים. ההסכם השני הוא לאספקת גז לחברה משותפת של אדלטק ושיכון ובינוי שתרכוש גז לתחנות כוח אחרות, בהן אלו של אדלטק (דוראד, רמת נגב אנרגיה ואשדוד אנרגיה), ותחנת הכוח אתגל של שיכון ובינוי, שנמצאת בהקמה ואמורה להתחיל לפעול ב-2023. ההסכם הינו לתקופה של 15 שנים.

תחנת הכוח ברמת חובב, 10 ק"מ דרומית לבאר שבע, היא בעלת הספק של 1,150 מגה וואט ופועלת בשיטת מחזור משולב. התחנה, שמייצרת חשמל באמצעות גז טבעי, היא הגדולה בישראל, והיא מייצרת 8.5% מהייצור המירבי של החשמל במדינה עם אפשרות להגדיל את כושר הייצור בעתיד. שיכון ובינוי ואדלטק צפויות לבקש היתר להקים תחנה של לפחות 500 מגה וואט על השטח הצמוד לשטחה של התחנה הקיימת.

מכירת תחנת הכוח ברמת חובב, וקודם לכן באלון תבור, היא חלק מהרפרומה במשק החשמל - שבמסגרתה תאבד חברת החשמל את המונופול שלה בתחום ייצור החשמל, ותרד לנתח של 35% מהייצור עד 2026. בשנים הבאות תמכור חברת החשמל גם את תחנות רידינג, חגית מזרח ואשכול - ובסך הכל תשלים את מכירתן של תחנות בהספק כולל של 4,500 מגה וואט.

"זו דרמה"

לירן לובלין, מנהל מחלקת המחקר של אי.בי.אי, אמר שהחוזה החדש של אנרג'יאן עם שיכון ובינוי ואדלטק הוא דרמה – בין היתר בשל המחיר הנמוך. לדבריו, "אנרג'יאן מסמנת רמות חדשות של מחירים נמוכים, מתחת ל-4 דולר ליחידת חום ומנגנון TOP נמוך מהמקובל, בהסכם ארוך ובהיקפים משמעותיים.

"בנוסף, השותפות בלווייתן ובעיקר שותפות תמר פספסו הזדמנות (ואולי דלק ונובל עזרו לה לפספס) לשים יד על אחד החוזים המשמעותיים שיהיו בתקופה הקרובה. בסופו של דבר לאובדן הכמויות יש משמעות כבדה יותר מלירידה של עוד כמה סנטים במחיר. החוזה גם פותח את הדלת לאנרג'יאן לפיתוח שדה כריש צפון".

כריש אמור להתחיל בהזרמת הגז למשק במחצית השנייה של 2021 – וזאת לאור עיכוב בהשלמת הפרויקט ובניית אסדת ההפקה הצפה (FPSO) בשל מגפת הקורונה. קודם לחתימה עם שיכון ובינוי ואדלטק, לאנרג'יאן היו הסכמים חתומים למכירת גז בכ-5.6 BCM בשנה – מתוך יכולת הפקה של 8 BCM בשנה באסדה. כלומר, אנרג'יאן מתקרבת למלוא הקיבולת של המתקנים.

"ההסכמים שנחתמו יגדילו את היקף אספקת הגז משדה כריש למשק הישראלי לכדי כ-7 BCM בשנה, והם מקרבים את אנרג'יאן ליעד האסטרטגי: מכירת מלוא קיבולת מתקן הטיפול ואספקת גז טבעי למשק הישראלי במחצית השנייה של 2021. נישאר מחויבים לחזק התחרות ולהבטיח אספקת האנרגיה לשוק הישראלי – גם לאחר הגעה לקיבולת מלאה", אמר מתיוס ריגס, מנכ"ל אנרג'יאן.

מקורב ללווייתן: "מעדיפים חוזים במחירים גבוהים יותר"

חתימת ההסכם עם אנרג'יאן מחייבת את אדלטק ושיכון ובינוי לחתום על הסכם גישור לאספקת גז לתקופה של עד תחילת ההפקה מכריש. לפי מקור בשוק, השתיים כבר הבטיחו אספקה באמצעות חוזה זמני שגובש אך טרם נחתם עם אחד מהמאגרים המתחרים. ברקע להפסד, מניות רציו ודלק קידוחים – השותפות בלווייתן – ירדו אתמול עד כ-3%. ישראמקו ותמר פטרוליום – השותפות בתמר – ירדו עד 2.5%.

גורם מקורב ללווייתן אמר שהשותפות במאגר החליטו לוותר על החוזה ברמת החובב לנוכח התנאים בשוק הגז. "מבחינה אסטרטגית, לחתום על הסכם ל-20 שנים בנקודת השפל של מחירי הגז - לא היה נכון והיה פוגע במאגר. מדובר ב-0.7 BCM בשנה בשנים המתקדמות. לאור נתוני ההפקה של תמר ולווייתן הקיץ, לצד הייצוא שעובד נפלא – ויתרנו. המחיר שנתנו שם הוא ממש-ממש נמוך. אפשר יהיה להביא מחיר טוב יותר למכירה בייצוא, למפעלים ולתחבורה".

אחת המפסידות העיקריות מהחוזה שנחתם היא תמר פטרוליום, השותפה במאגר תמר. מדובר בחברה ממונפת עם צרכי פירעון גבוהים בשנים הבאות. מהחברה נמסר: "סיימנו הליך תחרותי ומטיבה של תחרות יש זוכה ויש מפסידים. לכל מאגר שיקוליו הכלכליים על פיהם הוא מתמחר את הצעותיו. אנו מברכים על קיומו של משק גז תחרותי וסבורים שקיומה תצעיד קדימה את המשק ותביא להגברת השימוש בגז טבעי במשק לרווחת כלל הציבור. אנו פועלים בימים אלו לקידום הסכמי גז עם לקוחות נוספים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker