בכיר לשעבר באוצר רוצה לעבוד אצל קובי מימון ולקצר את הצינון. עורך דינו - מקורב לכחלון

אריאל יוצר, סגן הממונה על התקציבים לשעבר, מבקש להתמנות למנכ"ל שותפות הגז ישראמקו ■ "לא עסקתי בפעילות הנדל"ן של מימון"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריאל יוצרצילום: אוליבייה פיטוסי
ערן אזרן

בכיר במשרד האוצר לשעבר, אריאל יוצר, הגיש בשבוע שעבר בקשה רשמית לנציב שירות המדינה לקיצור תקופת הצינון, כדי שיוכל להתמנות למנכ"ל שותפות הגז ישראמקו.

ישראמקו נמנית על קבוצת הנדל"ן והאנרגיה אקויטל, שקובי מימון הוא מבעליה. לפי החוק, יוצר נדרש לתקופת צינון של תשעה חודשים – ואולם, יוצר מעוניין להתמנות לתפקיד המנכ"ל בטווח הזמן המיידי.

אלון גלרטצילום: ליאור מזרחי

מי שהגיש את הבקשה בשמו של יוצר הוא אלון גלרט – מקורב למפלגת כולנו ולשר האוצר לשעבר, משה כחלון. כידוע, כחלון הוא חבר קרוב של מימון. בעבר החליט כחלון שלא לעסוק בתחומי הגז בשל החברות הקרובה עם מימון. גלרט — אחד השותפים הבכירים בפירמת מיתר ליקוורניק, גבע לשם טל ושות' — ניהל בעבר את המשא ומתן הקואליציוני עבור מפלגת כולנו.

יוצר התפטר באחרונה מתפקיד סגן הממונה על התקציבים (סגן אחד מתוך שישה). במסגרת תפקידיו באוצר, עסק בעיקר בתחום הנדל"ן, שהוא זר לפעילות ישראמקו — אך רלוונטי לחברות האחיות שלה, איירפורט סיטי ונצבא. בין היתר, יוצר היה אחראי על רשות מקרקעי ישראל, מינהל התכנון, הדיור הממשלתי, הפיקוח על הבנייה, ומשרד הבינוי והשיכון. הוא כיהן גם כיו"ר הוותמ"ל (הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור).

קובי מימוןצילום: מוטי קמחי

במכתב שהגיש לוועדה למתן היתרים, מנמק יוצר את הבקשה לקיצור תקופת הצינון: "המבקש (יוצר) לא עסק באופן ישיר בתחום האנרגיה בכלל ובתחום חיפושי והנפקת נפט וגז טבעי בפרט – תחום עיסוקה של ישראמקו. המבקש לא נתן זכות, ולא היה מוסמך להחליט או להמליץ על מתן זכות, ואף לא היה במעמד שבו קיים פוטנציאל להענקת זכות לישראמקו. החלטות שונות שקיבל לא נגעו לשותפות ישראמקו באופן ישיר, ועל כן, לא יצרו לה הטבה או מתן זכות".

יוצר הדגיש כי עבודתו באוצר מעולם לא הטיבה עם חברות הנדל"ן של קבוצת מימון - נצבא ואיירפורט סיטי: "במהלך שנות העבודה בשירות המדינה, המבקש לא נפגש עם עובדי חברות הנדל"ן הנ"ל, והחלטות שקיבל לא נגעו באופן פרטני בחברות (הללו).... בנסיבות האמורות, בהן המבקש כלל לא נתן זכות או עסק בחברות האחרות של בעל השליטה, נדמה שיש להעמיד את תקופת הצינון על תקופה מינימלית בלבד", נכתב.

משה כחלוןצילום: אוהד צויגנברג

בהתייחסו לכך שהיה חבר במועצת מקרקעי ישראל כותב יוצר: "מטבע הדברים התקבלו במועצה החלטות בעלות השפעה כזאת או אחרת על העוסקים בתחום הנדל"ן באופן רוחבי, אולם מבדיקה שערך המבקש (יוצר), לרבות באמצעות עובדים הכפופים לו, עולה כי המבקש לא עסק במהלך התפקיד בסוגיות שהייתה להן השפעה ישירה על עסקי הנדל"ן של בעל השליטה בחברת ישראמקו".

יוצר אמור להתמנות כמנכ"ל ישראמקו לפי המאוחר מבין תום תקופת הצינון, בהתאם להחלטת הוועדה למתן היתרים, לבין מועד האישור של תנאי העסקתו באסיפה הכללית של ישראמקו, שתתכנס בשבוע הבא. ישראמקו מבקשת לאשר באספה את חבילת התגמול ליוצר, בעלות שנתית של 1.5 מיליון שקל. חבילת התגמול כוללת שכר בסיס של מיליון שקל, מענק שנתי של 390 אלף שקל ו–60 אלף שקל כתגמולים אחרים.

בנוסף, יוצר אמור לקבל חבילת אופציות מסוג פאנטום (אופציות הניתנות כמענק) בשווי של 3 מיליון שקל. יוצר יקבל 26 מיליון אופציות הניתנות למימוש למשך שנה במחיר של 80 אגורות למניה, לעומת מחיר של 66 אגורות בשוק. האופציות יבשילו בארבע מנות, 25% בכל מנה, בסוף כל אחת מהשנים 2023–2026, כשהתמורה נטו תשולם במזומן ולא במניות.

באחרונה פנה ארגון לובי 99 לנציבות שירות המדינה, בבקשה שלא לאשר קיצור בתקופת הצינון של יוצר, בשל החשש כי מינויו עתיד לסייע לפירמידת אקויטל בתחומי הנדל"ן. בלובי 99 כתבו כי "יש חשש שיוצר ינצל את הכישורים והקשרים שיצר לטובת מעסיקו העתידי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker