שדה התעופה הבא של ישראל צריך להיות בגליל

על המדינה לקבל החלטה אמיצה ומתבקשת: לוותר על רמת דוד, ולהחיות את הגליל עם שדה תעופה בינלאומי

שוקי אוחנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קיאקים בירדן. כך נוכל להביא תיירים מחו"ל לאטרקציות בצפון
קיאקים בירדן. כך נוכל להביא תיירים מחו"ל לאטרקציות בצפוןצילום: רמי שלוש

שנים רבות שמבטיחים להשקיע בגליל - אך בפועל מפריחים את הנגב. שנים שמבטיחים לצמצם פערים - אך בפועל המרכז ממשיך להתקדם ולהגדיל פערים מול הפריפריה. הגליל מחכה כבר חמש שנים ליישום ההבטחות של "תוכנית הצפון". כעת, כשסוף־סוף יש ממשלת אחדות, הגיע הזמן לקדם את הצרכים האמיתיים של הגליל. ואם במקביל הדבר מאפשר להיענות להתנגדות בעמק יזרעאל להקמת שדה תעופה בינלאומי ברמת דוד, אז תפסנו שני ציפורים יחדיו.

במהלך השנים האחרונות ביצעה ישראל השקעות ענק בדרום, תוכניות רחבות היקף שצימצמו את הפערים בין הדרום למרכז, יצרו מקומות תעסוקה והפריחו את השממה. התוכניות דיברו על פעילות דומה גם בצפון, אך במקרה הצפוני זה נשאר בגדר תוכניות ודיבורים. מקו חיפה וצפונה נאלצים ראשי הרשויות להתמודד עם מציאות בלתי אפשרית. אז נכון, תשתיות הכבישים הבין־עירוניים שודרגו, אך אם רוצים לקרב את הגליל למרכז, נדרש גם מעבר.

חבל הארץ הצפוני נחשב לאזור פופולרי במיוחד לתיירות. עם ישראל עולה לגליל ליהנות מנופים, נחלים, אטרקציות, היסטוריה וקולינריה גלילית. הגיע הזמן לאפשר גם לתושבי אירופה ליהנות מכך. בימים שבהם נמשך המאבק הבלתי פוסק של תושבי עמק יזרעאל נגד שדה תעופה משלים ברמת דוד, ישראל צריכה לקבל את ההחלטה האמיצה והכל כך מתבקשת: לוותר על רמת דוד, שגם ככה באזור מתנגדים להקמת השדה, ולהפוך את שדה תעופה מחניים לשדה משלים, להחיות את הגליל ולהיענות לכל כך הרבה צרכים בפן הנגישותי, הביטחוני, התעסוקתי והתיירותי.

ההיבט החשוב מכל הוא הביטחוני, כי לפני הכל עלינו לדאוג לביטחון - החיים עצמם. כיום יש לישראל שדה פעיל במרכז ובדרום. בסיטואציה שאנו חווים אחת לכמה חודשים, עם מתיחות בלתי פוסקת בגבול רצועת עזה וירי טילים הנושק גם למרכז, עלינו ליצור אלטרנטיבה שתמנע את סגירת השמים של ישראל. שדה משלים במחניים יכול להיות כזה שיאפשר קליטת טיסות חשובות וימנע סגירה של המדינה. במידה והמתיחות חלילה תעלה צפונה? תמיד ניתן להפעיל את שדה תעופה רמון.

בפן הנגישותי אין ספק כי שדה שכזה, שממנו יצאו טיסות סדירות למרכז ולדרום וגם יאפשר טיסות לחופשות באירופה מהגליל, יהווה צמצום נוסף של הפערים בין המרכז לגליל, יהווה נדבך נוסף בחיזוק הגליל ויאפשר את חיבורו לצד הגעת הרכבת לגליל במהלך השנים הקרובות.

הפן הכלכלי של הסיפור מתחבר לצד התעסוקתי והתיירותי. הצפון משווע למנועים כלכליים ותעסוקתיים. הפעילות סביב השדה תייצר מאות מקומות תעסוקה באופן ישיר. בנוסף, שדה שכזה יוכל להרחיב את כל הפעילות התיירותית בגליל הנשענת כיום על הנופש הישראלי. טיסה ישירה מאירופה למחניים תביא לגליל עשרות אלפי תיירים מדי חודש, התפוסות בטבריה, צפת, הגליל והגולן יעלו באופן משמעותי ויפתחו חדרי מלון נוספים לצד אטרקציות. כמו כן, תתאפשר הרחבה של תעשייה והיי־טק בגליל, תיירות מרפא ופריחה כלכלית משמעותית ברמה האזורית.

בצפת, בדומה לערים נוספות, אנו מנסים לקדם פרויקטים משמעותיים תוך ראייה עתידית להתפתחות העיר. אנחנו מקימים לראשונה זה עשרות שנים שכונה חדשה עם 6,700 דירות, עם פארקים ומוסדות חינוך, ובמקביל דואגים לתעסוקה ומשווקים 200 דונם לתעשייה ועשרות דונמים למסחר בפארק תעשיות צפת המתחדש. אלו ועוד נעשים יחד עם משרדי ממשלה ושרים המסייעים לנו בצפת, אך קידום של פרויקט ליבה כמו שדה משלים במחניים יוכל לסייע לנו ולכל הרשויות מסביב בקליטת אוכלוסיות חזקות וביצירת מקומות תעסוקה נוספים.

בשם ראשי הרשויות ותושבי הגליל, אני קורא לשרת התחבורה מירי רגב לקחת החלטה חשוב ואמיצה: אם רוצים להשקיע בגליל באמת ולא בסיסמאות כמו תוכנית הצפון, שדה תעופה משלים יהיה המנוע המרכזי שייצר קרקע פורייה כלכלית, תעסוקתית, נגישותית ותיירותית לגליל, לצד האפשרות לפתח גם את התחום הרפואי כאן.

הכותב ראש עיריית צפת

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker