המשרד להגנת הסביבה: נובל אנרג'י עשויה להיקנס במיליוני שקלים בשל התקלות בלווייתן

בדיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה אמרה שולי נזר, סמנכ"לית בכירה לתעשיות במשרד להגנת הסביבה, כי נשקלת אפשרות להטלת עיצומים וקנסות על החברה - בעקבות התקלות בהפעלת האסדה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת הגז לווייתן, שבה שותפה רציו
אסדת הגז לווייתן, שבה שותפה רציוצילום: מארק ישראל סלם

המשרד להגנת הסביבה עשוי להטיל קנסות של מיליוני שקלים על נובל אנרג'י בעקבות התקלות החוזרות ונשנות באסדת קידוח הגז לווייתן – כך עולה מדיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה.

הוועדה התכנסה הבוקר כדי לדון, בין היתר, בניטור האכיפה והבקרה של האסדה. במהלך הדיון שאלה יושבת ראש הוועדה, ח"כ מיקי חיימוביץ', את שולי נזר, סמנכ"לית בכירה לתעשיות במשרד להגנת הסביבה, אם הושתו קנסות על נובל אנרג'י השולטת בלווייתן עקב התקלות הרבות באסדה מאז החלה בפעילותה בראשית השנה.

נזר השיבה כי במשרד נשקלת בימים אלה אפשרות להטלת עיצומים בגין החריגות של אסדת הגז מההיתר שניתן לה על ידי המדינה - מהלך שמשמעותו פתיחת הליך שבמסגרתו תתבקש נובל אנרג'י להסביר את התקלות בפעילות האסדה. "מטבע הדברים אנחנו בודקים לעומק את הנושא. יש חשש להפרות של תנאי ההיתר לפליטה של גזים לאטמוספירה", אמרה נזר. היא הוסיפה כי המשרד כבר הוציא הודעה על כוונתו להטיל עיצומים על החברה, לאחר שהפרה את ההוראות לחיבור המצלמות שאמורות לסייע בניטור פעילותה. 

כשנשאלה נזר על ידי חיימוביץ' על סך הקנסות שעשויים להיות מוטלים על נובל אנרג'י, היא השיבה רק כי מדובר על מיליוני שקלים. מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, והממונה על הנפט במשרד, יוסי וירצבורגר, נכחו גם הם בדיון. וירצבורגר התייחס לכך שהאסדה סבלה מכ-35 תקלות מאז החלה בפעילותה, ואמר כי "למתקן הנדסי יש מחלות ילדות. אנו לא שמחים בכמות התקלות. אבל זה לא ישפיע על תושבי חוף כרמל או התושבים המתגוררים מדרום ומצפון לאזור. אנו רואים זאת במדידות שנערכות בחוף כרמל".

 אדירי הוסיף: "עקב ריבוי התקלות הוצאנו נוהל דיווח לנובל אנרג'י, שמחייב אותה בדיווח מיידי על תקלות, ובהעברת דיווח מלא על האירוע בתוך שבועיים".

מנובל אנרג'י נסמר בתגובה: "נובל אנרג'י ממשיכה לספק גז טבעי מלווייתן בבטיחות, אמינות ובאחריות סביבתית לשוק המקומי והאיזורי. מאז שהחלה הפקת הגז באסדת לווייתן, נמשכת הפקת הגז הסדירה בלמעלה מ-96%, והנושאים שאנו מטפלים בהם קשורים לתקופת ההפעלה הראשונית של האסדה.

"כפי ששמענו מכל אחד מהרגולטורים שדיברו בוועדה ומאיגוד ערים שרון כרמל, מאז הפעלת האסדה במהלך דצמבר 2019 לא ארע ולו מקרה אחד שבו נגרם נזק סביבתי, ובטיחות התושבים באיזור נשמרה. נשמח לארח את יושבת ראש הוועדה, חברת הכנסת מיקי חיימוביץ' וחברי הוועדה על אסדת לווייתן כדי שיוכלו להתרשם במו עיניהם מהמתקן המתקדם שיספק לישראל ואזרחיה ביטחון אנרגטי וסביבה נקיה ובריאה יותר בעשורים הבאים, באמצעות החלפת הפחם בגז טבעי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker