פנייה לרשות החברות: חייבו את חברת החשמל להפסיק את ההתקשרות עם בוריס קרסני

חברת החשמל שכרה את שירותי חברת הלובינג פוליסי, שנשכרה במקביל גם על ידי יצרנית הגז תמר פטרוליום ■ עמותת לובי 99: "לא יעלה על הדעת שחברה ממשלתית תהיה לקוחה של חברת לובי, המשרתת גם גורם מסחרי בעל אינטרס הפוך" ■ ניגוד העניינים הוצף בכתבה שפורסמה ב-TheMarker

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בוריס קרסני, בעלי פוליסי
חגי עמית

עמותת לובי 99, הלובי הציבורי, פנתה אתמול (א') למנהל רשות החברות הממשלתיות, ינקי קוינט, בבקשה כי ינחה את חברת החשמל שלא להעסיק את חברת הלובינג פוליסי כל עוד היא מועסקת גם על ידי תמר פטרוליום.

בינואר - רגע לפני פתיחת המשא ומתן המחודש על מחיר הגז בין חברת החשמל ליצרניות הגז - שכרה חברת החשמל את שירותיה של פוליסי, שבבעלות בוריס קרסני. חודשיים לאחר מכן שכרה גם תמר פטרוליום את שירותיה. רשות החברות מתבקשת במכתב להורות לחברת החשמל להפסיק את ההתקשרות עם פוליסי כל עוד היא מעניקה שירותים לתמר פטרוליום.

כפי שמעידה לובי 99, "על פני הדברים, ברור כי לחברות יש אינטרסים שונים ומנוגדים ולו רק בשל העובדה שחברת החשמל, הרוכשת גז טבעי, אמורה לרכוש גז טבעי במחיר הנמוך ביותר כדי להוזיל את עלויותיה ולאפשר מחיר חשמל נמוך יותר לטובת הציבור בישראל; ואילו השנייה היא יצרנית גז טבעי, המעוניינת למכור אותו במחיר הגבוה ביותר, כדי להשיא את רווחיה".

ניגוד העניינים הוצף בכתבה שפורסמה ב-TheMarker בשבוע שעבר, שממנה עלה כי חברת החשמל היתה מודעת לסוגיית ניגוד האינטרסים. "הפתרון המוזר והתמוה שנמצא הוא כי פוליסי התחייבה בפני חברת החשמל לשמירת סודיות, ולהפרדה בין הצוותים המטפלים בלקוחות השונים לצורך מניעת ניגוד אינטרסים, בין החברה לתמר פטרוליום", נכתב בבקשה.

לינור דויטש, מנכ"לית לובי 99 צילום: עופר וקנין

מנכ"לית לובי 99, החתומה על המכתב, מציינת בו כי "לא יעלה על הדעת שחברה ממשלתית, המספקת שירות כה חיוני לציבור, תהיה לקוחה של חברת לובי, המשרתת גם גורם מסחרי בעל אינטרס הפוך משלה שיש לו כדי לפגוע באינטרס הציבור, מבלי שלחברת החשמל יש כל דרך או אמצעי לדעת אם ההתחייבות הזאת מקוימת הלכה למעשה. בנוסף, לא מתקבל על הדעת שהבעלים של חברת הלובי יהיה הגורם המוסמך למנוע את ניגוד העניינים".

לובי 99 מזכירה כי שותפות תמר היתה עד לפני חצי שנה ספקית הגז הכמעט בלעדית של חברת החשמל, וכן כי בין חברת החשמל למאגר תמר עומד הסכם מ-2012, המחייב את החברה לשלם מחיר של 6.4 דולרים ליחידת חום - מחיר מופקע ביחס למחירי הגז בעולם כיום. עוד מצוין כי ההסכם בין החברות קובע כי באמצע 2021 תוכל חברת החשמל להפחית בעד 25% את מחיר הגז המשולם לשותפות תמר.

גורם ברשות החברות מסר כי הפנייה לרשות התקבלה רק אתמול בשעות הערב וכי הנושא נמצא בבדיקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker