עוד לפני שנכנסה לתפקיד: מירי רגב פיטרה את קרן טרנר אייל בשיחת טלפון

קרן טרנר אייל, מנכ"לית משרד התחבורה, כתבה בוואטסאפ לעובדי המשרד: "עניין מנכ"לות משרד האוצר עוד לא סופי. מה שכן סופי הוא סיום תפקידי" ■ השרה רגב תגיע למשרד עם מנכ"ל מטעמה ביום ראשון, והגיבה: "כל יפי הנפש והמצקצקים - תרגיעו"

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר אייל
מנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר איילצילום: עופר וקנין

עוד לפני שמונתה רשמית והחלה את תפקידה כשרת התחבורה, הצעד הראשון שמיהרה מירי רגב לנקוט בו, הוא לפטר את מנכ"לית משרד התחבורה הנוכחית, קרן טרנר אייל, בשיחת טלפון. על פי הודעה שהעבירה טרנר להנהלת משרד התחבורה אתמול (ה'), רגב הודיעה לה בשיחה כי היא עתידה להביא איתה כבר ביום ראשון מנכ"ל חדש.

כל מה שכדאי לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואידבאייפון)

השרה מירי רגב
השרה מירי רגב בבואה לישיבת ממשלה, אשתקדצילום: נעם ריבקין פנטון / פלאש 90

טרנר, שנמצאת בחופש לידה, מועמדת להחליף את שי באב"ד בתפקיד מנכ"לית משרד האוצר, מינוי שטרם הוכרע לטענתה של טרנר. בהודעת וואטסאפ לחברי הנהלת משרד התחבורה, כתבה אמש טרנר: "על אף הכתבות הרבות בתקשורת, עניין מנכ"לות משרד האוצר עוד לא סופי. מה שכן סופי הוא סיום תפקידי כמנכ"לית משרד התחבורה". טרנר מכהנת בתפקיד מנכ"לית משרד התחבורה מאז יולי 2016, והיא האשה הראשונה המכהנת בתפקיד.

רגב הגיבה היום לפיטורים. "בואו נשים סוף לספינים ולמסכת השקרים", כתבה השרה בעמוד הפייסבוק שלה. "דבר ידוע הוא שכל שר שמגיע למשרד חדש ממנה את המנכ״ל, שהוא איש אמונו, על מנת לקדם את תפיסת עולמו.

"אמש שוחחתי עם קרן טרנר שיחה אישית וטובה והודעתי לה על כוונתי למנות מנכ״ל חדש במשרד כמקובל, על מנת שלא תשמע זאת דרך התקשורת. בטרם שיחתי עמה פניתי לנציב שירות המדינה וביקשתי לוודא שכל זכויותיה תישמרנה. וכך יהיה. טרנר עשתה ועושה עבודה מקצועית וטובה במשרד התחבורה ואני מברכת אותה ומעריכה אותה על כך, אז לכל יפי הנפש והמצקצקים, אולי ראוי גם הפעם פשוט לומר את האמת וקצת להרגיע, בוודאי לפני כניסת שבת".

ארגוני הנשים מוחים על פיטורי טרנר אייל במהלך חופשת הלידה. ״מצער מאוד שהפעולה הראשונה של השרה היא לפטר עובדת בתקופת לידה והורות. לא רק שזוהי התנהלות אנטי-פמיניסטית, אלא שהיא פשוט בלתי חוקית", אמרה יו"ר נעמ"ת, חגית פאר. "כנראה שהשרה רגב זקוקה לקורס מזורז בחוקי העבודה והרציונל העומד מאחוריהם, ובמקביל לקורס מקיף בנושאים מגדריים. נעמ"ת תשמח לסייע לה בכך״.

עו"ד עמית קובו-רום, מנהלת הקו הפתוח ומערך האכיפה בשדולת הנשים, הסבירה כי חוק עבודת נשים אוסר על פיטורי עובדת הנמצאת בחופשת לידה. "ניתן לפטר את העובדת רק בתום חופשת הלידה ולאחר קבלת היתר מתאים ממשרד העבודה והרווחה", אומרת קובו-רום. "מדובר בהגנה חשובה שנועדה למנוע מצב שעובדות בחופשת לידה מוחלפות על נקלה, והיא נוגעת לכל העובדות - גם עובדות בכירות במשרת אמון, כמו טרנר אייל. עצם היותה של עובדת במשרת אמון אינו מהווה היתר לפטר אותה בחופשת לידה ובצורה כזו, מבלי שאפילו ניתנה לה זכות טיעון. ראוי שדווקא הדרגים הגבוהים ישמשו דוגמא טובה יותר למעסיקים אחרים".

מנציבות שירות המדינה נמסר בתגובה: "הנציבות מטפלת במינויי מנכ"לים ולא בפיטורי מנכ"לים. הטיפול במינוי מנכ"ל מתחיל רק עם קבלת בקשה פורמלית משר מכהן, לאחר שכבר הושבע לתפקידו כשר".

הלילה כתב שר התחבורה היוצא, בצלאל סמוטריץ, דברי פרידה לטרנר‏. בין היתר כתב "קרן אשת מקצוע מעולה, אנושית ומוכשרת ברמות על, מסורה כולה לאזרחים ומורידה לביצוע מקצועי את מדיניות המשרד. אני בטוח שעוד נפגוש אותך בצומתי עשייה והשפעה מרכזיים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker