פרישת באב"ד ואסף אילת – מסמרים בארון הקבורה של הרפורמה בחשמל

יו"ר רשות החשמל הודיע הבוקר על פרישתו לאחר שמנכ"ל האוצר עשה זאת אמש. השניים הם עמודי התווך ביישום הרפורמה המדשדשת

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אסף אילת
אסף אילתצילום: עופר וקנין

יו"ר רשות החשמל, אסף אילת, הודיע הבוקר על פרישתו מהתפקיד בתום ארבע שנות כהונה. פרישת אילת נעשית מוקדם מהצפוי, היות שכהונתו נקבעה לחמש שנים - והיא מגיעה יממה לאחר הודעת ידידו, מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, על פרישה מהתפקיד עם מינויו הצפוי של ישראל כ"ץ לשר האוצר.

באב"ד ואילת היו עמודי התווך בגיבוש הרפורמה השנויה במחלוקת במשק החשמל – זו שנתחמה בקול תרועה לפני שנתיים, אך מאז יישומה מדשדש. במסגרת הרפורמה חולצה חברת החשמל ממצוקתה הפיננסית ועובדיה המיותרים זכו לסלי פרישה נדיבים – בתמורה להעברת השליטה בסחר בחשמל לידי חברה ממשלתית חיצונית חדשה והפרטת חמש תחנות כוח.

בחלוף שנתיים, ולאחר העברת מיליארדי שקלים מכספי הציבור לקופת מונופול החשמל הממשלתי – העברת השליטה בסחר לא בוצעה, וחברת החשמל מכרה תחנת כוח אחת ישנה תמורת תחנה חדישה אחרת שהחלה בבנייתה.

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד
מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"דצילום: מוטי מילרוד

באב"ד ואילת נחשבו לכוחות הדומיננטיים בקידום הרפורמה – ועזיבתם כעת עשויה לעכב עוד יותר את יישום הרפורמה, ולהותיר את חברת החשמל מונופול עוצמתי יותר – לאחר שעיקר חובותיו כוסו בזכות מימון כפול של הכיס הציבורי.  

מרשות החשמל נמסר כי לבקשת שר האנרגיה, יובל שטייניץ, ימשיך אילת לכהן בתפקידו בתקופה הקרובה.

אילת, יוצא רשות ההגבלים העסקיים, היה ליו"ר הראשון של רשות החשמל בתצורתה החדשה. זאת, לאחר שהוכפפה למשרד האנרגיה ואיבדה את עצמאותה הסטטוטורית – "לקח" מהתנגדותה למתווה הגז.

אילת נחשב ליו"ר מקצועי ששידרג את הטיפול של הרגולטור בפן העסקי של שוק האנרגיה. בהודעת פרישתו מסר כי "בתום ארבע שנות כהונה אינטנסיביות ומשמעותיות, אני מסיים את תפקידי בתחושת סיפוק. אני מאמין בצורך בתחלופה בקרב הפקידות הבכירה בשירות המדינה, ועוזב רשות ומשק חשמל מבוססים ומוכנים לאתגרי העתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker