המשרד להגנת הסביבה מקדם שלושה מתקני השבת אנרגיה מפסולת במרכז הארץ

המשרד החל בקידום סטטוטורי של שלושה מתקנים בצומת מורשה, בחירייה ובאזור התעשייה הצפוני באשדוד ■ מתקני השבת האנרגיה מנצלים את הערך האנרגטי שבפסולת לצורך יצירת חשמל, ומהווים את החלופה הסביבתית, לצד מחזור, להטמנת פסולת

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פסולת באתר חירייה
חירייה. להאנגר ההטמנה לא מגיעים במהלך הסיור, אולי כדי לא לדכא את המבקרים על חוסר המוכנות הישראלית להתמודד עם פסולת עד הסוףצילום: תומר אפלבאום

המשרד להגנת הסביבה החל בקידום סטטוטורי של שלושה מתקני השבת אנרגיה מפסולת במרכז הארץ: בצומת מורשה, בחירייה, ובאזור התעשייה הצפוני באשדוד.

קידום המתקנים הוא חלק מהאסטרטגיה של המשרד לטיפול סביבתי בפסולת העירונית, שמטרתה צמצום היקף ההטמנה והמפגעים סביבתיים שהיא יוצרת, בהשקעה של 4 מיליארד שקל.

מליאת הוועדה לתשתיות לאומיות (הות"ל) הודיעה בדיון שנערך היום (שני) על כוונתה לקדם את שלוש התוכניות למתקני השבת אנרגיה מפסולת במרכז הארץ. תוכניות אלה מצטרפות אל תכניות נוספות למתקני השבת אנרגיה, שכבר מקודמות בוועדה.

מתקני השבת האנרגיה מנצלים את הערך האנרגטי שבפסולת לצורך יצירת חשמל, ומהווים את החלופה הסביבתית, לצד מחזור, להטמנת פסולת. על פי יעדי המשרד להגנת הסביבה, ב-2030 51% מהפסולת תמוחזר, 26% בלבד תועבר להטמנה ו-23% מהפסולת תטופל במתקנים להשבת פסולת לאנרגיה.

על פי נתוני המשרד, כדי להגיע ליעדים אלה, בהתאם לגידול האוכלוסייה והגידול הנלווה בפסולת, עד 2030 יידרשו שלושה-ארבעה מתקנים. עד 2040, לצד הקמת מתקני השבת האנרגיה נוספים, תופסק ההטמנה.

במתקנים ישולבו מערכות רב-שלביות מתקדמות לטיפול באוויר. תקני הפליטה יהיו מבוססים על הסטנדרטים האירופיים המתקדמים ביותר, והמתקנים יעמדו בחוק אוויר נקי.

קידום התוכנית התאפשר לאחר שבינואר 2018 אישרה המועצה הארצית לתכנון ובנייה את מסמך המדיניות שהכין המשרד להגנת הסביבה בנושא קידום מתקנים להשבת אנרגיה מפסולת עירונית (מתקנים תרמיים).

המשרד להגנת הסביבה בחן רשימה ארוכה של אתרים אפשריים, ובכוונתו לקדם תוכניות נוספות – בין אם על ידו ובין אם על ידי יזמים פרטיים. המכרזים יקודמו בשיטת PPP, במכרזים משותפים בוועדה הבין-משרדית, בשיתוף עם החשב הכללי במשרד האוצר.

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, גיא סמט, אמר בעקבות ההחלטה כי "שוק חדש של מתקני טיפול בפסולת מתקדמים, מחזור ויצירת אנרגיה יתפתח בישראל ויוביל לצמיחה ירוקה ולהשקעות סביבתיות בהיקף של מיליארדי שקלים, תוך שיפור איכות הסביבה. קידום התוכניות למתקני השבת אנרגיה במרכז הארץ הוא צעד חשוב בעמידה ביעדי המשרד לצמצום ההטמנה ולמניעת מפגעים סביבתיים. לצד מניעה במקור, המשרד להגנת הסביבה מוביל צעדים רבים להעלאת יעדי המחזור וההשבה באמצעות מיון והפרדת פסולת, הן בבתי התושבים והן במתקני מיון מתקדמים; פריסה והקמה של מתקני מחזור וטיפול; ורק הפסולת שאינה בת מחזור תטופל במתקנים להשבת אנרגיה מפסולת".

אבי גרובר, ראש עיריית רמת השרון, הופיע בפני הוועדה לתשתיות לאומיות בדיון על הכרזה על הכנת תוכנית ואישור הקפאת הוצאת היתרים ברביע הדרום מזרחי של רמת השרון לצורך איתור מקום למתקן לשריפת פסולת. גרובר ביקר בחריפות את אופן קבלת ההחלטות וההתעלמות המוחלטת מצורכי העיר ונוכחיים והעתידיים. לדברין, הדיון לא בחן חלופות, לא מהייחס ברצינות לכל עמדה שלא התיישרה עם המטרה שסומנה מראש כולל זו של משרד הבריאות הגופים הירוקים ועיריית רמת השרון.

לטענת גרובר, בנוסף לאלה לא יהיה ניתן לקיים את תוכניות הבנייה העתידיות ברמת השרון ללא מציאת חלופות תשתיתיות ההכרחיות של העיר כמו הרחבת בית העלמין, מט"ש רמת השרון ועוד.

גרובר אמר: "כל התהליך הוא פשוט חרפה. כל מה שהציגו בפנינו עד כה היה כדי לסמן וי ולא מתוך התייעצות אמיתית. רמת השרון עומדת בפני תהליך פיתוח מואץ עם שורה של תוכניות מאושרות והרביע הזה הוא העתודה האחרונה למתקני תשתית. לא יהיה ניתן לבנות ללא הרחבת בית העלמין, ללא הרחבת המט"ש, ללא מתקן לטיפול בפסולת בניין וללא מתקן לטיהור מים.

"אבל אף אחד לא סופר אותנו. גם היום כאשר היו אמורים לדבר על חלופות, בפועל כבר קבעו שלושה מיקומים (שהם החלופות היחידות) בלי סוג של בחירה. עלו בדיון שורה ארוכה של הערות ושאלות קשות שאין להן תשובה או התייחסות. נציגי משרד הבריאות לא עודכנו באילו טכנולוגיות יש כוונה להשתמש כך שאין להם אפשרות להתייחס למשמעויות של הטכנולוגיה שתיבחר והאם המיקומים הנבחנים מתאימים לטכנולוגיות עליהן מדובר. 

"בסוף מדובר במפגע שנמצא במרחק של כחצי קילומטר מבתים של תושבי רמת השרון. צמוד לבית העלמין. אני לא מעלה על דעתי מצב שאדם יעמוד בלוויה או אזכרה ומטרים ספורים ממעבר של עשרות משאיות זבל בתוך צחנה שלא מכבדת אף אחד. ולצד זה מתקן גז".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker