היתרונות של הקורונה: ירידה של 52% בהפרעות רעש ו-30% בזיהום אוויר

מדידת רעש שביצע המשרד להגנת הסביבה ביישובים הסמוכים לנמל התעופה בן גוריון, מעידה על ירידה חדה בשל הפחתת היקף פעילות המטוסים ■ בבדיקות איכות האוויר ברחבי ישראל נרשמה ירידה של 30% בריכוז החנקן הדו-חמצני, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד

מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוס נוחת בנתב"גצילום: מוטי מילרוד
מירב מורן

משבר הקורונה מביא גם קצת חדשות אופטימיות. בבדיקות של המשרד להגנת הסביבה נמצא כי בעקבות הפחתת היקף הפעילות בשדה התעופה בן גוריון, פחת באופן משמעותי הרעש ביישובים שבדרום גוש דן ובמזרחו. 

האגף לבדיקת רעש במשרד להגנת הסביבה מדד את נתוני הרעש מטיסות ורעש הרקע בתחנות לניטור רעש מטוסים סביב נתב"ג בתאריכים 17-15 במארס 2020. את הנתונים השוו עם ממצאי הרעש מתקופה זהה בשנה שעברה (בין 17 ל-19 במארס 2019). הנתונים נאספו בתחנות ניטור בערים אור-יהודה, חולון, ראשון לציון, ראש העין ובמושבים צפריה ומשמר השבעה.

בגלל הקורונה, נתב"ג התרוקן מנוסעיםצילום: גיל כהן מגן

ירידה דרסטית

ההשוואה נבחנה כנגד הפעילות התעופתית. ב-17 במארס 2019 יצאו מנתב"ג 241 המראות ונכנסו 216 נחיתות. לעומת זאת במארס 2020 היו 99 המראות ו-82 נחיתות. ההבדלים בממצאי הרעש הסתכמו בפער של 52% ברעש מתחבורה שמקורו בנמל התעופה. המשמעות היא שתושבי הערים והמושבים אלה חיים כעת בסביבה שקטה בהרבה. 

הבדיקות הראו ירידה דרסטית של עשרות אחוזים גם ברעש המטוסים וגם ברעשי הרקע. במדידת רעש המטוסים נרשמה ירידה ממוצעת של 43% בנקודות הניטור; במדידת רעש הרקע, שבה נקלט כל סוג רעש מלבד רעש מטוסים, הוצגה ירידה חדה אף יותר, של 52% בכמות הרעש בממוצע, בימים ובתחנות הניטור שנבדקו.

המדידה נעשתה בסולם רעש יממתי (LDN), המודד את כל אירועי רעש המטוסים המצטברים על פני היממה.

שוק מחנה יהודה, ריק בגלל הגבלות הקורונהצילום: אוהד צויגנברג

אוויר פחות מזוהם

ממצאי הפחתת הרעש מצטרפים לנתונים שפרסם המשרד להגנת הסביבה בשבוע שעבר, אשר סיכמו בדיקות השוואתיות של איכות האוויר. 

בבדיקות האוויר נרשמה ירידה של30% בריכוז החנקן הדו-חמצני, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. המשרד אמנם ציין כי לעת עתה לא ניתן לקבוע באופן חד-משמעי שהסיבה לירידה בריכוזי החנקן הדו-חמצני היא רק ההפחתה בפליטות של מזהמי האוויר מתחבורה, וכי ייתכן ששינוי בתנאי מזג האוויר תרם לה. עם זאת צוין בהודעת המשרד כי "ההפחתה עקבית וברורה, חדה וניכרת, והתרחשה בכל תחנות הניטור שנבדקו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker