חניה חינם למכוניות חשמליות בכפר סבא: מהפכה ירוקה או "Green Wash"?

עיריית כפר סבא תפטור מדמי חניה את כלי הרכב החשמליים לאחר שלפני שלוש שנים פטרה בעלי מכוניות היברידיות ■ חברת מועצה: "הטבה לעשירים. פקחי החניה העירוניים יתקשו להבחין אם זו מכונית חשמלית. העיריה צריכה להשקיע בתחבורה ציבורית יעילה"

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עומסי תנועה, כביש 4, כפר סבא ,הוד השרון
עומסי תנועה בכניסה לכפר סבאצילום: תומר אפלבאום

עיריית כפר סבא לא תגבה דמי חניה מרכב חשמלי - כך החליטה מועצת העיר בשבוע שעבר. הנהלת העירייה שהביאה את הצעת ההחלטה נימקה ההצעה ברצון לעודד תחבורה ירוקה ובעובדה שממילא לא מדובר בהפסד הכנסות גדול לעיר. עם זאת, לא הוצגו לחברי המועצה נתונים על הפסד ההכנסות הצפוי כתוצאה מהמהלך. לפני שלוש שנים החליטה העיר לפטור מדמי חניה בעלי מכוניות היברידיות משיקולים דומים.

המדינה צימצמה בינואר השנה את ההטבות לכלי רכב חשמליים, שכניסתם לישראל  נמוכה יחסית למדינות אירופה המערבית, ומסתכמת בכ-1% מכירות הרכב החדש. הסיבה לשיעור החדירה הנמוך אינה רק המחיר הגבוה ומלאי הדגמים הדל. דיירי בתים משותפים המבקשים להתקין עמדת טעינה בחניית הבניין נזקקים להסכמות ועד הבניין. למרות ההכרזות על תמיכה ב"תכנון ירוק" נמנע משרד השיכון לחייב יזמים להתקין עמדות טעינה או תשתית לעמדות טעינה כחלק מהמערכות התקניות בבניין חדש. 

בנוסף הודיעה כפר סבא על רכישת 14 מכוניות חשמליות שיחליפו את כלי הרכב שבהם נוסעים עובדי החברה הכלכלית לעיר. העירייה הודיעה על כוונתה להחליף גם את יתר כלי הרכב שבשימוש העיריה במכוניות חשמליות. כפר סבא היתה בין הערים הראשונות להתקין עמדות חניה לרכב חשמלי במרחב הציבורי.

עמדת הטענה לרכב חשמלי
עמדת הטענה לרכב חשמליצילום: ראובן כהן / דוברות

בין המתנגדים לתכנית ההטבות לבעלי הרכב החשמלי היתה חברת המועצה הדר לביא, שטענה כי מדובר בהטבה לעשירים ואין כל הבטחה שהיא תהווה תמרוץ למעבר לתחבורה בלתי מזהמת . "מדובר במהלך יח"צני בעל ניחוח חזק של Green Wash ( כינוי שמתאר מתן תדמית ציבורית חיובית להתנהלות הנתפסת כבלתי סביבתית)", אמרה לביא. היא העריכה שפקחי החניה העירוניים יתקשו להבחין בין רכב חשמלי לרכב אחר והציע שהעיריה תשקיע בפתרונות אחרים כמו שבילי הליכה ברגל ותחבורה ציבורית יעילה. 

כפר סבא סמוכה למספר מוקדי זיהום ובראשם כביש מס 4. עם זאת מנסה העיריה להיות חלוצה בתחום תקנות השמירה על איכות הסביבה. בין היתר נאסר לאחרונה על תושבי העיר להפעיל תנורי הסקה המשתמשים בעצים (קמינים) בניסיון לצמצם ככל האפשר את זיהום האוויר בעיר.  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker