כתב אישום נגד אמישראגז ועובד בפזגז: הסכימו על חלוקת השוק בבאר שבע

רשות התחרות הגישה לביהמ"ש כתב אישום נגד אמישראגז, בכירים בה ועובד בפזגז ■ הסיבה: הסדר לחלוקת אספקת גז הבישול בבאר שבע ■ ההסדר התגבש עקב פעילות תחרותית מוגברת מצד כלבוגז

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בלוני גז ביתי
בלוני גז ביתיצילום: מוטי קמחי
אפרת נוימן

רשות התחרות הגישה אתמול לביהמ"ש המחוזי מרכז כתב אישום נגד נאשמים שהיו צדדים להסדר שבו הוסכם, בין היתר, כי אמישראגז לא תתחרה בפזגז על לקוחות ביתיים בבאר שבע. כתב האישום הוגש נגד חברת אמישראגז, סמנכ"ל השיווק וסוכן מכירות בחברה וכן נגד מנהל רכישה ושימור לקוחות בחברת פזגז.

לפי כתב האישום — שעליו חתומים עורכי הדין אור בלקין, אוסנת שלזינגר ואסף מוזס המייצגים את רשות התחרות — החברות הגיעו להסדר לחלוקת שוק בתחום אספקת גפ"מ (גז בישול) ללקוחות ביתיים בבאר שבע.

ההסדר התגבש נוכח פעילות תחרותית מוגברת שבה נקטה חברת כלבוגז, שבמחצית השנייה של 2016 פנתה ללקוחות ביתיים של אמישראגז ופזגז בבאר שבע. החברה הציעה מחירים נמוכים מאלה שהם מקבלים מאמישראגז ופזגז, במטרה להעביר אליה את הלקוחות. על רקע התחרות הגוברת, נטען כי הנאשמים העבירו מידע אחד לשני לגבי פעולותיה התחרותיות של כלבוגז, ועל המהלכים שאותם הם מתכוננים לנקוט כנגד כלבוגז. במסגרת זו הגיעו גם להסדר אי־תחרות ביניהם ביחס ללקוחות הקיימים של החברות בבאר שבע.

משאית להובלת בלוני גז
משאית להובלת בלוני גזצילום: תומר נויברג

לפי כתב האישום, המידע שהועבר בין הנאשמים כלל, בין היתר, כתובות של לקוחות שהסכימו לעבור לכלבוגז; פרטים על לקוחות אלה, לרבות תאריך המעבר העתידי לכלבוגז; הודעות המעבר שנשלחו על ידי כלבוגז לספק הגז היוצא; כתובת של לקוחות אליהם פנתה כלבוגז בהצעת מחיר לאספקת גפ"מ; וכן מידע על מבצעים עתידיים של החברה ופעילותה בבאר שבע באופן שוטף. בכתב האישום נכתב כי ההסדר המתואר נעשה בנסיבות מחמירות, נוכח חיוניות המוצר.

מרבית תושבי ישראל עושים שימוש בגפ"מ לצורכי בישול והסקה. היקף השוק מוערך ב–2 מיליארד שקל בשנה — שמתוכם 800 מיליון שקל מגיעים מהמגזר הביתי. לפי הערכות משרד האוצר בעבר, העלות העודפת כיום על צרכני הגז הביתי מסתכמת בגביית יתר של כ–400 מיליון שקל בשנה. הסיבה לכך נעוצה בשליטת שלוש ספקיות גדולות ב–75% מהשוק, ובחסמי תחרות קשים, שכבר הביאו לפרשת קרטל אחרת (ולהרשעות) לפני כ-15 שנה.

מחברת אמישראגז נמסר: "כתב האישום טרם הומצא כדין לאמישראגז. לאחר המצאתו הוא יילמד ונגיב עליו בהתאם בצינורות המקובלים. החברה דוחה מכל וכל את הטענות נגדה, ממשיכה להיות בטוחה שלא נפל דופי בפעולותיה ומשוכנעת שגם בית המשפט ישתכנע בצדקת טענותיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker