אנלייט חתמה על הסכם כוונות למימון הפרויקט הגדול בתולדותיה בספרד

ההסכם, שנחתם עם שני בנקים מובילים, מאפשר לאנלייט למכור את כל החשמל שתייצר בשוק החופשי, כך שהיא לא תידרש לחתום על הסכם למכירת חשמל לטווח ארוך או להיכנס להסכם גידור אחר כתנאי לקבלת המימון

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט של חברת אנלייט בקרואטיהצילום: אנלייט
יורם גביזון

חברת האנרגיה המתחדשת אנלייט חתמה על הסכם כוונות עם שניים מהבנקים הגדולים בספרד למימון פרויקט אנרגיית הרוח Gecama בספרד, שהספקו 300 מגה־ואט. פרויקט Gecama, שנמצא במחוז קסטייה לה מנצ'ה, יכלול הקמת 80 טורבינות, יספק חשמל נקי ל-95 אלף בתי אב ויחסוך 650 אלף טונות של פליטות פחמן דו־חמצני. הפעלתו המסחרית צפויה להתחיל ב-2022, וההכנסות ממנו צפויות להיות 60-40 מיליון יורו.

אנלייט, שמנוהלת על ידי גלעד יעבץ, חתמה על הסכם עם הבנקים Banco de Sabadell, ו-Bankia. לפי ההסכם, יעמידו שני הבנקים לחברת הפרויקט חוב בכיר במתכונת של מימון פרויקטלי, ללא זכות חזרה ללווה, בהיקף של 50%-40% מעלות ההקמה הכוללת של הפרויקט, שמוערכת ב-330-310 מיליון יורו. ההלוואה תיפרש לתקופת ההקמה של הפרויקט ועל פני 17-14 שנים נוספות מתחילת ההפעלה המסחרית.

נוסף על החוב הבכיר יעמידו הבנקים מסגרת אשראי ייעודית מתחדשת של עד 7.5 מיליון יורו לטובת תשלום חוב חצי שנתי, ומסגרת נוספת לתשלום מע"מ עד 25 מיליון יורו בתקופת ההקמה. יתרת ההון לפרויקט תועמד על ידי אנלייט ושותפים פוטנציאליים, בכפוף להשלמת עסקת ההשקעה עמם. אנלייט מתייחסת למו"מ עם חברת נובאסק שמוחזקת על ידי אור אלוביץ', לשעבר יו"ר אנלייט, שעל פיו נובאסק תשקיע בפרויקט 80-75 מיליון יורו ותחזיק ב-55% ממנוף בעוד אנלייט תחזיק ב-45% מהפרויקט. ההסכם עם שני הבנקים מאפשר לאנלייט למכור את כל החשמל שתייצר בשוק החופשי ולא תידרש לחתום על הסכם למכירת חשמל לטווח ארוך (PPA) או להיכנס להסכם גידור אחר כתנאי לקבלת המימון.

אנלייט תגדיל את חלקה בהשקעת ההון המתוכננת בפרויקט ומתכוונת להעמיד 75 מיליון יורו לפחות, כחלק מאסטרטגיה של הגדלת ההון העצמי המושקע בפרויקטים בתמורה לגמישות רבה יותר בבחירת תמהיל החוזים למכירת החשמל שתייצר. הגמישות תאפשר לה להימנע ממתן הנחות משמעותיות בחוזי מכירה ארוכי טווח לגופים פיננסיים.

גלעד יעבץ, מנכ"ל אנלייטצילום: אנלייט

בשוק החשמל הספרדי, שנחשב לאחד המפותחים בעולם, אין סובסידיה לאנרגיה מתחדשת. היא נמכרת על פי חוזי מכירה ארוכי טווח לגופים פיננסיים, או במכרז שמתקיים במרווחים של חצי שעה על פני כל שעות היממה.

הגופים הפיננסיים, שהתחייבו בשנים האחרונות לרכוש אחוזים מייצור החשמל של חברות אנרגיה מתחדשת לטווחים של 12-10 שנים, דרשו הנחה של 30%-40% ממחירי השוק. אנלייט הגיעה למסקנה שאם תגדיל את ההון העצמי תוכל לקבל מהבנקים מימון — בלי שתתחייב לקבע את מחיר החשמל שתמכור בחוזים ארוכי טווח עם גופים פיננסיים, שבהם תידרש לתת הנחות של עשרות אחוזים. Gecama הוא הפרויקט הגדול ביותר של אנלייט עד כה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker