שר החוץ האיטלקי: ספק בנוגע לכדאיות הכלכלית של צינור הגז מישראל

לואיג'י די מאיו הזהיר בשיחה עם סוכנות הידיעות אנדולו כי "עלויות ההקמה של הצינור יהפכו אותו ללא תחרותי מול החלופות" ■ הפרויקט נמצא בבדיקת היתכנות כלכלית, במימון חלקי של האיחוד האירופי

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר חמשת הכוכבים, לואיג'י די מאיו
יו"ר חמשת הכוכבים, לואיג'י די מאיוצילום: Andrew Medichini/אי־פי

שר החוץ האיטלקי, לואיג'י די מאיו, מטיל ספק בכדאיותו הכלכלית של צינור הגז איסט-מד שמיועד להעביר גז טבעי ממזרח אגן הים התיכון, בכלל זה ממאגר לווייתן, לאירופה. די מאיו אמר אתמול (שבת) לסוכנות הידיעות אנדולו כי "עלויות ההקמה של הצינור, שהוצע על ידי יוון, יהפכו אותו ללא תחרותי מול החלופות. לכן ברור שהוא לא יהווה אופציה בטווח הבינוני והארוך בהשוואה לפרויקטים אחרים".

כאשר נשאל די מאיו מדוע לא השתתף בטקס החתימה על הקמת הפרויקט שנערך בתחילת ינואר ביוון, ענה כי הפרויקט צריך להוכיח את הכדאיות הכלכלית שלו. "אני מאמין שהפרויקט יכול למלא תפקיד חיובי בגיוון מקורות האנרגיה של אירופה, אבל הוא צריך להוכיח שיש לו את היכולת למשוך את ההון הנדרש". המשמעות של אי השתתפותו של די מאיו בטקס היא שאיטליה לא תהיה חלק מהפרויקט, נכון לעכשיו.

איטליה היתה אחת המייסדות של הפרויקט, לצד ישראל, יוון וקפריסין. ההתחזקות של ארגונים ירוקים במדינה הובילו לכך שבאיטליה אותתו באחרונה על נסיגה מההסכם. הארגונים מתנגדים לנקודת הנחיתה המתוכננת של הצינור על אדמת איטליה ומעדיפים שהוא יחובר לצנרת הולכת גז שכבר קיימת.

אסדת קידוח לווייתןצילום: אלבטרוס

הפרויקט נמצא בבדיקת היתכנות כלכלית, במימון חלקי של האיחוד האירופי. על פי הערכות במשק הגז, לאור מחירי הגז הנמוכים באירופה, כולל מחירי החוזים העתידיים, הסיכוי שיהיה כדאי כלכלית הוא נמוך ביותר. אלא אם הקמתו תמומן על ידי גופים ציבוריים ולא פרטיים. צינור הגז המתוכנן יהיה באורך של כ-1,900 קילומטר ועלות הקמתו המשוערת מסתכמת בשבעה מיליארד דולר. הנחתו על קרקעית הים נחשבת מבצע הנדסי מורכב.

העיסוק בתוכנית להקמת הצינור מחזק בינתיים את היחסים בין מדינות האזור ומסייע לביסוס מעמדה של ישראל. בתחילת החודש הזמין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את מצרים להצטרף לפרויקט במטרה לחזק את היחסים איתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker