צמצום תאגידי המים: מודיעין תקלוט את רמלה, סביון וכפר שמריהו מסרבות להתאגד

מועצת רשות המים אישרה את צמצום תאגידי המים מ-56 ל-29 ופירסמה את ההחלטה לשימוע, בתקווה שרשויות מקומיות ישתפו פעולה ■ על הפרק מונחות הכנסות במאות מליוני שקלים, שהעברתן לרשויות עלולה להיעצר

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברז
ברזצילום: ניר כפרי

מועצת רשות המים אישרה הבוקר (חמישי), את מפת השיוך החדשה של תאגידי המים, הכוללת צמצום באמצעות של מספר התאגידים הקיימים מ-56 ל-29 באמצעות מיזוגים לחברות אזוריות. המטרה היא להכניס רשויות חלשות למסגרת עם רשויות חזקות, שיוכלו לממן תשתיות מים ביישובים חלשים ולשפר את מנגנון הגבייה בהם.

המפה החדשה כוללת גם רשימה של 24 רשויות שטרם אוגדו לתוך החברות האזוריות. חלק מהתאגידים, כמו סביון וכפר שמריהו, מסרבות להתמזג. רשויות רבות אינן מעוניינות לחלוק את ההכנסות עם יישובים חלשים מהן.

על פי המפה החדשה, בין השאר, תאגיד המים של מודיעין-מכבים-רעות יאוחד עם זה של רמלה; תאגיד קרית אונו יהוד יאוחד עם אור יהודה ובית דגן; גדרה, בני עי"ש וקרית מלאכי יצורפו לאשדוד, בית שמש, יבנה וגן יבנה; בת ים וחולון יאוחדו; ולקרית שמונה, קצרין ומטולה יצורפו בין השאר צפת, בית ג'אן, ראמה וחצור הגלילית.

מודיעין-מכבים-רעותצילום: עופר וקנין

החלטת מועצת רשות המים פורסמה לשימוע ציבורי, וברשות מקווים שהפעם תהיה היענות מצד הרשויות המקומיות. עם זאת, בשלטון המקומי כבר הבהירו כי לאחר הבחירות הקרובות, הם ייאבקו בהחלטת הממשלה לצמצום תאגידי המים עם. כפי שנחשף ב-TheMarker, העיריות חלבו מתאגידי המים מאות מליוני שקלים. מרכז השלטון המקומי, המייצג את העיריות והרשויות המקומיות, מוביל את ההתנגדות למיזוג.

חיסכון ענק לציבור

הקמת התאגידים ב-2010 על ידי רשות המים צימצמה את 200 מחלקות המים ברשויות המקומיות ל- 56 תאגידים בלבד, והכסף של מאות התפקידים שצומצמו נחסך לצרכן הביתי.

התאגידים החדשים הזרימו את הכסף שגבו לטובת קידום ושיפור תשתיות המים והביוב העירוניים, ומנעו פגיעה בציבור בשל הזנחת התשתיות, כפי שקרה בעבר. עם זאת, נשמעה גם ביקורת על המהלך, שכן עצם עצם הקמתם, הפעלתם וותשלום השכר לעובדיהם - העלו את ההוצאות שמתגלגלות לתעריף המים.

הטיפול של התאגידים בתשתיות הביוב הביא גם לירידה דרסטית בגלישת מים מזוהמים לנחלים ולמי התהום. כבר בשנתיים הראשונות לפעילות התאגידים, הגלישה הצטמצמה לשליש מהכמות שהיתה נפוצה לפני הקמתם, ומאז היא רק ממשיכה לרדת. בנוסף, נמנע בזבוז אדיר של דליפות ונזילות מים בזכות שדרוג התשתיות, שמשמעותו חיסכון ענק בכסף לציבור. פחת המים ירד בכ-10%, כאשר כל אחוז הוא שווה ערך לכמות המיוצרת במתקן התפלה אחד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker