"רוצים שלא נדע כמה הם מזהמים": מפגינים חסמו את פינוי תחנת ניטור האוויר בנחשולים

המפגינים דורשים מהמועצה האזורית לא לפנות את התחנה לאתר אחר כפי שתוכנן, אלא להשאירה שם כיוון שנמדדו בה שיעורי זיהום גבוהים ■ איגוד ערים: "הפנייה מעידה על אמון התושבים, נבחן את ההחלטה בשנית"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים נגד אסדת הגז לווייתן
מפגינים נגד אסדת הגז לווייתןצילום: אוהד צויגנברג

קבוצת תושבים מאזור "עוטף לווייתן" חסמה היום (א') את הכביש באזור קיבוץ נחשולים, בניסיון למנוע את העברת תחנת הניטור הניידת של איגוד ערים מנחשולים לאתר אחר. לטענתם, תחנה זו קלטה זיהומים ברמה גבוהה יותר מתחנות ניטור אחרות, ויש להשאירה במקומה. לדבריהם, בעקבות החסימה הודיע איגוד ערים על דחיית העתקת התחנה בשבוע.

"הם רוצים שלא נדע כמה הם מזהמים", אמר אחד התושבים מהתארגנות 'עד כאן', שחסמו את מהלך הפינוי. התושבים מסרו ל-TheMarker כי נודע להם במפתיע שניר סהר, מנכ"ל איגוד ערים שרון-כרמל, החליט "משיקולים מקצועיים" להעביר את התחנה של נחשולים לאתר חגית ליד צומת אליקים, שבו מאוחסנים מכלי הקונדנסט.

לדבריהם, להחלטה עשויות להיות השלכות כבדות משקל משום שהתחנה בנחשולים היא היחידה שמדדה נתונים כגון רמת בנזן ונתוני רוח בטרם הפעלת האסדה, והיא יכולה לשמש כמדד השוואתי לזיהום נוכחי ועתידי. בנוסף, תחנה זו קרובה לחוף ועד כה אכן הראו המדידות שערכה עלייה בערכי הבנזן מרגע הפעלת האסדה. הערכים שנרשמו בה היו גבוהים עד פי שלושה מאלה שנרשמו בכל תחנת ניטור אחרת באזור. התושבים דורשים תחנה נוספת בחגית, לא על חשבון התחנה בנחשולים – שהיא הקו הראשון לאסדה.

לאזור הגיעו כוחות משטרה, והתושבים פנו למישור המשפטי להוצאת צו מניעה להעברתה. אחד התושבים אמר: "לא ייאמן כיצד איגוד ערים שאמור לשמור עלינו, דואג לאינטרסים הצרים של נובל אנרג'י. אתמול הצנרת החשופה של נובל, והיום זה קורה. לא ניתן שזה יקרה. אנחנו דורשים מאסיף איזק, ראש מועצת חוף כרמל, להתנגד להתנהלות הזו ולהשאיר את התחנה על כנה".

מאיגוד ערים נמסר בתגובה כי "לאחר סיום הרצת אסדת לווייתן ובכלל זה הליך הנישוב, הפסיק אמש (שבת) האיגוד את הפעלת תחנת הניטור בנחשולים. תחנה זו תוצב בשוך הסערה בשטח קליטת הקונדנסט באתר חגית, כדי לנטר את איכות האויר בזמן שינוע הקונדנסט במשאיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker