מאגר לווייתן צפוי להיכנס לפעולה מלאה מחר; שיא הפליטות יהיה בצהריים

שתיים מהבארות של המאגר כבר נכנסו לפעולה בשבוע שעבר והחלו להזרים גז למשק ולירדן ■ על רקע פרישתם של שני רגולטורים בכירים במשק הגז, לא נותרו נציגי ציבור במועצת הגז

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת לוויתן
אסדת לווייתןצילום: JACK GUEZ / AFP

הנישוב השני של מאגר לווייתן צפוי להתחיל הלילה (ראשון) ולהגיע לשיא של פליטת חלקיקים מזהמים מחר (שני) בצהריים. לאחר מכן, בשעות אחר הצהריים צפוי לזרום גז נקי בצינורות משתי הבארות האחרונות שלו, ובכך ייכנס המאגר לפעילות מלאה. כל זאת, אם לא יחול שינוי של הרגע האחרון.

שתיים מהבארות של לווייתן כבר נכנסו לפעולה בשבוע שעבר והחלו להזרים גז למשק ולירדן. ההזרמה למצרים תתחיל ככל הנראה בשבוע הבא. זהו אירוע דרמטי למשק האנרגיה, שייהנה מעתה מגיבוי מקורות גז ומעתודות ענק מעבר לצרכיו.

הזיהום שנפלט לאוויר בנישוב הראשון היה נמוך מהצפוי. בעמותת שומרי הבית טענו כי הזיהום האמיתי היה כיומיים לאחר מכן, אבל לא הגיע לחוף בשל רוח מזרחית ולא דווח עליו כלל. במשרד האנרגיה הבהירו כי לא נרשמה עלייה מסוכנת בזיהום, וגם מחר לא צפויה עלייה ניכרת בשל הנישוב. לכן, מסבירים במשרד,  אין סיבה לפינוי תושבים מבתיהם, כפי שעשו תושבים על דעת עצמם בנישוב הראשון.

הפגנה נגד פעילות אסדת לווייתן מול קרית הממשלה בתל אביב צילום: עופר וקנין

היום נערך דיון משפטי בסוגיית אמינות הנתונים שפורסמו לגבי הפליטות הצפויות מהמאגר, ואם ראוי להפקיד חלק מהניטור בידי נובל אנרג'י המזהמת. עם זאת, בנוסף לתחנות הניטור של נובל, מפעילים המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים תחנות ניטור משלהם. כל נתוני הפליטות מתפרסמים יחד באתר המשרד להגנת הסביבה.

משק גז בניהול חסר 

הדרמה במשק הגז מתרחשת על רקע פרישתם של שני רגולטורים בכירים במשק הגז. כעת לא נותרו נציגי ציבור במועצת הגז, מה שמותיר מרחב פעולה ניכר לקומץ מקבלי החלטות וייתכן שגם ללחצים פוליטיים בהיעדר פיקוח ציבורי.

באחרונה סיים את תפקידו מנהל רשות הגז הטבעי אלכסנדר (סשה) ורשבסקי, ושר האנרגיה יובל שטייניץ מינה ממלא מקום מחוץ למשרד, משה גראזי, ששימש גם ממלא מקום מנהל רשות המים עד שנבחר המנהל הנוכחי. על רקע המינוי החיצוני הודיע גם קונסטנטין (קוסטה) בלוז, סגן לתכנון כלכלי ואסטרטגי של ורשבסקי, על סיום עבודתו. הרשות אחראית בין השאר על בחינת התנהלות בעלי רישיונות ומייעצת לשר בנושא הגז הטבעי. 

גם מועצת רשות הגז, שמייעצת לשר האנרגיה ולמנהל רשות הגז הטבעי, פועלת בהרכב חסר מתחילת השנה וללא נציגי ציבור. לובי 99 פנה בסוף השבוע במכתב לשטייניץ ולשר האוצר משה כחלון ובו דרש להפסיק לאלתר את פעילות מועצת רשות הגז עד למינוי שני נציגי ציבור. במיוחד דרשו להימנע מקבלת החלטות ביחס ללחצים על נתג''ז (נתיבי הגז הטבעי לישראל) לקדם הנחת צינור יצוא נוסף למצרים במימון ממשלתי של 325 מליון שקל, שמהווים מחצית מעלותו, בניגוד להחלטת מועצת רשות הגז מ-2014 שלפיה צינורות לייצוא ימומנו על ידי היצואן.  

עוד ציין לובי 99 בפנייה כי גם החלטה שהתקבלה בפברואר במועצת הגז בעניין התעריף שישלם מונופול הגז לנתג''ז התקבלה כנראה בחוסר סמכות, ללא השתתפות נציגי ציבור.

בתשובה לשאלה מדוע המועצה פועלת ללא נציג ציבור נמסר ממשרד האנרגיה כי "בקשת מינוי נציג הציבור הוגשה בינואר 2019, אך נדחתה על ידי רשות החברות מכיוון שמדובר היה בתקופת בחירות. בנוסף הדגישו ברשות החברות כי מינוי נציג אינו נחוץ להבטחת פעילותה התקינה של המועצה, וכי המועצה יכולה להמשיך את פעילותה גם ללא קידום המינוי המבוקש, כל עוד המיניין החוקי בישיבות המועצה יהיה רוב חבריה ובהם היו''ר, וכך היה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker