אחרי פרישת איטליה: נתניהו הזמין את מצרים להצטרף לפרויקט צינור הגז לאירופה

צינור הגז איסט-מד המתוכנן יהיה באורך של כ-1,900 קילומטר ועלות הקמתו המשוערת היא כ-7 מיליארד דולר ■ לישראל יש עניין לחזק את השלטון הנוכחי בקהיר ואת היחסים האסטרטגיים בין המדינות - ולמצרים יש עניין להפוך למרכז אזורי של גז טבעי

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה נתניהו והשר שטייניץ
ראש הממשלה נתניהו והשר שטייניץצילום: אמיל סלמן

ראש הממשלה בנימין נתניהו הזמין היום את מצרים להצטרף לפרויקט צינור הגז בין מזרח הים התיכון לאירופה. המגעים להקמת הצינור התנהלו בין ישראל לקפריסין ויוון - שאף חתמו עליו היום (ה'). שותפה נוספת, איטליה, פרשה לפי שעה מהפרויקט. ההסכם נחתם היום מחדש כמהלך נגדי לטורקיה, שבאחרונה קבעה באופן חד-צדדי את גבולותיה הימיים.

"אנחנו מזמינים כל מדינה נוספת שרוצה להצטרף", אמר נתניהו בטקס החתימה מחדש על הסכם צינור הגז. "איטליה תצטרף, אבל גם מצרים, וכל מדינה אחרת שמעוניינת להצטרף לזה. זה יחזק מאוד את הברית", הוסיף.

לישראל יש עניין לחזק את השלטון הנוכחי בקהיר ואת היחסים האסטרטגיים בין המדינות - ולמצרים יש עניין להפוך למרכז אזורי של גז טבעי. עם זאת, השלטון במצרים ידע תהפוכות בעשור האחרון ואם תתחולל הפיכה נוספת, עלולה ההצטרפות המצרית כחברה מלאה בפרויקט להפוך לבעייתית עבור ישראל.

בטקס החתימה על אישרור ההסכם השתתפו נתניהו, ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטקיס ונשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס. השלושה נועדו באתונה במסגרת מפגש הפסגה הטרילטרלי שהתקיים בפעם השביעית. במסגרתו חתמו המדינות על הסכם צינור הגז East-Med, שיעבור מישראל לאירופה דרך קפריסין ויוון. על ההסכם חתמו שר האנרגיה, יובל שטייניץ; שר האנרגיה ואיכות הסביבה של יוון, קונסטנטינוס חג'ידאקיס; ושר האנרגיה של קפריסין, יורגוס לקוטריפיס. ההסכם מעגן את המחויבות של שלוש המדינות להקמת הפרויקט.

צינור הגז המתוכנן יהיה באורך של כ-1,900 קילומטר ועלות הקמתו המשוערת מסתכמת בכ-7 מיליארד דולר. הפרויקט נמצא בשלב בדיקת היתכנות כלכלית וכלל לא בטוח שיתממש, אולם העיסוק בו לפחות מוציא את ישראל מהבידוד האזורי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker