בקרוב גם בארה"ב: הטענת רכב חשמלי ב-20 דקות

חברת צ'קראטק, המפתחת טכנולוגיה לקיצור משך טעינת רכב חשמלי גם ללא שדרוג רשת החשמל, מפתחת כעת עם חברת Blink charging האמריקאית פתרון נוסף לטעינה המותאמת לרשת החשמל בארה"ב

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מקימי חברת צ'קראטקצילום: דודו בכר
אורה קורן

חברת צ'קראטק הישראלית פיתחה טכנולוגיה לטעינה אולטרה מהירה של רכבים חשמליים - ללא צורך בשידרוג רשת החשמל תוך אגירת אנרגיה בשיטה מכנית. באחרונה זכתה במימון קרן בירד אנרגיה הישראלית-אמריקאית לקידום שיתוף פעולה עם חברת Blink charging האמריקאית בפיתוח והדגמה של הטענה מהירה באמצעות מערכת אחסון אנרגיה המותאמת לתנאי השוק בארה"ב.

אחד החסמים לכניסת רכב חשמלי לשווקים הוא הצורך בשדרוג ניכר של רשת החשמל המקומית (גריד), כך שתאפשר הזרמה גדולה יותר מהביקוש הנוכחי להטענת כלי הרכב. הטכנולוגיה של צ'קראטק יודעת להפעיל את מערך ההטענה גם במצב של זרימת חשמל חלשה. היא יכולה לאגור ולאחסן את האנרגיה בשעות של הזרמת חשמל, גם אם איטית, ולשחרר אותה במהירות ללא קשר לרמת האנרגיה ברשת המקומית.

השיטה מתבססת על טכנולוגיה שבמרכזה גלגלי תנופה, מעין סביבון המסוגל לאגור חשמל מהרשת בצורת אנרגיה קינטית. בכל תחנת טעינה של צ'קראטק, יש מספר סביבונים אשר נטענים בצורה אטית מהרשת על ידי מנוע חשמלי. כשיש צורך, המנוע הופך לגנרטור ומספק חשמל בהספק גבוה ובזרם חזק למכונית החשמלית הנטענת.

אבטיפוס של תחנת טעינה של צ'קראטק במשרדי החברה בלודצילום: דודו בכר

הטכנולוגיה מאפשרת לקצר את זמן הטעינה מ-5 שעות ל-20 דקות בלבד, זאת בהשוואה לפתרונות אחרים המציעים זמן טעינה של מספר שעות (12-4 שעות). ניתן לשלב אותה בכל עמדת טעינה. לפתרון ההטענה של צ'קראטק מעל 100,000 מחזורי טעינה והמערכות בהן הוא מותקן צפויות לשרוד במשך 20 שנות שימוש רציף. המחיר למחזור טעינה של צ'קראטק הוא 2 סנט ואילו המחיר למחזור טעינה בסוללת ליתיום הוא 15 סנט.

לחברת Blink charging האמריקאית מעל ל-15 אלף תחנות טעינה ברחבי ארה"ב ומעל ל-150 אלף משתמשים רשומים. בפרויקט בארה"ב המערכת תספק הספק של 150 קילו וואט ב-15 דקות.

בארה"ב שטחים רחבים מרוחקים מרשת החשמל, ולכן לא ניתן לנסוע ברכבים חשמליים למרחקים ארוכים. הפרויקט יוקם בחוף המערבי, שם בעיית המרחקים מחמירה ושיעור החדירה של רכבים חשמליים לשוק הוא גבוה.

טעינת מכונית חשמלית של רנוצילום: אלון רון

מצ'קראטק נמסר כי לחברה שלושה פרויקטים באירופה בשלב ראשוני ובכל פרויקט ישנה תחנת טעינה אחת עם 3-2 עמדות טעינה. בשדה התעופה הבינלאומי בוינה, הוקמה עמדה בשיתוף פעולה עם Wien Energie, אחת מספקיות האנרגיה הגדולות באוסטריה - עם יותר מ-2 מיליון לקוחות.

באיטליה מתבצע ניסוי פיילוט עם ענקית האנרגיה הבינלאומית Enel X. הפרויקט ממוקם צפונית לרומא. בפראג, הפרויקט מתקיים בשיתוף פעולה עם חברת SKODA העולמית בגני התערוכה של פראג

בישראל צ'קראטק בקשר עם מספר גורמים, ביניהם משרד האנרגיה, חברות דלק שמתכננות את המעבר לחשמלי ורשת טעינה ישראלית שפורסת מטענים מהירים בישראל. השוק בישראל עדיין לא בשל כמו באירופה ובארה"ב, אולם החברה בקשר עם התעשייה המקומית ובחיפושים אחר פרויקט ראשון בישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker