נישוב נוסף ביום שני הקרוב: נובל אנרג'י קיבלה אישור מהמשרד להגנת הסביבה

נובל הודיעה על נישוב נוסף בשבוע הבא - שבסיומו תוכל להתחיל ביצוא גז למצרים ■ אנשי שומרי הבית טענו אתמול כי נראה זיהום חריג מעל האסדה, אבל המשרד להגנת הסביבה מרגיע: לא נצפתה עלייה בתחנות הניטור

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תצפית על אסדת לווייתן מחוף בקיסריה, בשבוע שעבר. את מה שלא השיגו התושבים השיגה להם הביורוקרטיה
צופים על אסדת לוייתן מחוף קיסריהצילום: JACK GUEZ / AFP

המשרד להגנת הסביבה הודיע היום (ה') כי אישר לנובל אנרג'י, המפעילה את אסדת מאגר הגז הטבעי לווייתן, לקיים את הנישוב הנוסף ביום שני הקרוב, 6 בינואר 2020, בשעות הבוקר. בנישוב יוזרם גז מהבאר השנייה של החברה שידחוק את החנקן בצינור התת-ימי, ויוביל ליציאת החנקן מעל האסדה. לאחר מכן ייפלטו אדי חנקן וגז. בשלב האחרון, יזרום בצינור גז טבעי למערכת ההולכה בישראל.

ההזרמה תאפשר להתחיל את יצוא הגז למצרים. עד כה הוזרם הגז מהבאר הראשונה שנפתחה השבוע ללקוחות בישראל ולירדן. בשל כמות נמוכה יחסית לא הוזרם גז למצרים. עם הכפלת הכמות ביום שני ניתן יהיה להזרים את הגז למצרים, מהלך שצפוי לחזק את הקשרים האסטרטגים בין המדינות.

המשרד להגנת הסביבה הדגיש כי גם בשלב השני של הנישוב, שצפוי להתקיים ביום שני הקרוב, ההשפעה על איכות האוויר באזור החוף מול האסדה צפויה להיות נמוכה - ולכן אין צורך בפינוי תושבים, ואין הנחיות מיוחדות לציבור. לפי חוות הדעת של כל המומחים, לא צפוי כל סיכון לציבור בעת הנישוב, כפי שהיה גם בשלב הראשון של הנישוב, שהושלם ביום שלישי. בתום הנישוב השני ותקופת ההרצה, יופעלו אמצעי טיפול בפליטות באסדה, כך שיהיה צמצום של 98% בפליטות – כפי שנכתב בהיתר הפליטה לאוויר.

שומרי הבית מפגינים נגד אסדת הגז לווייתןצילום: עופר וקנין

לגבי הנישוב הראשון, נמסר מהמשרד להגנת הסביבה כי המשרד השלים את אימות כמויות הבנזן והפחממנים שנפלטו ביום שלישי השבוע במהלך הנישוב באסדת לווייתן: הכמויות היו פחות מ-4 ק"ג של בנזן, כ-220 טונה מתאן וכ-4.2 טונה תרכובות אורגניות נדיפות, שהן נמוכות משמעותית מהתחזיות המוקדמות שייצגו את תרחיש הפליטה המרבי – שהיה 72 ק"ג בנזן, 1,473 טונה מתאן ו-22 טונה תרכובות אורגניות נדיפות.

אתמול טענו אנשי שומרי הבית, הדורשים להרחיק את האסדה, כי נראה זיהום חריג מעליה, ולהערכתם הנישוב האמיתי היה אתמול ולא ביום שלישי. ואולם, הם ציינו כי באותו זמן נשבה רוח מזרחית שהרחיקה את הזיהום מהתושבים, וחלקם אף שיבח את נובל על שבחרה לבצע פליטות מזהמות תוך התחשבות בבריאות התושבים.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי אתמול (ד') והיום (ה'), הגיעו למשרד תלונות תושבים על חשש לפליטות חריגות מהאסדה. המשרד בחן את נתוני תחנות הניטור בתחנות הפרושות באזור המגורים מול אסדת לווייתן, ולא נרשמה בהן כל עלייה בערכי הבנזן מעבר לערכים השגרתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker