אנרג'יאן מצטרפת לצינור הגז איסט-מד: תחתום מחר על מזכר הבנות ליצוא גז ליוון

החברה תחתום על מזכר הבנות עם חברת הגז הממשלתית היוונית DEPA לפני חתימת ישראל, יוון וקפריסין על תוכנית ההקמה ■ הצינור מתוכנן להיות באורך של כ-1,900 ק"מ - ועלותו מוערכת ב-7 מיליארד דולר לפחות

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדה של אנרג'יאן
אסדה של אנרג'יאןצילום: חברת אנרג'יאן

אנרג'יאן הבריטית, המחזיקה באנרג'יאן ישראל, תחתום מחר (חמישי) על מזכר הבנות עם חברת הגז הלאומית היוונית דפא (DEPA). המזכר יעסוק במכירת גז מאנרגי'אן לידי החברה היוונית, ממאגרים שיפותחו במים הכלכליים של ישראל. כך פורסם היום בתקשורת ביוון. אנרג'יאן מחזיקה במאגרים כריש ותנין ובזכויות חיפוש גז בבלוקים נוספים. אנרג'יאן תוכל לקבל עד 20% מקיבולת הצינור.

ההסכם הוא ההתקשרות המסחרית הראשונה, ככל הנראה, הקשורה לתוכנית הקמת צינור הגז איסט-מד, שאמור להעביר גז מהאגן המזרחי של הים התיכון, ממאגרים קיימים כמו לווייתן של נובל אנרג'י ודלק, כריש תנין וכן ממאגרים נוספים שיפותחו. פתיחת שווקי יצוא באמצעות צינור הגז צפויה להאיץ תהליכי חיפוש גז במים הכלכליים של ישראל.

מניית אנרג'יאן

חברת הגז הממשלתית היוונית היא החברה שצפויה להיות משולבת בהקמת צינור הגז בין ישראל, קפריסין, יוון ואירופה, אם יוקם. תוכנית הקמת הצינור נמצאת בתהליכים של בדיקת כדאיות כלכלית. מחירי הגז הנמוכים באירופה וההערכות שיימשכו לאור עודפי גז באזור, מקטינים את סיכויי הקמתו. בישראל משולבת נתג"ז בתכנון תוואי הצינור.

למרות זאת, בטקס רשמי שמתוכנן להיערך מחר ביוון יאשררו ראשי המדינות ושרי האנרגיה מישראל, יוון וקפריסין את מחויבותם להקמת צינור איסט-מד בין המדינות. איטליה שיגרה מכתב תמיכה בפרויקט, אולם תיעדר מטקס החתימה בשל מחלוקת פוליטית פנימית על נקודת הנחיתה של הצינור בתחומה.

הטקס נועד להיות מפגן כח משותף מול טורקיה, שסיכמה עם לוב לפני כמה שבועות על הגבולות הימיים שלה. בסיכום זה, היא מספחת שטחים ימיים באגן המזרחי של הים התיכון, שהבעלות עליהם נתונה במחלוקת.

צינור איסט-מד מתוכנן להיות באורך של כ-1,900 ק"מ, רובו על קרקעית הים. הוא יוכל להעביר 10 BCM גז בשנה ותיבחן אפשרות הכפלתו. העלות המשוערת לצינור של 10 BCM היא  כ-7 מיליארד דולר לפחות.

מתיוס ריגס, מנכ"ל קבוצת אנרג'יאן אמר בתגובה: "כחברה המקיימת נוכחות משמעותית באגן המזרחי של הים התיכון, וכחברה היחידה הפעילה בכל המדינות שביניהן מקשר פרוייקט ה-East Med (ישראל, קפריסין, יוון ואיטליה) - אנו רואים את היוזמה לקידום הנחת צינור להולכת גז טבעי לאירופה כחיובית ומשמעותית, אשר תבטיח רציפות אנרגטית ובטחון אנרגטי לאזור כולו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker