הגז ממאגר לווייתן החל לזרום לצרכנים, לא נרשם זיהום חריג בתהליך הנישוב

שר האנרגיה בירך: "זהו יום היסטורי בישראל, אירוע מקרו כלכלי וגיאופוליטי שקשה להפריז בחשיבותו" ■ הגז מהמאגר החל לזרום כבר לפנות בוקר, אך האתר של משרד האנרגיה, שמפרסם את ממצאי תחנות הניטור שאומדות את הזיהום הנפלט מהאסדה - קרס תחת העומס

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת לווייתן
אסדת לווייתןצילום: AMIR COHEN/רויטרס
אורה קורן

בשעה 16:00 (יום ג') הגיע הגז ממאגר לווייתן לצנרת נתג''ז, ומשם החל לזרום לצרכנים, בהם חברת החשמל. נכון לשעה 16:30, לא נרשם זיהום חריג בתהליך הנישוב.

הגז מהמאגר החל לזרום כבר לפנות בוקר, ותחנות הניטור החלו לאמוד את הזיהום הנפלט מהאסדה. ואולם התושבים שניסו לעקוב אחר הזיהום, גילו כי האתר שאליו הפנה אותם המשרד להגנת הסביבה קרס לזמן קצר. מהמשרד נמסר כי האתר קרס מעומס כניסות, אבל שב לפעול, וניתן לעקוב בו אחר הפליטות.

שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר כי "זהו יום היסטורי במדינת ישראל - החלה הזרמת הגז מלווייתן למערכת ההולכה. השלמת הפיתוח של לווייתן, כעשר שנים לאחר שהתגלה וכארבע שנים לאחר שגיבשתי את מתווה הגז, היא אירוע מקרו כלכלי וגיאופוליטי שקשה להפריז בחשיבותו".

שטייניץ טען כי בזכות הפיתוח של לווייתן "יזכו אזרחי ישראל להכנסות של עשרות מיליארדי דולרים ב-25 שנים הבאות, להפסקת השימוש בפחם שמזהם את האוויר ופוגע בבריאותם, לסגירת התחנות הפחמיות בחדרה ובאשקלון, ולחיזוק ציר השלום באמצעות ייצוא עודפי הגז למצרים ולירדן, ותוך כמה שנים גם לאירופה".

הפגנה בתל אביב נגד הפעלת אסדת לווייתן, הבוקר
הפגנה בתל אביב נגד הפעלת אסדת לווייתן, הבוקרצילום: עופר וקנין

כ-300 בני אדם שהפגינו היום מול קרית הממשלה בתל אביב, בוודאי לא הסכימו עם שטייניץ. המפגינים מחו על פעילות ההרצה של נובל אנרג'י באסדת הגז לווייתן. חלק מהמפגינים הם תושבי אזור חוף הכרמל שהתפנו מחשש לבריאותם בשל ההרצה, עקב פליטת חומרים מזהמים. ארגון האזרחים עד כאן של תושבי "עוטף לווייתן" שב ופירסם את מסמך הדרישות שלו מראשי הרשויות בסביבת האסדה, שעיקרן הוא חזרה ליצוג האינטרסים של הציבור. לפי הדרישות, הניטור על האסדה ובכל התחנות חייב להיות אונליין 24/7 במשך 365 ימים בשנה, ולכלול את כל הרכיבים המזהמים וכן את מדדי הרוח.

ואולם מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי ריכוזי הבנזן שנמדדו בתחנות הניטור בשעות הבוקר דומים לריכוזי הרקע בשבועות האחרונים. הבוקר בשעה 07:30 החל תהליך הנישוב והוצאת הגזים מאסדת לוויתן, ובאותו שלב תערובת הגזים הנפלטת כללה בעיקר חנקן. מאוחר יותר - לפי נתוני צוות המשרד שעל האסדה, החל מהשעה 12:00 בקירוב, החלו להיפלט גם תרכובות אורגניות שאינן מתאן (NMVOC), ובכללן בנזן. הנישוב שהחל בשעה 15:15 הסתיים בשעה 16:30. לא נרשם זיהום חריג. עם זאת נדרש המשך מעקב שוטף אחר רמת הזיהום.

בשעות הבוקר נשבה רוח דרומית ודרום-מזרחית לאורך החוף, אשר הסיעה את המזהמים מהאסדה לכיוון צפון וצפון-מערב מעל הים, במקביל לקו החוף. בהתאם לכך, ריכוזי הבנזן אשר נמדדו בתחנות הניטור היו נמוכים ונעו בין 1.21-0.32 מק"ג/מ"ק.

הממוצע התקופתי של ריכוזי הבנזן בכל תחנות הניטור בתקופה זו נע בין 0.29 ל-0.80 מק"ג/מ"ק, שהם 7.4% עד 20.5% מערך הסביבה והיעד היממתי. ערכי הבנזן היממתיים המרביים בתקופה זו נעו בין 0.64 ל-1.75 מק"ג/מ"ק שהם 16.4% עד 45% מערך הסביבה והיעד היממתי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker