נובל אנרג'י: הגז מלווייתן יתחיל לזרום לחוף ביום שלישי

לאחר עיכוב של שבוע בפתיחת בארות הגז בלווייתן, בשל אי-עמידה בדרישות המשרד להגנת הסביבה, הנישוב יתחיל בשבוע הבא - בכפוף לעמידה בתנאי המשרד

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קידוח לווייתן
קידוח לווייתןצילום: אלבטרוס
אורה קורן

חברת נובל אנרג'י הודיעה בסוף השבוע כי שתי שתי בארות ראשונות במאגר לווייתן ייפתחו ביום שלישי ב-07:00, והגז מהן יוזרם לחוף. פעולת הנישוב – השלב בו הגז מתחיל לצאת מהצינורות, תוך פליטת מזהמים לאוויר – תימשך שמונה שעות. עם זאת, נובל ציינה כי הנישוב יבוצע רק לאחר שהמשרד להגנת הסביבה ימצא כי החברה עמדה בכל התנאים שהציב.

מהמשרד נמסר כי נובל קיבלה אישור לפרסם את ההודעה המוקדמת נוכח זמן ההיערכות הארוך הנדרש לפני תחילת הנישוב, עבור הודעה מראש לציבור. המשרד מדגיש כי לא יתפשר על עמידה בתנאים המקצועיים לפני הנישוב כך שהוא יתבצע באופן הבטוח ביותר, כפי שנעשה עד כה. עם זאת, במשרד מוסיפים כי אין כל הנחיות מיוחדות לציבור ביום זה, וכי לפי חוות הדעת של כל המומחים, ההשפעה על איכות האוויר באזור החוף מול האסדה תהיה מזערית. לכן, לדברי המשרד, אין כל סיבה לפנות תושבים מבתיהם.

תחילת הזרמת הגז היתה אמורה להתרחש בשבוע שעבר, אולם המשרד להגנת הסביבה עצר אותה בנימוק שאחד ממכשירי הכיול על האסדה אינו עומד בדרישותיו. מנגד, מקורבים למשקיעים במאגר לווייתן אמרו כי הדחייה נובעת מכך שנובל לא היתה מעוניינת להתחיל בנישוב במזג אויר סוער, שעלול לגרום להצטברות של זיהום רב על החוף במקום - שיתפזר באוויר באזור האסדה, עשרה קילומטרים מהחוף.

הסיבה להתנהגותו הקפדנית של המשרד להגנת הסביבה היא התחייבותו לבית המשפט כי יקפיד שנובל תעמוד בתנאי האישור שניתן לה. סיבה נוספת היא הלחץ מעמותת שומרי הבית, הפועלת להרחקת האסדה מהחוף ומבצעת בדיקות זיהום משלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker